» Poradna » Počítačové sítě

K routeru pres kabel ano, pres wifi ne

Mám klasickou domácí síť: modem – wifi router (TP LINK WR1043ND) na kterém jsou přes wifi připojeny běžná zařízení (telefony, macy a ntb s win). Do místnosti, kde je router jsem včera umístil PC s tím, že jej připojím přes kabel tak, abych alespoň na PC mohl využít potenciál rychlosti připojení od UPC (přes wifi jsou rychlosti velmi kolísavé 20-70Mbit; mnoho jiných sítí v dosahu). PC se přes kabel k internetu připojilo bez problému, nicméně ostatní zařízení začali mít problémy. Po dlouhodobém odpojení se nebyly schopny připojit k wifi pomůže až restart routeru, po kterém se bez problému připojí.Router má aktuální firmware, je nastavený DHCP. Prodloužil jsem ¨lease time¨ na maximum (2880 minut), ale i kdyby to fungovalo, tak to je dost chabé pseudo řešení. Pomohlo by statické nastavení adres? Proč by k tomu došlo ale až když jsem připojil PC přes kabel (win7ult SP1, vše aktuální)? Nemůže tedy být problém se síťovým nastavením v PC (firewall, veřejná x domácí síť, 'pracovní skupina')? Doufal jsem, že ke stávajícímu routeru připojím podobný router, který mám k dispozici a vytvořím další wifi síť, nicméně se z něj automaticky stal AP pro stávající síť a nejsem schopný to změnit.Nevím už kam dál a rád si nechám poradit.

Odpovědi na otázku

Po restartu routeru se problem opakuje?Nebyl na pripojenem PC spusten nejaky torrent, P2P cokoli co by mohlo zahltit celkovy pocet spojeni?AP vytvorene z druheho routeru take neni schopno pripojit ostatni zarizeni?Na obou routerech bude u WiFi prednastavene aktivni WDS, pri vypnuti by melo byt mozne utvorit 2 site.

Po restartu se jiná zařízení připoji bez problému, ale když jsou dlouho odpojená, tak potom se znovu nepřipojí. Vyřeší to až nový restart routeru.Na PC neběželo nic, co by zahltilo počet spojení. Pouze nějaké aktualizce a streamy (cca 20GB).Druhý router, který se chová jako AP neakceptuje připojení přes kabel (připojení se nenaváže). A pokud jde o připjení vzduchem, tak z připojených zařízení si (zřejmě) nemohu vybrat k jakému bodu se připojuji. Program 'WifiInfoView' mi potvrzuje, že jsou oba body aktivní, ale systém vidí pouze název sítě, který oba body mají totožný. Ipconfig příkaz ukáže jako výchozí bránu první router. (Nemám s APčkama žádné zkušenosti, tak nevím, co je normální chování)Druhý router je k prvnímu připojen kabelem. WDS není aktivní na první routeru na druhém nevím

A na tom druhém máš vypnut DHCP server?To, že se k tomu druhému nedá připojit přes kabel je podezřelé. To by jít mělo. Ten druhý je připojen do WAN nebo LAN?

Nedokážu se připojit k jeho nastavení. Pokud zadám jeho IP adresu hodí mě to na IP adresu prvního routeru. Propojeny jsou následovně: První router LAN konektor - kabel druhý router WAN konektor Já ho ale klidně odpojím; nepotřebuji ho. Problem nastal s připojením PC kabelem.

Takže Ty máš problém se sítí a místo toho, abys odpojoval co se dá a zkoušel lokalizovat problém, tak tam připojíš další router?Nejlepší rada v tomto případě je: obrať se na někoho kdo je schopen postupovat alespoň trochu systematicky.

Problem, kvuli kteremu jsem vkladal dotaz zde do poradny vubec nesouvisel s druhym routrem. Tim, ze bych pres nej vytvoril jinou Wifi sit, jsem se snazil 'resit' az nastalou situaci. I kdyz si samozrejme uvedomuji, ze by neslo o reseni optimalni.Druhy router jsem, jak radite, odpojil. Opravdu ale zadny viditelny problem nepridaval (ale ani neresil).Budu hledat reseni bez nej u prvniho routeru pripadne u kabelem pripojeneho PC (ktere bylo puvodne pripojene pres wifi a vse bylo bez problemu). Dnes se ale zatim problem neopakoval a vsechna zarizeni se pripojila ihned.Takze zatim diky moc za Vase rady.

Máš dost velký DHCP address pool?Desktopový počíač připojený kabelem, který se nikam nepřenáší, tam není sebemenší důvod, proč mu nenastavit IP-adresu ručně, ale u mobilních zařízení, které se připojují každou chvíli někde jinde, by to bylo dost kontraproduktivní.Co je to "podobný router"? Typ? Jakou má IP-adresu na LAN?DĚLÁ TO PROBLÉMY, i když tento druhý router odpojíš?Nějaká automatická změna z routeru na AP ve mně probouzí představu kolize IP-adres (stejné IP-adresy obou routerů na LAN). Routeru spadne NAT, protože málokteré zařízení umí provádět NAT mezi adresami stejné sítě na LAN a WAN. To už pak ve mně probouzí další představu dvou DHCP serverů v jedné síti, jeden funkční a druhý, který přiděluje nesmysly a pokud si zařízení vezme adresu z toho špatného, nedostane se na internet.

Tedy má teorie je, že problémy nedělá počítač, ale ten druhý "router".

Druhý router jsem použil až, když jsem se snažil vyřešit nastalý problém. Nepotřebujiho a kdzž to půjde bez něj klidně ho odpojím. Snažij jsem se s ním vztvořit druhou síť, ke které bych mohl připojit ostatní zařízení vzduchem a tím bych potenciálně vyřešil svúj problém.Rozsah adres DHCP serveru je pro 100 zařízení. AP dostal přiděleno 192.168.0.100 (povolený range je .100 až .199) Je to starší TP LINK TL-WR741ND. DHCP Client List z prvního routeru žádnou kolizi adres nenaznačuje. Ale znovu opakuji druhý router mě v podstatě nezajímá, klidně se ho zbavím. Problémy začly až po připojení PC kabelem.

Rourer dostal přiděleno 192.168.0.100 a z výroby má 192.168.0.1, tedy NAT nemůže pracovat a nejspíš se zhroutí. Nastav na LAN adresu jiné sítě (třeba 192.168.10.1) a pak bude wifi-router pracovat jako wifi-router.Příčina problémů s PC mne nenapadá, address pool je dostatečně velký. Když se v době nefunkčnosti na hlavním routeru podíváš do DHCP logu, asi tam nebude (nějakou chybou) obsazených všech 100 adres?Píšeš, že máš ovladače LAN karty na PC aktuální. Jakým způsobem jsi je aktualizoval? Jestli jsi nechal ovladače automaticky vyhledat v internetu, tak to nefunguje, to prohledává jenom databáze Microsoftu, kde často bývají prehistorické generické ovladače. Nebo pokud jsi se díval k výrobci mainboardu, tam taky bývají (jak kde) staré šroty. Aktuální ovladače bývají nejčastěji přímo u výrobců karet.

Oprava: Vlastně dokonce jenom obecně píšeš "vše je aktuální". Jmenovitě ovladače LAN karty jsi aktualizoval? Napiš typ tvé LAN karty a verzi ovladačů, kterou používáš, zjistíš ve správci zařízení.

Jde o novou (1 tyden) instalaci systemu. Se vsemi ovladaci nove stazenymi od prislusneho vyrobce.

Jaky jiny uzivatel ('xx') poradil, odpojil jsem druhy router (ktery ale opravdu zadny viditelny problem nepridaval). Do DHCP logu se podivam az/pokud dojde znovu k problemu. Zatim jsem nastavil k jednotlivym MAC adresam pernametni IP adresy v DHCP 'Address Reservation' konfiguraci. Uvidim pozdeji, zdali to pomuze. A jak jsem napsal nize, drivery jsou opravdu aktualni (7.125.307.2019 pro Realtek RLT8168/8111). Zatim ale musim rict, ze dnes k problemum nedochazi. Zatim diky moc za vsechny rady.

"nicméně se z něj automaticky stal AP pro stávající síť a nejsem schopný to změnit."Tohle je nejspíš ten problém. Z routeru se automaticky AP nestane. To musíš správně nastavit. Tipnul bych 2 DHCP servery v síti.