» Poradna » Web a internet

K čemu je dobré VPN?

Dobrý den,všiml jsem si, že dnes k antivirovému zabezpečení nabízejí např. také VPN. A tak bych se rád zeptal, k čemu je pro běžného uživatele internetu dobré zakoupit si některý z programů VPN (Fast VPN & Proxy Kaspersky Secure Connection, NordVPN, CyberGhost VPN, Avira Phantom VPN, atd.) a má to nějaký význam a využití? pro běžného uživatele, nebo je to opravdu dobré jen pro hackery, crackery a lidi, pohybující se na nebezpečných webových stránkách a ty, kteří z nějakého důvodu chtějí být v anonymitě??? A je člověk opravdu anonymní, když se stejně připojuje z 99% z domova přes svého poskytovatele internetu (UPC, atd.), který mu přidělil jednu pevnou IP adresu???

Odpovědi na otázku

Hodně zjednodušeně VPN umožňuje vytvořit tunel mezi Vaším zařízením a zprostředkovatelem VPN služby. Primárně se VPN používá ve firmách kde správci takto zajistí aby data která se přenáší mezi uživatelem mimo vnitřní síť a firemními servery byla zabezpečena proti neoprávněné manipulaci.Další možností proč používat VPN je obejití geografické blokace, např pokud je potřeba se připojit k nějaké službě (např videostream) která je omezena na určité území. Tím že internet resp veřejné IP adresy v rámci internetu jsou přidělovány geograficky, je snadné určit podle zdrojové IP adresy odkud se uživatel připojuje. Pomocí VPN lze docílit toho že uživatel se bude tvářit jako by byl připojen v jedné zemi a přitom bude na druhé straně světa.A samozřejmě pak je zde Vámi popisované použití.

VPN (v mém případě Kaspersky) užívám zejména při přístupu na nedůvěryhodné stránky. Součástí služby je zpravidla primární ochrana před malware.V Česku užívají VPN často pro sledování on-line Skylink slovenských TV, obchází geografickou blokaci.

Jak vám běžná VPNka pomůže před nedůvěryhodnými stránkami / případně malware ?Jedině tak, že veškerý provoz je směřován na servery poskytovatele VPN, kde je kontrolován. To jako sorry o takovouhle službu nestojím.Buď bude fungovat korektně lokální bezpečnostní řešení nebo prostě nepolezu na závadné stránky, nebo neklikám na kdejaký odkaz co mi přijde.Posílat všechnu komunikaci 3tím stranám fakt ne.Samozřejmě něco jinýho je v případě korporátu, kde např mobilní zaměstnanci mají nastaveno že se na internet dostanou pouze skrze firemní zabezpečenou bránu a musí tak použít VPN. V i v tomto případě ale data do okamžiku rozharní internetu neopouští firemní síť. Pokud tedy ona firma nepoužívá takovéto úžasné "cloudové" bezpečnostní řešení. Kdysi k nám do firmy taky přišel človíček nabízet něco podobného, tak jsem ho s díky vyprovodil.

Anja: Nikdo Vám nebrání užívat VPN bez bezpečnostních služeb. Uvádím jako možnost (proto jsem uvedl i anti-geolokaci), pokud prioritně jde o ochranu.

Pro "bezneho" cloveka asi k nicemu, ale ma to sve duvody a vyuziti.VPN (sifrovane pripojeni do virtualni site) je treba rozlisovat ze dvou pohledu:1) ty se pripojis na nejakou VPN gateway (tohle vsichni nabizeji a prodavaji) a na internet vystupuje pak z teto virtualni site, rekneme castecne anonymizovan. Da se to pouzit na obchazeni geografickych blokaci, kdyz natrefis na hodne dobrou VPN tak i na obchazeni Velke cinske zdi, na castecne skryvani samasebe.2) ty si vytvoris doma/ve firme (nebo jinde) vlastni VPN gateway/server a tak se pripojujes, abys mel sifrovane a bezpecne pripojeni k datum ulozenym doma/ve firme

Pro běžného uživatele má VPN také smysl, když se připojuje na WiFi sítě, které jsou dostupné zadarmo.

Uz moc ne. Od doby kdy je prakticky veskery provoz sifrovany to velky smysl nedava. Majitel WiFi site maximalne uvidi ze lezes na Google, Facebook a PornHub, stejne jako 90% dalsich lidi.Problemem jsou jen "stare" protokoly jako FTP, POP3 apod. Ale ty uz moc lidi nastesti nepouziva.

FTP dejmetomu, ale POP3, SMTP, IMAP maji SSL/TLS varianty a ty by pak dnes mely byt standard, ikdyz zase s tim souvisi certifikat (se selfsigned mailovi klienti rvou)...

FTP ma dokonce dve sifrovane varianty (s primhourenim oka) - SFTP a FTPS. Nijak to neni v rozporu s tim, co jsem napsal

Jasne, ale ty vetsinou nikdo neprovozuje/nepouziva To se o POP3 rict zas uplne neda - nejde to soudit jen podle BFU, kteri mail na Seznamu nebo Gmailu Ja taky nerozporuju cos napsal - proc by mel byt kazdy prispevek oponenturou tomu pred tim

Pokud vím, tak UPC jen tak statickou IP nedává. Ta je dostupná jen pro firmy a podnikatele.

Dostupna je pro kde koho, ovsem nikoli zdarma.A dynamicka IP v jejich podani vypada tak, ze realne se zmeni jednou dvakrat za pet let.

A pravda je taková:1.https://www.upc.cz/pece-o-zakazniky/sluzby/i... 2.UPC rozhodně nemění statickou IP až za pět let. Měl jsi vůbec někdy UPC pro domácnosti?

Mělo být, že nemění dynamickou IP, ne statickou.

například když video na youtube není povoleno v této zemi,tak si zapneš VPN a počítač se bude tvářit že je připojenej tam kde video je povolené například to umí prohlížeč opera už v základu