» Poradna » Ostatní

K čemu je dobré dvoujádro v mobilních telefonech?

Mohl by někdo uvést praktický příklad?
Děkuji.

Odpovědi na otázku

V mobilním telefonu né ale v smartphonu s patřičným operačním systémem a obsahem ano. Pararelní zpracování dvou úloh se vždy hodí. Může to bít videona popředí komunikační služby na pozadí atd...

jedno jadro pro system, druhe jadro pro javu a hodilo by se i treti pro flash

On dnes na modelním smartphonu někdo používá Javu? Java měla nej význam práně u ne-smartphonů u Androidu, Wm, Bada, iOs je to nošení dřívý do lesa.

No tak zrovna aplikace pro Android se v Javě píšou.

S može ano, ale je to přežitek , měli by se psát nativní aplikace.

The Android open-source software stack consists of Java applications running on a Java-based, object-oriented application framework on top of Java core libraries running on a Dalvik virtual machine featuring JIT compilation.

....

While most Android applications are written in Java, there is no Java Virtual Machine in the platform and Java byte code is not executed. Java classes are compiled into Dalvik executables and run on the Dalvik virtual machine. Dalvik is a specialized virtual machine designed specifically for Android and optimized for battery-powered mobile devices with limited memory and CPU. J2ME support can be provided via third-party-applications.
http://en.wikipedia.org/wiki/Android_%28operating... ...

Prý to souvisí i s úsporou energie, lépe půjde škálovat potřebný výkon. Vlastní systém a méně náročné aplikace pojedou jen na jednom jádře a druhé se zapne jen v případě potřeby, např u videa. Zatímco dnes jede procesor pořád, u dvoujádra pojede pořád jen jeho půlka.

Ano, tolik teorie. Ne ze bych jim neveril, ale jsem velmi zvedav na prakticke vysledky...

Jen bych dodal. Pokud je potreba vysoky vykon pro provedeni nejake operace, dve jadra to provedou rychleji. Tzn. za kratsi cas a to znamena celkove mensi spotrebu, protoze jedno jadro by to delalo mnohem dele na plny vykon. V konecnem dusledku to znamena delsi vydrz baterie. 2 jadra nemaji dvojnasobnou spotrebu jednoho jadra.

Pokud ta operace umoznuje rozlozeni zateze na dve jadra. Pokud ne...

OPERACE? To ne...operace je třeba A+B, v řeči strojového kódu (a assembleru) se dá říct, že je to jedna instrukce (ta nemusí být jen matematická...). Jednu operaci vždy může spracovávat jen jedno jádro. Na více vláken a tím i jader lze rozdělit až ALGORITMUS, tedy celý postup, celý nějaký výpočet, podprogram..., ale taky ne každý. Zdaleka ne všechno jde rozdelit na několik vláken.

Třeba výpočet faktoriálu lze rozdělit na několik vláken:
a=x1*x2*x3*x4*x5*x6...výpočet jedním vláknem

a1=x1*x2*x3...první vlákno
a2=x4*x5*x6...druhé vlákno
po dokončení obou vláken a=a1*a2

ale třeba
f(x)=x*3+f(x-1)*5+f(x-2)

aktuální hodnota funkce je závislá na dvou předchozích výsledcích funkce. Nemůžu v druhém vlákně začít odprotředka, když neznám předchozí dva výsledky funkce před tím prostředkem.

Pekne vysvetleno. Nejsi ucitel?

To fakt nejsem

Mozna proto, ze to nejde tak jednoduse rozdelit, Intel zakomponoval primo do CPU i dalsi vychytavky:

Předpověd skoků: procesor se dívá několik kroků v programu dopředu a určuje, které skoky s velkou pravděpodobností nastanou a které skupiny instrukcí proto budou zřejmě zpracovávany jako příští.
Analýza toku dat: v dalším kroku procesor zkoumá, jaké instrukce jsou závislé na jiných výsledcích a datech. Tím sestavuje optimální časový plán pro zpracování jednotlivých příkazů. Původní pořadí provádění příkazů přitom nemusí být dodrženo: nastupuje "out-of-order-execution". Díky tomu je možné obejít některé případy, které si v Pentiu vynucují pauzy.
Spekulativní provádění: na základě časového plánu se provádějí "potenciální" příkazy a procesor je díky tomu stále smysluplně zaměstnán.

Ano, hezke vysvetleni. Jen skoda, ze jste v mem prispevku neresil smysl, ale terminologickou nejasnost...
A ted prakticky: Kolik SW bude podle Vas schopno vic jader vyuzit? Zejmena kdyz to porovnate s malym rozsirenim vicevlaknovych programu na PC, kde =>2 jadra patri k samozrejmym vlastnostem HW uz nekolik let. To by nas v kontextu teto diskuse melo zajimat. :o)

To byla reakce na pcmakera, ne na vás. No jinak kolik SW dokáže využít dvě jádra...pro mobily a "smartfouny" bych si tipl, že (zatím) nic. I když říkali tady, že by nebylo špatné, kdyby OS přímo rozdělil jednotlivé aplikace na jednotlivé jádra, což by taky byla cesta, nebo jedna z cest.

Mea culpa!
Ja jsem proste dost skepticky (kdyz vidim, jak to po letech vypada na PC), byt uznavam, ze jde o zajimavy smer vyvoje.

jj, zatím je to asi spíš marketing, nikoli skutečná potřeba zákazníka, jako třeba 3D televize, když se ještě ani pořádně neohřály FullHD (vzhledem k vysílání HD a FullHD, až teď se to pomalu začíná rozšiřovat).

Ono by to teoreticky smysl mělo, kdyby systém přidělil jedno jádro čistě pro aplikace a druhé pro běh věcí na pozadí. Jenomže to teď neumí ani Windows. Ta dvoujádra se chytnou tak na hry, na prohlížení dneska stačí klidně i jednojádro viz třeba Nokia N900.

na hry jenom na hry (a dalsi aplikace = budou li)

ted je tady\ Tegra 2, dava se to do mobilu, bude se to davat do tabletu s droidem 3, dovedu si predstavit, ze by tam mohla byt nejaka vyborna, na strihani, modelovani atd atd, to je vsecko ted jeste v plenkach, bude lip

nyni tady mame hry, ktere prijdou na enginu Unreal3, coz je narocne jako prase, bude hur, za chvili ani to 2 jadro nebude stacit, bude 4 jadro . . potesujici je ze ono se to vypina, pokud to neni potreba, takze se jedna jen o maximalni vykon . .

pak treba navigace, pomale andoridy s tim maji problemy, 1 GHz jako muj Nexus 1 uz ne, ale Navigace od vetsiny vyrobcu ten vykon pekne vysaji ! rovnez 3 mapy a podobny veci, taky pocitej s tim, ze uz se tam vyplati instalovat eset ci jine antviry, na androida to bude za chvili nutnost, neustaly beh na pozadi ten vykon taky trochu vyzere . .
sam si pamatuju jak to bylo liny a prakticky nepouzitelny, kdyz jsem nainstaloval Navigon na Apple iPhone 2G