» Poradna » Ostatní

Jiskra pri vypadku elektriny

Dobrý den,potřebovali jsme spravit zásuvku tak se vypnul jistič a poté znovu nahodil. Měl jsem všechny spotřebiče vytaženy ze zásuvky. Pak jsem zastrčil zástrčku od pc a v rozdvojce s lupnutím přeskočila jiskra. Dělalo mi to i u notebooku i na jiných zásuvkách. Neměl bych při zastrčení do zásuvky mít vypnutý zdroj od PC a pak ho až teprve zapnout ? Děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

To je normální, filtrační kondenzátor byl vybitý, pak si zdroj vezme velkou proudovou špičku než se kond nabije a může přeskočit jiskra.

Můžu vědět co je špatně? Je to jen zjednodušené pro laika.

Spatne neni vubec nic. Tedy samozrejme az na ten fakt, ze tuhle blbinu resite v pocitacove poradne, urcene k reseni uplne ninych zalezitosti..

špatný je že mínusujou matláci co tomu prd rozuměj.. Ale jinak máš pravdu.

Asi tu už máte antifandy Mne to přijde dobře vysvětlené nejen pro laiky, prostě je to tak.

Antifandy už tu mám asi dávno, ale někdy mně docela pobaví

Děkuji za odpovědi.

Ne, je to úplně jedno. Buď ti tak jiskra blýskne v zásuvce nebo ve vypínači.

Je to lepší, kvůli omezení jiskření. Když připojuješ zástrčku do zásuvky, jsou tam 2 kontakty, které jiskří + kolík. Když zapojíš zástrčku a pak teprve zapneš kolébkový spínač, je tam jen jeden kontakt a možnost vzniku jiskření poloviční. Spínač na zdroji je jednopólový. Takže vždy nejprve zástrčku a pak zapnout spínač na zdroji, pokud je přítomen. Nic tím nezkazíš. Ono to zajiskří i při vypnutém spínači na zdroji, protože je tam LC filtr před vypínačem.☺

Kolík nejiskří nikdy a z těch dvou pracovních zajiskří vždycky jen jeden, protože je krajně nepravděpodobné, že by se při zasunování zástrčky do zásuvky dotknuly oba kontakty přesně ve stejný okamžik. Prakticky vždy se jeden dotkne o nějakou milisekundu dříve a jiskra se pak objeví jen u toho, který se dotknul později G hlediska funkčnosti je tak úplně jedno, jestli jiskra proběhne v zásuvce nebo ve vypínači. Ale každým zajištěním se o něco sníží životnost a je pak otázkou, jestli je jednodušší vyměnit ojiskřenou zásuvku nebo ten spínač Ale abych pravdu řekl, osobně pokud si vzpomenu, tak většinou zapojuji zdroj s vypnutým spínačem.

Trochu OT, anténa na internet mi chytla blesk, odpálilo to anténu, router, v mini PC lanku. Mému stoláku se nic nestalo, ale od té doby pokud ho odpojím z el. sítě a znovu připojím tak vypadne jistič, je jedno jeslti ho fyzicky vytáhnu ze zásuvky nebo přecvaknu vypínač na prodlužce. Většinou stačí jistič znovu nahodit a pak už dál jistič nevyhazuje a vše běží na 100%. Je takováto porucha z hlediska konstrukce pc zdroje možná?

Každopádně by bylo vhodné zkontrolovat vstupní obvody zdroje a podívat se na typ jističe, konkrétně písemné označení. (A je rychlý, D je nejméně citlivý na nadproudové impulsy).

Jistič je tam Bčko, jde mi o to jestli se s tím někdo už nesetkal a nevěděl na co konkrétně se zaměřit, viditelně poškozené součástky nemám problém vyměnit, ale dávat ho na opravu se mi nevyplatí a zároveň to nechci kuchat zbytečně. Jedná se o be quiet! Pure Power 9 500W.

Měl jsem stejný problém, u nás v bytě staré jističe (černé bakeliťáky, byt je v pronájmu, takže za své je měnit nebudu ) a při připojení zdroje měli často tendenci padat. Mne to vyřešila UPS, když jsem dal kompa přes ní, padání přestalo.

ono to občas vyhodí i nový jističe.. chce to mít jistič kategorie "D" který krátkodobě vydrží až 20ti násobek vypínacího proudu.Ale pomůže i buď ta UPS a nebo tzv. omezovač proudového rázu.. to se montuje buď na lištu k jističům a nebo je to průchozí krabička přes kterou se daný spotřebič připojí do sítě.

Však já vím, bohužel v pronájmu se investice do takového zařízení nechce dávat (či to není možné nechat si jen tak vyměnit jističe, které mi nepatří). UPS to vyřešila + benefit zajištění proti výpadku

To si nejsem jistý jestli "Céčko" a "Déčko" norma v domovních rozvodech povoluje, pokud ano, tak by to bylo také řešení.

jo to jsem zapomnel napsat.. problem je s nadrazenym jisticem ktery nesmi mit mensi vypinaci proud nez tusim dvojnasobek jistice C a nebo 4 nasobek Dcka. To C by asi nejaka domacnost mohla splnovat Dcko uz asi ne..

Proudový náraz při zapnutí se často omezuje termistorem. Pokud je ve zkratu, na funkci zdroje to sice nemá vliv, ale proud při zapnutí zdroje je omezen jen vnitřním odporem elytu na vstupu, který představuje zkrat, než se nabije. A to může stačit k vyhození jističe. ☺

jj, tím bleskem mohl být ten termistor odpálený, ale tipuju, že celý zdroj už bude načatý. Určitě bych vážně přemýšlel o jeho výměně.