» Poradna » Mobily

Jiné umístění Subwooferu v ozvučnici

Zdravím,vlastním reproduktory Corsair Sp2500 a chci si je předělat do dřevěných beden ,a mám dotaz ohledně Subwooferu,Basák (Sub.) je umístěn ve vnitř ozvučnice,tedy je schovaný a já bych ho chtěl umístit na pření stranu ozvučnice ,vedle bassreflexu ,tak aby šel videt (viz.foto) a chci se zeptat ,jestli to bude mít vliv na výkon,tedy ,aby Subwoofer nehrál méně nebo je to úplně jedno?Budu rád za každé rady. foto: https://ctrlv.cz/YcoHfoto: https://ctrlv.cz/AdNw

Odpovědi na otázku

Varuj se takových změn. Nevím, jestli subwoofer (ne, není to vlastní jméno, takže se píše s malým počátečním písmenem) bude hrát méně, ale bude hrát jinak. Lze očekávat změny ve vyzařování nízkých kmitočtů - a pochybuji, že k lepšímu.

Předělávat vypočtenou hotovou soustavu je opravdu hloupý nápad, tím spíš z tak nesmyslného důvodu...

Úplný nesmysl. Ta konstrukce je nějak spočítána a udělána."Hrát" to bude i po lecjaké "přestavbě", ale kmitočtová (i fázová) charakteristika bude jedině horší.

'HifiMaker'? To sotva. Aspoň si o tom něco přečti. A jak píšou kolegové, na tohle rovnou zapomeň.

Že "Hifi maker" Než předělávat tuhle hračku, co se tváří jako reprobedny, do dřevěných beden si spíš něco nastuduj o HiFi, o akustice beden, o elektronice a vyrob si bedny od začátku. Ale není to žádná sranda, vyrobit dobré HiFi bedny. Máš alespoň průměrný hudební sluch, abys ocenil zvuk?

Já vim,Corsair nejsou moc dobré repro,měl jsem Logitech Z623,které hráli bezvadně,ale basově je na to líp Corsair,ale se satelitama,byl na tom líp Logitech ,proto si chci udělat bílé ozvučnice ze dřeva ,než poslouchat ten strašný zvuk z "plastu",a vyměnit výškové repro za lepší,ale mám rád ,když Subwoofer jde vidět,než aby byl schovaný v bedně,a proto se bojím,aby po předělání nehrál např o 20% méně ,je teda lepší to nechat být nebo si vyrobit vlastní ozvučnici na Subáč?

Pokud tomu rozumíš a umíš to spočítat ...

Audiu rozumím všeobecně ,ale ozvučnice řeším poprvé 😐

Aha...

No, hrej si. Uvidíš jak to bude hrát, hraním se člověk učí. Ale současně bych přemýšlel o té stavbě beden od základu, včetně zesilovače. Sice se to nemusí povést jako HiFi, ale je dost pravděpodobné, že to bude hrát o dost lépe než ty hračky co zatím máš. Pokud to teda s HiFi myslíš vážně. Nemluvím o HighEnd, to je zas někde jinde, i cenově, obvodově zesilovač a výhybky, mechanicky bedny...celé je to někde daleko jinde.

Jinak k tomu subwooferu. Sice tyhle nízké kmitočty se šíří všemi směry, nejde pořádně lokalizovat zdroj a toho právě tyhle levné varianty repro soustav využívají, ale pokud bys měl dvě pořádné bedny, v každé pořádný basák (nebo dva) a příp. bassreflex (čili 2+0) ...takové bedny umí hrát o dost lépe, než 2+1. Subfoower je jem taková berlička, šidítko kvůli ceně celé sestavy. Ale pokud chceš HiFi a pořizoval nebo stavěl sis něco pořádného, tak spíše 2+0. Ale je trochu těžší vybrat/postavit dobré bedny 2+0 s pořádnými basy.

Chápeš, že tu konstrukci někdo spočítal a když ji bez výpočtu takhle zásadně předěláš, tak to bude úplně mimo původní výpočet a s velkou pravděpodobností to bude hrát úplně blbě?

A proto jsem psal sem do poradny ,abych věděl,něž vůbec začnu

Subwoofer je rozdělen na dvě části,jedna je větší a druhá menší a mě přišlo,že basy jdou z té menší časti ,tedy kde je bassreflex a ta druhá je nevyužitá ,a já myslel,když dám subwoofer na přední stranu,tak basy budou hrát po celém objemu bedny a basy budou více mohutnější a nebudou rozděleny jednou stěnou.

Všechny Subwoofery co jsem viděl, mají subwoofer na směrovaný membranou ven,a ve vnitř je klasicky bassreflex ,ale zatím jsem neviděl,že by byl rozdělej stěnou,tím jak je membrana nasměrována na tu menší čast ,kde je bassreflex,tak ta druha čast je podle mě nevyužita ,kdyby tam byl kousek odřiznuty třeba 5cm od kraje ,tak je to podle mě lepší ,proto jsem myslel že to takhke bude hrát lépe ,že když subwoofer bude využívat celou bedny a nebude reozdělenej nějakou stěnou...

Ta část kterou ty pokládáš za "nevyužitou" je součástí akustického obvodu band-pass. Takže nevyužitá není. Pokud toto uspořádání zrušíš, nebude to fungovat...http://www.elweb.cz/clanky.php

Ta komora a basreflexový nátrubek fungují jako "akustický zesilovač nejhlubších kmitočtů".

Mno, měl by sis o tom opravdu něco nastudovat

A to ti nestačí jako odpověď, že původní konstrukce byla spočítána a nemůžeš jen tak totálně překopat?

pokud jsi schopen slyšet že to hraje špatně, tak to přestavbou na 90% nezlepšíš.Postav si repro podle nějakého osvědčeného návodu, bude to hrát více než slušně. Cena ani nemusí být závratná, pár nadprůměrných reprobeden lze postavit už kolem 8000,- https://www.reproobchod.cz/sestava-totem-80-a1138případněhttps://www.dexon.cz/clanky/konstrukce-praktic... A jaký máš vlastně pro ty repro zdroj audia ? Integrovaná zvuková karta v PC ?

Ano ,zvukovou kartu Realtek

Aha, no sice se ty integrované zvukovky docela zlepšily oproti dobám před asi 15-20 lety, ale s tímto HiFi...v první řadě pořiď lepší zvukovku, klidně externí do USB. http://esi.disk.cz/zvukove-karty/Sice spíš pro muzikanty, ale vesměs kvalita a některé jsou použitelné i na domácí hraní hudby:http://shop.disk.cz/kategorie/audio-rozhrani-... Pak si něco ještě nastuduj o té audiotechnice. Např. ne vždy ty repráky jsou v subwooferech nasměrované dopředu. A popřemýšlej nad bednama 2+0, veř že dobré bedny 2+0 s pořádnýma basákama dají lepší zvuk, než 2+1 se šidítkem v podobě subwooferu (i přes tu všesměrovost a problematickou "zaměřitelnost" těch nízkých kmitočtů).

s ohledem na to, co jsem slyšel o konstrukci beden a úskalí lepení apod. tak bych se do toho takhle akčně nepouštěl. I když možná na začátek tohle aspoň nebude taková krize, když výsledek nedopadne dobře - ty plasťáky asi tak drahé nebyly.Jo, těmi dřevěnými bednami myslíš doufám dřevotřísku s dýhováním?

Kvalitní reprák (jeden, každý) stojí od 20 tisíc výš.Jestli chceš zvýšit kvalitu začni nejdřív tímto.