» Poradna » Programy

Jednoduchý program na návrh plošných spojů

Dobrý den,nezná někdo jednoduchý program na návrh pcb ? Nejlépe aby to bylo v češtině, chtěl bych udělat pouze základní propojení abych tam potom mohl pájet součástky. Děkuji

Odpovědi na otázku

Čtverečkovaný papír, měkká tužka, měkká guma, bystrá hlava.

Nevím, co jsi představuješ pod pojmem jednoduchý. Jinak zadarmo je např. KiCad.

ferda mravenec, eagle ...

Rovnou bych šel do EAGLE. Vynikající tutoriál v polštině zde: http://bit.do/eAbjf Gerber data můžete rovnou poslat na zpracování a nebo si to udělat ručně doma. Rozhodně doporučuji. K dispozici je i Free verze a pochopitelně i ty nelegální, které si můžete najít sám. Tak i tak se to hodí do budoucnosti a dá se na tom stavět. Tedy já bych už ani jinak nezačínal.

Podle charakteru dotazu bych řekl, že ještě moc neví o co jde. Začal bych tou klasikou...

Proč tutoriál v polštině, když kvalitních v češtině je neúrekom... Stejně tak nejspíš nebude nutné shánět nelegální když omezení freeware je pouze na rozměr desky 100x160mm a dvě vrstvy. To pro začátek bude jistě s rezevou stačit.

Pokud ti jde jen o jednoduché desky, tak opravdu stačí tužka/barva na DPS, pak si tu desku vyleptáš v chloridu železitém. Když se takto ptáš, tak asi nic o tisku obrazce na fólii, osvícení UV, vyvolání v NaOH a vyleptání nic nevíš, jinak by ses neptal na program. A že bys data poslal někam na výrobu už asi vůbec ne. Začni základem nejjednodušším, nakresli si to na papír, pak až to budeš mít navržené, tak to překresli na desku a vyleptej.

I když jsem doma zařízený na fotocestu, stále na jednoduché plošňáky používám parafínovou masku (parafín, voskovka, krém na boty) a bambusové rydlo. Návod třeba tady na straně 12 dole: http://www.semach.cz/pdf/popis.pdf(Program na návrh DPS neporadím, desky si navrhuji ručně.)

Trubičkové pero, vodou ředitelná základovka + chlorid je taky jednoduchá cesta, jak vyrobit plošňák doma.

Jenom to trubičkové pero už je problém sehnat...Vodou ředitelná základovka? To mne nenapadlo, používám lihem ředitelnou barvu a kyselinu chlorovodíkovou + peroxid vodíku. Na rozdíl od chloridu zapáchá, ale nebarví a koupit to jde v každé technické drogerii (naposledy po mně chtěli při koupi peroxidu občanku :) ).

"kyselinu chlorovodíkovou + peroxid vodíku" Tak to som použil len raz. Dva dni som kreslil pomerne zložité cesty na plošák a potom za pol hodinu pávali všetky pekne na hladine.Odvtedy používam len metódu deliacich čiar (ocelový hrot).

Nesmíš to přehnat s koncentrací. A půl hodiny leptání? S kyselinou je to otázka minut = musíš to hlídat.

Nevhodná barva a/nebo příliš mnoho peroxidu.

Nemám námitek k obsahu tvého sdělení (naopak: souhlasím s tebou), ale kde jsi nabral tu módu psát "a/nebo"?

To se bezne pouziva - zkracuje to rezepisovani obou variant...

Já tedy vidím dva znaky navíc, ale nechme toho, nestojí to za nějakou hádku.

Jsem technik a nesnáším nepřesné vyjadřování. Matematicky máš pravdu. Ovšem výraz "nebo" v matematické logice a ve verbální logice nemusí být chápán stejně. ("Kdo je v Německu?" "Petr nebo Pavel". Chápeme tím, že tam možná jsou oba? Matematicky ano, ale v normální řeči bych to spíše chápal, že tam je jeden z nich.)Tedy nevypisuju jako blbec "na vině je vysoká koncentrace peroxidu nebo nevhodná barva NEBO KOMBINACE TĚCHTO DVOU VLIVŮ", ale použiju zkratku "a/nebo". Není to móda, ale přesné vyjádření myšlenky, aby nedošlo k nedorozumění, co jsem skutečně chtěl sdělit.

Co to melete? Proč taháte matematiku (tedy čísla) do oboru českého jazyka? Jak můžeme chápat matematicky něco, kde nejsou čísla? To je prostě nesmysl, asi jako kdybych po vás chtěl, ať mi vypočítáte 1+1, ale česky, ne matematicky.

Ne ze bych vam to chtel rozmlouval, ale neni jednodussi si to objednat v cibe za $10 i s maskou, potiskem, vrtanim, atd... za takovej peniz se muzu na leptani regulerne vykakat.

Pokud ti to stačí za měsíc, pak není problém. Pokud se rozhodneš, že si něco uděláš teď, máš to doma za hotové den včetně pájení a radosti s vlastnoručně odvedené práce.

Za $10 z dat i s maskou, potiskem a vrtáním? Jeden kus? A to kde? Ty ceny jsou o dost vyšší...

Tedy pokud nemyslíš nějakou desku ze stavebnice, z "Amára"...jako podle cizího návrhu Ok, těch desek se pak dělá mnoho a jeden kus vyjde na pár korun. Ale podle vlastního návrhu snad ani z té Činy to není za dvě tři stovky.

Třeba u ALLPCB se dá dostat na 2$ z dm2 s dopravou DHL zdarma. Nicméně předpokládá to objednat 5 desek. Ovšem i tak je cena ve srovnání s tuzemskem zanedbatelná.

Viz kolega a tech firem je spousta. Ja ted resim kdo by mi to rovnou i osadil (SMT) - to fakt doma delat nebudu a cinska prace je levna. A svete div se, potrebuju 2 kusy.Fakt mi prijde mit lepsi za 2 tydny relativne profi desku se vsim vsudy a treba ve fancy cervne barve, nez domaci krivolake patlamo.

Já nechávám vyrobit někdy deset i víc kusů, ale k Číňanovi se mi s tím moc nechce, DPS nechávám vyrobit u Semachu. Navíc berou i rovnou BRD z Eaglu, nemusím řešit export dat. Číňanovi nějak nevěřím.

Zábavné je, že i Siemens (a další renomované firmy) si nechávají PCB vyrábět u AISLERa a ITEADstudio

I firem, které desku osadí je dost: Accutrace PCB4U • Advanced Circuits (4PCB) • Bittele (7pcb) • PCB Assembly Express • PCBCART • PCBWay • Screaming Circuits • Seeed Studio. Zkus https://pcbshopper.com/ můžeš si nechat spočítat která firma a za kolik desku osadí, já to nezkoušel.

10,- US$ dáš jen za poštovné. ☺

U ALLPCB máš dopravu DHL zdarma... Tedy pokud to za poslední cca měsíc nezrušili.

Vzpomínám si, že lihovou jsem používal taky. Ta vodou ředitelná základovka je po leptání taková změklá a šla normálně utřít hadrem.

Případně klasická syntetika a umýt ředidlem. To jsem kdysi taky používal.Ještě mě napadá, že lihem rozředěná kalafůna by možná taky fungovala a současně bys měl spoje i chráněné a připravené na pájení

"lihem rozředěná kalafůna" = som používal na finálnu úpravu plošného spoja pred spájkovaním. Na samotné prekrytie pred leptaním to nestačilo.

V dnešní době malovat klišé ručně už je tak trochu mimo. Za 5Kč/kus se dá pořídit papír se silikonovou vrstvou pomocí kterého se snadno přenese tisk z laserové tiskárny na DPS a pak snadno vyleptat v roztoku chloridu železitého. Ten je snadno dostupný, není tak agresivní jako HCl a nepodleptává. Tímto postupem lze úspěšně vytvořit DPS i pro SMD.

Však i fotocestou to jde, ale v rámci cvičení a výuky bych začal od prvopočátku,

Nejsem si úplně jistý, jestli by s tebou ordinovaným cvičením a výukou byl potenciální žák srozuměn.

Být tebou, pokud už se něco učit, vrhnul bych se rovnou na EAGLE. Sice to možná bude trošku pracnější na naučení, ale ono se to vyplatí hned jak člověk zjistí že nechat vyrobit tišťák v číně je často levnější než se s tím leptat doma, a ještě bude podstatně lepší Ovšem pokud zapojení není nějak komplikované a nemáš tam součástky s mnoha vývody, tak to bude rychlejší prostě jen nakreslit, než se učit EAGLE. Přeci jen, nejde jen o návrh desky. Musíš umět vytvořit součástku (značku, pouzdro a následně to spárovat), pak nakreslit samotné schéma a teprve potom je na řadě návrh desky.

Dnes už jen těžko budeš hledat součástku, pro kterou nebude v EAGLE knihovna. Ale pravda je, že EAGLE (ale to žádný SW typu CAD) není o kliknutí na tlačítko a vypadne hotový návrh.

To je sice fakt. Ale asi před měsícem jsem se k němu cca po 13 letech vrátil, a je jich tam tolik, že rychlejší bylo si tu potřebnou udělat, než ji tam hledat

Já to dělám také tak, všechny mnou používané součástky si vytvářím v textovém souboru jako .scr. Hodně často sice sice vezmu vzor z nějaké knihovny (exportované do .scr), ale dělám to vždy podle svého.

jj, taky to tak s některými součástkami dělám. Ale že by bylo těžké najít součástku, pro kterou není knihovna, s tím moc nesouhlasím.

Sice to neni v cestine, ale tuna si to mozes navrhnut online https://easyeda.com a rovno si ten pcb nechat za par dolarov aj nechat vyrobit. Na to že je to zadarmo a online mozem povedat ze je ta aplikacia celkom slusna a pre domacich bastlicov plne dostacujuca.