Je zdroj ještě dostačující ?

V PC mám 5 disků (3x WD 640 GB,1x raptor 150 GB,1x Samsung 1TB),Radeon HD4850,2x optické mechaniky,4 GB ram,MB Asus maximus formula,E6750....zdroj mám Enermax Liberty 520 W. Nedávno jsem koupil právě pátý disk a při zapojování jsem již pocítil, že nemám přímo kabely(větve) (zdroj má cable managment) pro napájení disku (v balení byly dvě větve po dvou sata napájecích konecktorech)...řešil jsem to tedy klasicky redukcí z 5.25" molex na napájecí konektor SATA...Chci se zeptat zda je zdroj ještě dostačující a jestli nevadí, že na jedné molex větvi (má 3 molex výstupy) mám zapojené právě přes redukci 2 optické mechaniky (sata napájení),zároveň přes redukci i nový disk a také napájení 2 ventilátorů a zda by případně nevadilo kdybych na tuto větev opět přes redukci zapojil další disk...Díky

Odpovědi na otázku

Odhadem: 5x HDD 120 W, 2x optiky 30 W, Radeon 4850 150 W, procesor 90 W, MB+RAM 50 W, na něco dalšího menšího ještě něco zbylo a navíc jsem ve svém odhadu dost plýtval. Nicméně se obávám, že těch 520 W je příkon zdroje, ne to co je k disposici na výstupu, t.zn. při účinnosti 85 % je k disposici 520x 0,85 a tak je to asi tak akorát. Podle mého názoru je vhodné jednotlivé větve zdroje zatěžovat zhruba rovnoměrně. Rozhodně mu to neuškodí. Záleží na tom jak je zdroj zkonstruován, jsou-li jednotlivé větve napájeny z jednoho vinutí, nebo má každá vlastní.

Pokud tomu dobře rozumím tak každá má vlastní vinutí...Díky za odpověď

ty disky jsi trochu přestřelil, zdroj s přehledem stačí

Těch 520W je VÝKON onoho el. stroje! Jinak by měl těžko certifikaci 80+! Tenhle bludový výpočet tu uvádíte často.
Pomíjím výrobce typu Hedy a nynější Partisfortrony nejnižších řad, kde je uváděn skrytě nominální a na štítku velkými písmeny maximální krátkodobý. Pochopitelně tyhle "zdroje" ani nemohou mít certifikaci 80+.

Při běhu by neměl být problém, ale při startu by náraz mohl krátkodobě překročit maximální odběr na 12V větvi - kontrola povoleného odběru, kontrola, zda čipset (přídavný řadič) podporuje staggered Spin-up, atd...

U zdrojů se na štítku udává VÝKON zdroje. To znamená, že s těmi 520 W může počítat. Zdroj ze sítě pak může odebírat až 520 / 0.85 = 610 W.
Dále mi není jasné, proč sčítáš příkon disků při rozběhu spolu v příkonem grafiky v 3D režimu? Obojí nenastane nikdy současně: buď mají při zapnutí počítače disky vyšší spotřebu a grafika jede v 2D a má spotřebu do 40 W nebo je grafika ve hře ve 3D a disky jsou už v ustáleném stavu a jejich spotřeba je dohromady max 35 W.
Zkus si koupit nějaký wattmetr (i ten levný od Conrada) a změř příkon nějaké nadupané sestavy. Budeš se divit, jak jsou ty "zdrojové kalkulačky" přestřelené. Prošlo mi rukama dost skutečně nabušených sestav a u žádné jsem nenaměřil spotřebu (ze sítě) větší než 480 W - to je 410 W ze zdroje.

Na tvoji otázku ti bohužel asi neodpovím, ale zajímalo by mě, k čemu potřebuješ tolik diskového prostoru.
Můžeš poslat foto jak vypadá zapojených 5 disků + 2 mechaniky v domácím provedení?
Osobně jsem měl vždy 1+1 a víc jsem nepotřeboval tak mě to zajímá.

s prstom v nose.

někdo potřebuje data organizovat, víš

Tak tady je:

[URL=http://imgupload.cz/][IMG]http://s1.imgupload... ...

nj, tak to je trochu větší skříňka než mám já
disky jsou i v tom koši dole naproti zdroji že?

já teda celkem hodně stahuju hry i HD filmy, ale zatím mě stačí 1x 640GB, většinu věcí nepotřebuju vidět nebo hrát víckrát, tak to pravidelně promazávám, bez toho by mě ani ty tvoje disky nestačily