» Poradna » Ostatní

Je vysoký jas problém?

Zdravím,chci se zeptat, co je pro naše oči horší? Vysoký jas nebo nízký jas = menší čitelnost + odlesky? Děkuji

Odpovědi na otázku

Hloupý a naprosto nesmyslný dotaz.

Nastavení jasu by mělo vždy odpovídat okolním světelným podmínkám (oči namáhá vysoký jas ve tmě a nízký v přesvětlené místnosti).

Extrémy jsou špatné vždy a je jedno, z jaké strany.

Očím vadí spíš vysoký kontrast.

Obojí může být nevyhovující, zejm. extrémní hodnoty kolidující s kontrastem v konkretních podmínkách s vazbou ke zdravotnímu stavu a věku. K usnadnění pro atypické jedince existují např. SunsetScreen, F.Lux a jiné.