» Poradna » Ostatní

Je trvanlivější DVD+-R nebo DVD+-RW?

Které médium je vhodnější pro archivaci - DVD+-R nebo DVD+-RW? Proti R hovoří chemická a světelná nestabilita barviva, do fyziky u RW nevidím.Předpokládám značkové médium. Po zapsání (RW první zápis) bude médium zkontrolováno a bude skladováno za rozumných podmínek (pokojová teplota, paneláková vlhkost vzduchu, nikoliv na přímém slunci).1) Na kterém médiu vydrží záznam déle, pokud nebude čteno, příp. bude čteno tak 2x do roka?2) Na kterém médiu vydrží záznam déle, pokud bude v průběhu roku čteno 10x, 100x, 1000x?Jde mi jen o srovnání R a RW, RAM mě v tomto okamžiku nezajímá. Tradovalo se, že RW je vzhledem k fyzikální podstatě trvanlivější, začaly se objevoval názory, že není, tak prosím o komentáře / zkušenosti.Díky.

Odpovědi na otázku

Pro zálohování nemá smysl uvažovat o DVD+-/R(W). Pokud jde o důležité data tak zvolte minimálně DVD-RAM. Díky naprosto jiné technologii záznamu je DVD-RAM několikanásobně spolehlivější než DVD+-/R(W). DVD-RAM medium už teď nedtojí tolik a mechanika je taky za pusu.

v čem je spolehlivější DVD-RAM než DVD+-RW v případě prvního a jediného zápisu????

Nikdo nemá co by dodal?

Mnohem dulezitejsi je kvalita. Pokud budes zalohovat na DVD za 9,- z hypemarketu, moc dlouho to nevydrzi...

"Předpokládám značkové médium." Uznávám, že v dnešní době "značkový" nemusí být "kvalitní", takže znovu: "Předpokládám kvalitní médium."

To je výstižná připomínka. Vždycky mě pobaví, jak se dva paliči-škudlilové zaníceně baví, kolik médií pochybné "značky" kdo z nich zkazil.

Svou otázku zkusím ještě upřesnit: naprosto se mi nejedná o to, že DVD není vhodná technologie pro archivaci, jde mi čistě o srovnání R a RW - která z těchto média udrží data déle, než se barvivo rozloží a kovový film zkoroduje. Do jaké míry je to ovlivněno frekvencí čtení. Tedy něco ve stylu (a teď plácnu): bude-li to udržováno ve skříni a čteno jen občas, déle vydrží RW, protože záznamová slitina hned tak nezkorodouje, při každodenním použití vydrží déle R, protože RW nesvědčí teplo při čtení... Samozřejmě kdyby byl odkaz na nějaký kvalitní zdroj, ocenil bych též.

No tak treba www.cdr.cz specifikace formatu plus a minus ,u plus vetsi odolnost vuci chybam pri zapisu coz by mohlo ovlivnit-mozna dobu mozne archivace.Nicmene dulezite data nikdo rozumny na zadne dvd nedava,bud opravdu DVD-RAM,nebo to archivuji na paskach ktere maji x nasobne delsi proverenou zivotnost ale to je mimo domaci pouziti.

Nejde mi o srovnání plus a mínus, ale DVD+R a DVD+RW, nebo o srovnání DVD-R a DVD-RW.

Vzhledem k tomu, že RW má řádově menší kontrast mezi 0 a 1, tak bych laicky sázel spíše na R (vyšší kontrast vybledne později).

Ano, přesně o to tu běží... "Vyšší kontrast vybledne později" za předpokladu, že R a RW "blednou" stejně rychle. Takže se ptám: "bledne" chemie v R a fyzika v RW stejně rychle?????????

Na tuto otazku ti nikto nemoze dat 100% odpoved, pretoze nikto nema dostatocne skusenost, uvedom si, ako dlho mame moznost bezne palit dvd. Naviac sa kazdu chvilu objavuju nove media z inimi vlastnostami, takze nejake testovanie je viac menej nemozne. Podla mna je ale velmi slusna znacka Fujifilm +/-R, s RW ti ale neporadim.