» Poradna » Notebooky

Je SATA II kompatibilní se Serial ATA-300?

Dobrý den.Potřebuji nový HDD do notebooku asus K53U s chipsetem AMD A50M (aspon myslím že je to tento chipset) Problém je v tom že v NTB byl Serial ATA-300 disk a ty už nějak nejsou k sehnání. Chci se tedy zeptat jestli tam půjde SATA II disk. Co jsem koukal na netu tak by snat jít měl ale raději se zeptám než ho koupím.

Odpovědi na otázku

SATA II je Serial ATA-300

Trochu se v té otázce ztrácím, ale chápu to tak, že v noteboku je sata 1 a disky jsou dnes sata 3 -> Tzn ano, tam je to jedno, všechny (klasické) saty mají stejný konektor a pasují na sebe... (pokud nemyslel tazatel ide, nebo nějakou takovou arcahičnost)

Takže i když mám NTB na SATA I tak tam mohu dát SATA II i SATA III a ničemu to vadit nebude? Ptám se jen proto že ten NTB je pěkně starý a nebyl jsem si jistý jestli by novější SATA nevadila třeba chipsetu nebo něco.

Ano SATA jako SATA. Jediné je že se mění maximální přenosová rychlost, pokud dáte SATA3 disk na SATA řadič, disk pravděpodobně nevyužije plně svého potenciálu

Trochu zmatkuješ. V úvodním dotazu uvádíš , že v NB je Serial ATA-300 a níže uvádíš "mám NTB na SATA I". Tedy pro ujasnění:Serial ATA-150 = SATAISerial ATA-300 = SATAIISerial ATA-600 = SATAIIIA jestli si nejsi jistý, zda bude NB fungovat po výměně, ano bude.Zrovna před týdnem jsem kolegovi nahrazoval harddisk SSDiskem 250GB v NB Asus K52Jc (obdoba tebou uváděného) a je nadmíru spokojený:před výměnou start Windows do objevení plochy cca 2 min a pak ještě cca 3 minuty, než se mohlo rozumně pracovat. Po výměně start Windows 17 vteřin a plně pracovat lze za dalších cca 5 vteřin. Vřele doporučuji koupit SSD, ceny v poslední době klesly a určitě se to vyplatí.