» Poradna » Programy

Je procík důležitější než grafárna?

Ahoj, chtěl bych se zeptat zkušenějších, jak to je vlastně dneska s počítači. Ve škole nám říkali, že nejdůležitější (srdce počítače) je procesor. Je mi jasné, že na hry je potřeba i výkonná grafika. Ale můj dotaz je, zda je grafika důležitá i na tyto aplikace: pouštění filmů, práce s fotkami, stříhání a tvorba videa. Podle mně na toto je důležitý procík a grafika jen zobrazuje data na monitoru, nebo se zapojuje i do těchto aplikací?

Odpovědi na otázku

Samozrejme. Odesla mi grafika tak jsem tam dal docasne 4MB a ani jsem si s mym AMD 2500+ neprdl

tebou popisované činnosti jsou víceméně vždy závislé spíše na výkonu procesoru a hravě si s nimi poradí jakékoliv současné graf. řešení, ať už integrované nebo externí. Pokud však máš na mysli VIDEO v HD, pak je samo lepší porozhlédnout se po zařízení, které má tyto funkce integrované a odlehčí tím zcela výrazně procesoru. Dále v případě komprimace či dekodování videa existují grafické karty, které procesoru usnadní práci .... Velmi zjednodušeně lze říci, že výkonnou a tedy i dražší grafickou kartu využiješ pro 3D HRY a 3D rendrování scén. Využítí specifických karet ve 2D už je následně podstatné jen pro hrstku profesionálů ...

V zásade však platí, že zostava by mala byť výkonovo vyvážená a vtedy je to stabilné, ináč povedané, slabý procesor a silná grafika k sebe nejdú.

Jedno se bez druhého neobejde takže důležité jsou oba kousky.Jestli nevěříš tak to vyzkoušej.Vyndej procesor a startuj.Pak vyndej grafiku nasaď procesor a startuj.

To jsou odbornejsi odpovedi.

Ted jedna o de mne:

Nejdulezitejsi jsou prachy!!!

A pak mas vykonne vse.

Ano procesor je dulezity. Treba u her muzes stahnout detaily, nizsi rozliseni... takze i spatna grafika to muze "plynule" rozbehat. Ale kdyz ti nestaci vykon procesoru, tak jemu praci ubrat nijak nemuzes.

A co se tyce ostatnich zminovanych aplikaci, tak tady je to vetsinou jen a jen na procesoru. Ikdyz grafiky jsou jiste schopne to vypocitat mnohem rychleji nez procesor tak zadny program grafiku na vypocet nepouziva. (nebo nevim o zadnem, ktery by ji vyuzival) Mozna je duvodem pomala sbernice PCIe 16x (pripadne AGP), ktera by celkovou dobu vypoctu brzdila. Nebo jen neochota programatoru upravovat aplikace pro graficke karty. Je jich preci jen mnoho druhu a pro kazdou to bude vypadat trochu jinak.

Ked to vezmem po lopate tak CPU je mozog,čipset MB je srdce atd.

Pre tu prácu je doležite CPU,grafika,ram a ktomu všetkému stabilný čipset základnej dosky.

na to sa nedá nijako jednoznačne odpovedať.Pokial grafika obsahuje nejaký špecializovaný koprocesor-napr.mpeg-1/2/4 enkoder alebo TnL jednotku,ulahčí procesoru robotu a takáto kombinácia môže byť výhodná pre slabší procesor.Velmi záleží na konkrétnom použití, aj na konkrétnom programe,aké funkcie ten daný program vyžaduje,a to je vždy špecifické pre konkrétnu situáciu,preto ani neexistuje konkrétna,jednoznačná odpoveď.A niekedy je velmi ťažké nájsť nejaký rozumný kompromis medzi silou procesora a tomu zodpovedajúcej ,primerane silnej grafickej karty