» Poradna » Windows (a jiné OS)

Je nutná reinstalace windowsu při upgradu PC?

Dobrý den,Řeším tu jeden zádrhel. Na poradně jsem pořádně na toto téma nenašel odpověď. Mám na cestě nové komponenty k PC. Koupil jsem si úplně jinou zákl. desku, jiný procesor, graf. kartu, paměti ram atd. Jediné původní zůstává HDD. Je možné komponenty vyměnit, zapnout na původním systému a poté restartovat nebo se mi ani nepodaří windows rozjet a bude mít z takové změny "šok"?Děkuju za odpověď.

Odpovědi na otázku

Nope, skočí na tebe BSOD => reinstall nutná

Přechod AMD->Intel/Intel->AMD nebo Intel->Intel/AMD->AMD? Pracoval řadič disků ve stejném režimu (AHCI, NVMe...)?Pokud se základní věci nemění, mělo by stačit nastartovat po zapnutí do nouzového režimu a zlikvidovat všechny ovladače. Druhá varianta je přechod přes nástroje třetích stran (jako Acronis Universal Restore), které se o likvidaci ovladačů postarají samy.

Proč používat nástroje třetích stran? Nástroj pro přípravu Windows na migraci je obsažený přímo ve Windows, jmenuje se sysprep.

Protože sysprep se může v kdo ví jak používaném (a nabořeném) systémů zacyklit.

Bohužel půjde o změnu AMD->Intel. Šlo mi jen o to, jestli si mám předem sehnat instalačku windowsů + klíč. Pokud mi tedy nenačte ani původní systém, tak mám problém. Nemám bohužel už původní klíč a ani staženou instalačku windowsů. Řešení je teda takové koupit klíč na Win10 64bit a stáhnout instalačku windowsů na flashku? Po výměně všech komponentů spustit reinstal a pak by to mělo být v pohodě.

Stávající klíč ti řekne libovolný diagnostický program jako Aida64.Co myslíš pod pojmem „sehnat klíč“? Pokud myslíš Aukro, tak na to zapomeň, protože 99 % jsou nelegální licence - rovnou ho ukradni - nebudeš dotavat vykuky.

Problém je základní deska, po její výměně systém pravděpodobně nenaběhne. Výměnu ostatních komponent by asi zchroustnul.

Určitě komplet nová instalace a pakhttps://support.microsoft.com/cs-cz/help/20530/windows-...

Chápu to takto správně? Takže stačí to takto aktivovat. Vypnu PC, vyměním komponenty. Nespustí se to. Restartuju počítač, nechám nabootovat z flashky a přeinstaluju windowsi. Při přeinstalaci vynechám napsání klíče a až se dostanu do windowsů, tak to aktivuji pomocí uvedeného postupu?Moc děkuju

Zkusit to můžeš. Když to nepojede, tak uděláš tu čistou instalaci.Ale já osobně bych takovýto postup nedělal, v budoucnu se systém může chovat všelijak a závada se pak odstraňuje těžko, stejně tě reinstalace nemine akorát to potom bolí víc....

Dobře, moc děkuji všem za rady a snad se mi to zítra povede bez problémů reinstalovat. Provedu tedy čistý reinstal ještě před pokusem najetí windowsů.

Jakým "pokusem najetí", prostě udělej klasickou instalaci.A před tím, ještě z instalace na pův. HW si svaž licenci se svým MS účtem.Jinak postup instalace máš zde. Disk před ní zformátuj.http://www.servispckupka.cz/jak_reinstalovat_windows_...