» Poradna » Windows (a jiné OS)

Je možné, že Windows mi sám smazal všechny data?

Zdravím vás,Vím, že budu vypadat jak největší hlupák, ale... Přišel jsem jako každý večer k PC a zjistil jsem že mi vše hodil jakoby do továrního nastavení. Obrazovka byla původní logo windows. Aplikace některé nefungují a některé jo. (steam ano, wallpaper engine ne)Jedná se mi spíše jen o otázku, která byla zmíněna již nahoře. Je možné aby si sám od sebe přeinstaloval W i když žádná aktualizace nebyla v pořadí? Poslední co jsem dělal byla 12.10.Akorát jsem si všiml, že pc mi vyhodilo v nastavení hlášku: že pc nemá požadavky pro spuštění W11. -> je možné že to chtěl sám nainstalovat a tím pádem mi to smazal aniž bych o tom věděl?PS: ani se nebudu pokoušet zachránit data, které jsem měl jen na ploše uložené. Všechny ostatní data uložené jinde mi zůstala.Díky za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Taky samy od sebe Windows data nemažou a pokud píše, že nesplňuje požadavky na W11, tak celkem logicky se je ani nepokusil instalovat. Jinak nějaké aktualizace (v rámci W10) to samo instalovat mohlo a teoreticky není vyloučeno, že k nějaké chybě dojít při tom může, zvlášť pokud bys měl ty W10 v nějakém ne moc dobrém stavu. Ale takto zpětně ti to nikdo neřekne. Jinak přes Windows update se můžeš podívat na historii aktualizací a tam uvidíš, jestli se něco instalovalo nebo ne.

Ano, pokud Windows detekuji poskozeny uzivatelsky profil, tak se muze stat, ze vyrobi novy, coz vypada jako by uzivatel prisel o data.Data jsou nejspis ve starem profilu, ale bylo by vhodne zapatrat po tom, proc vznikl novy (pokud je to tento pripad).

Jo a je to "vsechna data", ne "vsechny data"

Mockrát díky, data jsem našel na onedrive > plocha > blabla. V podstatě mi funguje úplně všechno až na pár programů. Tak či tak, moje myšlenka se přiklání to přeinstalovat a jít od znovu rovnou. Takže jěště jednou děkuji za upřímné odpovědi.

Tohle se nikdy nestane "tak jenom", vždy to má nějakou příčinu, Takže je třeba se podívat proč se to stalo jinak můžeš být nemile překvapen že se ti to stalo znovu (aspoň zkontrolovat windows system log by to chtělo)

windows sámm spúšťa v určitých intervaloch čistenie plochy a pokial to nezrušíš,alebo neodznačíš veci ,ktoré chceš ponechať na ploche,tak ich windows zmaže,táto záležitosť je vo windows už od wxp.......ukladať súbory na plochu nieje dobrý nápad,práve kvôli tomu,že vo windows je automatické integrované čistenie nepoužívaných programov a súčastí na ploche....

To sis teď vycucal z prstu, že jo? S windows pracuji řekl bych na nadstandardní úrovni od Windows 3.11 a nikdy jsem nezažil, že by si Windows samy něco odstraňovaly z plochy. Pokud tam taková funkce někde je, tak je poctivě schovaná a rozhodně není defaultně zapnutá.

Pokud si dobře vzpomínám tak nějaká taková funkce ve Windows v podstatě je. Jen se netýká souborů, ale zástupců programů a vlastně hned nemaže, ale jen informuje a až na základě aktivního zásahu uživatele odstraní nepoužívané zástupce z plochy.

Jj, to je možné a dokonce bych řekl, že to ani není defaultně aktivní, protože já mám vždycky na ploše hrozný bordel a nikdy u žádného počítače mi to Windows nejen nezačaly samy "čistit", ale ani si nevzpomínám, že by mě na to někdy aspoň upozornily.

XP upozornovaly, ze na plose jsou nepouzivane ikony. Jak psano vyse, tykalo se jen zastupcu programu a k mazani nedochazelo samovolne. Bylo to jen upozorneni.

Ano, to je přesně to co si pamatuju.

Ta funkce ve Win je a je aktivní, akorát se mi nikdy nestalo že by zlikvidovala data. Ale shortcuty na programy občas smaže, to zas jo.

To máš teda nějakou speciální edici Windows pro bordeláře Já mám na ploše mraky zástupců i souborů a nikdy Windows ani nenapadlo cokoliv odstranit. A obzvláště odstraňovat zástupce programů mi přijde jako naprostá blbost, protože k čemu víc je plocha určená, než právě pro zástupce? Jak se ta funkce jmenuje a kde se zapíná?

Pamatuju to z WXP ... W10 to nedělá.

Ale jo, nektere verze Windows presouvaly zastupce na plose do slozky "Nepouzivane odkazy Plochy". Tusim ze XP urcite, nevim jak dalsi verze.

ani XP to nedělaly samy od sebe - teda možná tam něco takového zapnout šlo, ale nikdy se mi nic takového nestalo, jen prudila ta hláška o nepoužívaných ikonách...

ne, tohle fakt ne, to jsi si vymyslel

Jak je psáno výše, tak se ti nejspíše poškodil uživatelský profil a vytvořil se dočasný. Tzn. data by měla být stále dostupná. Můžeš zkusit spustit live distribuci linuxu a podívat se do tvého profilu (pokud nebyl pod heslem nebo šifrováním) . Vše by mělo být v pořádku a nic by nemělo být smazáno.

Nedávno jsem něco podobného (s dočasným profilem) řešil u souseda. I přes intenzivní googlení se mi to nepodařilo vyřešit, dočasný profil pořád naskakoval. Nakonec jsem založil nový lokální účet, uživatelská data překopíroval a "poškozený" profil smazal.

Slyšel jsem o dvou osobách - ještě jsem je ale nepotkal, jeden se jmenuje To Samo a druhý Samo Se.Vždycky je příčina a důsledek.

Přesně... Ono se totiž v historii microsoftu nikdy nestalo, že by nutil lidem aktualizace bez jejich přičinění nebo, že by třeba nějaká aktualizace dokázala rozbít profil nebo dokonce i mazat data z uživatelských profilů... :D Tazatel už při zakládání vlákna projevil dostatek pokory a přišel si jen pro názory zkušenějších. Co jsi sem přišel dělat ty? Radit mu? Evidentně ne... Takže zamachrovat nad někym, komu se MOŽNÁ něco nepovedlo? To jseš teda kabrňák. Fakt frajer... Hňupe...

Já je znám jako Samo Seto