» Poradna » Ostatní

Je možné vždy platbu hradit převodem místo složenkou?

Přišla mi vyplněná složenka na úhradu nějaké daně a není nikde ani v průvodním dopise uvedeno že je možné platbu uhradit i převodem na uvedený účet (jak bývá obvyklé). Musím opravdu jít na poštu nebo ta možnost úhrady převodem je samozřejmá?

Odpovědi na otázku

Je samozrejme samozrejma

není to samozřejmost, záleží na té konkrétní instituci která ti složenku poslala... mimochodem, místo psaní do poradny jsi měl kontaktovat odesílatele (nejspíš "nějaký" FÚ když je to "nějaká" daň) a dohodnout s ním platbu převodem. Pokud chceš ušetřit za poštovné, zaplať to přímo jim na pokladně...

aslan, JE to samozrejmé,je uplne jedno jaka instituce vyzaduje platbu,dulezite je idenfitikace platce coz je vysvetleno o prispevek niže.Psani do poradny znamena zadost o radu nikoliv o "místo psaní do poradny jsi měl kontaktovat odesílatele".

Vypíšeš pro banku příkaz k úhradě a pečlivě do něj opíšeš všechno, co je na složence, konkrétně číslo účtu příjemce, variabilní a konstatní symbol, event. specifický symbol as kód banky. Pozor dej zejména na konstantní symbol, (druh platby) a variabilní symbol (identifikace plátce a účelu platby.) Toto platí jak pro klasický papírový příkaz, tak pro internet banking.

Převodem na účet lze zcela bez problémů vždy. Je dobré si zkontrolovat zda banka provedla příkaz k převodu.

Pokial je to zloženka na ktorej je uvedené číslo účtu príjemcu, tak to môžeš uhradiť prevodom, napr. cez IB, a nemusíš chodiť na poštu. Do správy pre príjimatela uveď svoje meno a účel platby, pre lepšiu identifikáciu platby.Bežne to tak robím a zatiaľ žiaden problém.

Přesně tak.

Tak díky všem

Platba převodem je samozřejmá, akorát je vhodné změnit (nebo raději vůbec neuvádět) konstantní symbol. Pro bezhotovostní platby by se totiž neměly používat konstantní symboly končící číslicí 9. www.mesec.cz ...

Ale ale, nezaváděj!!! KS je povinný údaj! jen je třeba z devítky na konci udělat osmičku, ale pozor, krom 509 a 809. a míst noch použít 558 (ten je téměř univerzální, pokud nejde o daně a pojistky).

KS je povinný? Já bych řekl, že je už nějaký ten rok nepovinný Nevím teda jak je to u placení daní, ale tam ho nezadávám také a no problemo.

No Franto, nevím. Jsem už dost starej blbec, kterej si na "novoty" těžko zvyká, ale už léta páně, se to děje asi takhle.
Přijde výzva k platbě, s přiloženou složenkou, "nastartuju" mobil, navolím si program, který mám na kartě od svojí banky, pečlivě přepíšu ze složenky to co se přepsat má, zadám "odeslat" a zívám.
Vot kak prosto.

Pokud je na složence uvedeno číslo účtu příjemce, tak je možné platbu provést přímým převodem z účtu na účet. V případě placení daně to jistě bude možné.
Pozor na způsob uvedení čísla účtu. Je potřeba dodržet "předčíslí" (je-li uvedeno, tj. číslo před pomlčkou), dále číslo účtu a kód banky.
Konstantní symbol se standardně již nemusí uvádět, s výjimkou myslím právě u placení daní.
Je důležité uvést i variabilní symbol, ten identifuje platbu u příjemce.
Někdy je též předepsán i specifický symbol, pak se musí také uvést.
V případě, že se v čísle účtu udělá nějaká chyba, tak se platba neprovede, čísla účtů podléhají totíž určitým zákonitostem a v případě chyby to systém většinou pozná.

www.businessinfo.cz ...

Můžu převodem na složenku ?