Je možné prepojiť WinME s LPT tlačiarňou a W10?

Mám Star pripojenú cez LPT na Win ME a rád by som ju mal ako sieťovú a pristupoval k nej z W10, ale nenašlo ju ani ako \\pc\star lc20 ani 192.168.0.102. Je vôbec možné pripojiť bežnú tlačiareň cez IP adresu? Z win XP mi to šlo. Viem, že nejaký web písal trošku o problémoch s LPT tlačiarňou vo W10, ale to sa asi sieťovej netýka. Zdieľanie je zapnuté, na Win ME sa z W10 dostanem. Ak to nepôjde nijako, skúsim o5 nabootovať XP. Skúšam pridať tlačiareň ručne, ale na Star už nie sú ovládače a cez Windows update hľadá asi nekonečne, ale zbytočne. Existuje riešenie okrem nabootovania XP?

Odpovědi na otázku

Ide aj ako IP ak pocitac s nejakym OS robi funkciu print servera.

V akom tvare napísať cestu? Win update našlo Star, ale nie LC20

\\IP adresa PC se sdílenou tiskárnou\Sdílený název tiskárnynebo\\PC-name se sdílenou tiskárnou\Sdílený název tiskárny

Aku cestu? Ved pises, ze z W10 sa do WME vies dostat, tudiz by si mal vidiet nazdielanu tlaciaren. Jediny problem je s ovladacom. Neviem ci nahodou WME nepouziva 16bit ovladace, ktore na W10 zrejme nefunguju. Pri instalacii tlaciarne na WME je mozne pridat dlasie ovladace aj pre ine systemy (napr.NT, OS2, Unix a ine), samozrejme ak boli dodane, alebo ich vies ziskat.

Ovladače musí mít na těch desítkách. Pokud existují.

No ved ano, ony sa transferuju z WME na cielovy system, zo specialneho adresara do ktoreho boli pri instalacii nakopirovane a to pri prvom pokuse nieco na tej tlaciarni vytlacit. Dalsia moznost je lokalna instalacia ovladaca na (kazdom) cielovom systeme.

Ovládač tlačiarne na W10 sa stiahne z Win ME? Nechce sa mi veriť. Tlačiareň môžem používať na Win ME lokálne, ale neviem či novší Acrobat reader prečíta PDF 1.4. Mám elektronicky vytvorený PDF a ten starý Acrobat neotvorí korektne (vidieť len tlačivo, nie to, čo tam elektronická app niečo vypísala). Skúsim nájsť aj novší PDF reader, aby súbor otvorilo korektne

Ano, pokial je funkcne zdielanie zloziek a tlaciarni, co funguje na tom istom protokole, tak si ovladac stiahne z (print) servera. Tomu sa hovori pokrocila sprava sietovej infrastruktury. Obehavat stovky pocitacov a instalovat na kazdom ovladac osobitne je velmi neefektivne.

Ano ale pokial ovladac na ME nie je kompatibilny s Windows10, tak si ho nestiahne! Lebo nema aky, pretoze ten na servery nie je v inf suboroch napisany na W10.

Tak ten pre WME si nestiahne, to mas pravdu. Zrejme si este nikdy neinstaloval na W98/ME vsetko co je na instalacnych mediach k tlaciarnam. Su tam ovladace pre rozne systemy, ktore sa kopiruju (iba kopiruju) do zvlast k tomuto ucelu urcenej zlozky, odkial si ich cielovy system stiahne. Normalne to hodi vyzvu na instalaciu ovladaca, tak ako keby to islo z Winupdate. Je ovsem potrebne tam mat nakopirovane ovladace na vsetky druhy operacnych systemov, ktore pripadaju do uvahy.

Ale tá tlačiareň je z roku 2, tak ani nečakám, že existujú ovládače nad XP a W10 už starý ovládač na XP nemusí vziať. Ešte na W7, ale na XP asi nie. Možno pri tlači nahodím XP a odtiaľ to pôjde ak sa dobre pamätám. Skúsim sa ešte pohrať s inštaláciou, ale print server asi ani nevie bežať vo Win ME...

Ja ta chapem, ovladac pre W10 je potrebne zohnat, prisposobit, alebo napisat. Len som popisoval ako to principialne funguje. Na aky ucel prosimta potrebujes ihlovu tlaciaren? Snad nie na PDF?

No to som rad, ze si rozumieme, samozrejme, ze poznam additional drivers.Myslim, ze to fungovalo uz za cias Windows NT Server 3.X :DIde o to, ze asi nenajde ovladace na W10, ale mozno bude stacit zeditovat nejaky inf subor a doplnit tam W10(aj ked asi 64-bitovy neviem, ci vobec existoval...

Mám ju, tak by som ju rád využil na texty. Samoz. nie na PDF pre daňový úrad, ale ak ju nechcem vyhodiť, nech ešte poslúži aspoň na súkromne dokumenty

Jediny ucel na ktory je vhodna ihlova tlaciaren je tlacenie cez kopirak a na specialne formulare, pripadne perforovany papier. Pre ostatne pripady by som pouzival repasovane laserky.Skor ako ovladac pre W10 zozenies kamarata/znameho v nejakej vacsej firme, kde sa taketo veci bezne likviduju. V takychto firmach su radi ked si zamestananci tie stare hrce poodkupuju aby to nemuseli likvidovat podla zakona o nebezpecnych odpadoch.Inak tiez mam Star LC 15, LC 24, Epson LQ 800, LQ 1000 a za poslednych 15 rokov som ich ani raz nezapol. Za chvilu pojdu ta-het ako procesorove dosky zo salovych pocitacov rady SMEP a kopec dalsich muzealnych veci.

Alebo by sa dala pouzit VM s danym OS, na ktory su ovladace, co povies lubokubo?

Neviem si predstaviť vmware na Windows Millenium . Ale bola by to pecka s 1,25 GB RAM a nonNT Win. Ak myslíš W10, doska je orezaná ako ju len Intel mohol orezať (nemá RS232, LPT ani PS/2) a kupovať prevodník sa mi nechce. To radšej budem hľadať repasovanú laserovku ako poradil wiqix. Keby som mal LPT na PC s W10, mám ju asi tu. Samoz. nie je nemožné ísť k tomu druhému PC a tlačiť priamo. Už mám aj Acrobat 6 a ten už zobrazuje PDF 1.4 korektne

Nevedel som ,ze ten historicky OS musis nadalej pouzivat, myslel som, ze to prevadzkujes len kvoli tej tlaciarni a dal by sa nahradit VM.:)

Ten historický je tam preto, lebo som ho chcel vyskúšať a ide o P4 s 1,25 GB RAM, čo je akurát na Win ME (ideálne pre XP začína na 1,5 GB), všetko novšie okrem FLP je v podstate nepoužiteľné. Ale zároveň niekedy na tom spustím aj W8 CP. Na W7 mi aktualizácie bežali 36h (potom som reštartoval, lebo som už ďalej čakať nechcel). Na PC s W10 nemám LPT, takže ani VM by mi nepomohol

Na P4 s 1,2 5GB RAM běží WXP v pohodě. Ještě někde v kancelářích mají Pentium 4 2400 MHz 768 MB RAM. Asi už nepřehraješ videa a webové stránky se natahují poněkud déle.

Mal som dlho na tom XP, ale mal som 2 GB. Keď Win ME boli akuálne, nemal som na to HW, tak to dobieham. ME zaplní RAM aj takmer z polovice, XP SP3 mi bežne papalo 500 MB len po boote. A problém nie sú ME, ale pripojenie sieťovej tlačiarne. Asi budem tlačiť lokálne. Sieť mi ide, tak dokument sa presunie ľahko. Videa na P4 idú celkom fajn, ale v MS DOSe. Nechápem, ale qv pro ich zvláda lepšie ako windovsacky MPC-HC. HD 2xxx sa mi už neplatí do toho kupovať aj keď by pomohla. Ale na tlač stačí

Videa v DOSu? Upps. A používat dnes 24jehličkovou tiskárnu na obecné tisky, to už je šílenost. Laserovou tiskárnu seženeš na Aukru už za 1000,-

Ponúka len Star 24wire (24 drôtové?? Ale asi v zmysle inhličkové) 10inch, 12inch, 15inch, 9wire 10inch, 12 a 15inch. LC20 už nie sú, tak neviem či ich vytiahnúť z XP, alebo hodiť 9ihl. Start

Spíš Star 24 pin (jehel). Ty palce znamenají délku stránky traktorového papíru. Jinak ta tiskárna umí Epson ESC sekvence, takže bude tisknout i jako EPSON LQ500. Další možnost (méně užívaná) je přepnout tiskárnu na IBM Proprinter a zvolit pro instalaci tu. Raději bych se držel toho, jak ji máš nastavenou teď.

Budeš si v novějších Windows asi muset nastavit slabší zabezpečení. Je to v Pokročilém nastavení sdílení - Všechny sítě, musíš vypnout128 bit šifrování - přepnout na 40/56 bitů. A nenechávej si v názvu sdílené tiskárny mezery, musel bys to psát do uvozovek.

Vďaka, idem skúšať

W10 nápoveda píše, že sa dá napísať cestu ako \\názov_počítača/názov_tlačiarne/.printer. Ale keď to použijem, neberie. Alebo \\názov_počítača\názov_tlačiarne, ale vtedy mi vyhadzuje chybu 0x0000866. Našťastie vi WinME ide aj Acrobat 6 a ten PDF otvoril korektne. Ale radšej by som ju mal ako sieťovú tlačiareň

U W7 jsem ji nainstaloval lokálně a potom jen přesměroval port na ten starý comp.

Jakýkoli LPTčkový printserver, ať nemusíš zapínat druhý počítač, nastav mu statickou IP adresu, připojuje se jako lokální tiskárna, na standartním TCP/IP portu a zadáš IP adresu viz. http://www.abclinuxu.cz/images/screenshots/8/3/17...

Ako ju môže nájsť pri vypnutom PC? Neviem si predstaviť pridanie IP adresy LPT tlačiarni

Proto je tam také printserver.

Není nad to si ve Windows natentočkovat do bot linuxovou technologií. Tohle bych nechal jako zoufalý pokus nakonec.

Jaký čekáš problém? Provozuju přez printservery několik jehličkovek pro účely tisku s kopiemi (účtárna, půjčovna, sklad) a dokud se daří vnutit windowsům ovladač tiskárny, všechno funguje.

Dávkou oprav nefunkčný LPT port pre záplatu W10 1511http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windo...

Dúfam, že sieťovej sa to netýka

Dobra otazka.