» Poradna » Ostatní

Je lepší vypínat spotřební elektroniku do standby nebo úplně?

Reakce na článek "Independent: Zabíjíme tuto planetu"Přístroje ve "stand-by" modu, jistě spotřebovávají, jak článek upozorňuje, mnoho energie, která by se dala ušetřit a tím pádem škodliviny způsobené její výrobou...Nikdo už ale nezmiňuje fakt, že kdyby se všechny přístroje v domácnosti vypínaly úplně (bez použití pohotovostního režimu), docházelo by k nadměrnému opotřebování elektroniky těchto přístrojů, což by vedlo k jejich kratší životnosti a to, co by majitel ušetřil na elektrické energii a životní prostředí u její výroby, by na straně druhé musel investovat do nových elektrických spotřebičů a taktéž životní prostředí by bylo poznamenáno zvýšením objemu výroby domácích spotřebičů, píše Jan Holík. Otázka je, co by bylo k životnímu prostředí šetrnější? Uspořená energie + vyšší výroba přístrojů nebo více spotřebované energie + nižší výroba přístrojů? Podle odborníků je pro ekonomiku domácnosti lepší druhá varianta, kterou jsem si sám ověřil i v praxi u svých známých, kteří se dělí na "zapřísáhlé vypínače" a "stand-bysty" a opravdu, známí z řad "vypínačů" mají až o 50 a více procent větší poruchovost svých přístrojů. Já osobně bych řešení nehledal v tlaku na výrobce elektroniky, jako čtenář přede mnou, aby snižovali spotřebu ve "stand-by" modu a dostávat je do situace, kdy rozdíl jednoho wattu bude významným faktorem.Ale spíše bych se zaměřoval na získávání ekologicky čisté energie způsoby jako jsou získávání energie ze slunce, větru, vody nebo v poslední době velice moderní způsob - získávání energie spalováním vodíku, získaným extrahací z vody je odpadem pouze zcela čistá vodní pára. Výzkum a následné praktické použivání takových technologií vidím jako řešení globálních problémů lidstva, která posune celou společnost i vývojově daleko do předu. Šetření a uskrovňování se realizované vypínáním přístrojů, spotřebováváním místo litru jen deci vody při čištění zubů atd. je sice pěkné, ale dá se uskutečňovat jen do určité míry a pro vývoj je to spíše krok zpátky.A nakonec Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Vypinanie vypinacom namiesto standby nijak neskracuje zivotnost pristroja (ak neuvazujem vypinanie v zime antenneho zosilovaca prip. satelitu ktory napaja konvertor ktory je vonku, ptz. standby prud sluzi aj k miernemu ohrievaniu tychto vonku v mraze umiestnenych veci).

nemáš tak úplně pravdu

A v com nemam pravdu? Jediny problem moze byt ze elektrolytom bez napajania sa zvysuje "stratovy" (leakage) prud, ale aj v standby je mnoho elektrolytov bez napajana. A opotrebovanie vypinaca sa da vylucit vypinanim predlzky s vypinacom.Jediny dovod preco ludia vypinaju zariadenia do standby je lenivost/pohodlnost. Inac celkom zaujimave je aj zmerat si kolko zere taka nabijacka strcena v 230V ktora bezi naprazdno apod...

Tak třeba u TV je dost věcí při standby pod proudem, třeba procesor TV stále běží. Při vypnutí síťovým vypínačem ho vypneme úplně, ale po zapnutí dostane proudový náraz což neprospívá jehož životnosti.Zase ale na druhou stranu chráníme tento procesor a prodlužujeme životnost tím, že ho nevystavujeme napěťovým špičkám.  Takže nějak tak je to něco mezi.

Tak ver tomu ze procesor vydrzi aj miliardu zapnuti a vypnuti, to by si nezvladol ani za 100zivotov

JInak dneska už třeba TV ve standby má minámální spotřebu, třeba jen 0,1 W, takže při vypínání se toho moc neušetří. Snad jen Philipsy ještě nedávno žraly kolem 8 Wattů

No tak to si vedľa. Práve nové Philips TV majú StandBy okolo 0,5W, iné značky (samozrejme nie všetky, ale je ich veľa) kľudne aj 3-5W.

... dalsia vec moze byt "naraz" pri zapnuti, ale to je problem vyrobcu el.zariadenia. Zariadenie ktore nevydrzi pocas celej svojej zivotnosti vypinanie z 230V je srot, a treba ho ist oplieskat vyrobcovi o hlavu a dalsie zariadenia od tohto vyrobcu zasadne nekupovat...

lehkej offtopic. co se tyce rychlovarnejch konvic tak doporucuju po dovareni opet dolejt vodou aby "neodtekla" topna spirala.peace

takže tu rozpálenou spirálu zalejt znovu vodou? studenou? to asi nebude to pravý ořechový, ne? a zalívat to horkou, abych umožnil postupné vychladnutí? to se ti kurevsky prodraží hrnek kafe  naopak doporučuju po dovaření a např. zalití kafe, zbylou vodu z konvice vylít - v případě, že jsou ve vodě různé minerály apod., tak se ti budou usazovat na spirále (nebo na dně u bezspirálových) a tím se jednak poškozuje povrch spirály/dna, jednak se tím zhoršuje funkčnost - snižuje se tím rychlost ohřevu, a jednak to vypadá docela hnusně

no ja mel konvici za 150,- a spis sem se bal aby se tak horka spirala neodvarila od plastu, nez ze se zasere mineralama. zavejval sem ji studenou kazdej den nekolikrat celou zimu.  odesla asi pred 14 dnama,kdyz uz sem v tom byte nebydlel :D

Si snad robis srandu. Ak tam bola voda tak spirala nema omnoho viac ako 100°C, a kedze ta umela hmota sa nerozpusti ked tam vre 100° voda tak vydrzi aj 100° spiralu.Ja mam Tefal asi 3-4roky pouzivam kazde rano a stale normalne funguje (ale uz ju asi vyhodim lebo spirala ma trhliny na povrchu a oxiduje tam med na zeleno ci co )

kdyz tam je voda tak je to prave OK, ale pokud ji vylejete hned po tom co cvakne/vypne tak podle me teplota kovu stale stoupa jelikoz je spirala rozpalena a uz ji chladi jen zvzduch a ne voda tak se muze este rozpalit/setrvacnosti/ - podle me

no, moze sa uz len vyrovnat teplota zvnutra spiraly na jej vonkajsok (kedze uz to cvaklo tak dodatocna energia nie je dodavana). Kedze tepelny odpor spiralu ponorenej vo vode je dost maly tak rozdiel teplot vnutri/vonku spiraly bude tiez maly. Stupne to len o malo.Neda sa to porovnavat s liatinovou dvojplatnickou, kde je vysoky tepelny odpor platnicka/hrniec a teda platna moze mat omnoho vyssiu teplotu ako hrniec (a po vypnuti dvojplatnicky mozes este 5minut na nej varit )

Veskere spotrebice samozrejme trvale odpojuji od site, kdyz je nepouzivam (prodluzky s vypinacem a pod.). Kazda kacka dobra. Priroda (a my s ni) uz to ma bohuzel spocitane. Veskere tyto a podobne aktivity jsou zcela zbytecne. Proto uz se USA nepripojuji k zadnym ekologickym misim na zachranu planety. Je to zbytecne a "oni" uz to vedi. Pokud by dnes prestaly jezdit, plavat a litat veskere stroje a 100% ustala prumyslova vyroba, priroda by mela sanci se uzdravit cca za 100 let. Ale k tomu se bohuzel nikdo z nas nesnizi. Budoucnost je proto nejista. :o(

Šetření??? To by se muselo přepnout na jiné alternativní zdroje a né to co tu máme!Příklad: Teplárna potřebuje na rok provozu cca 1 000 000kč(režie,platy,vstupy,atd) a vyrobí 1 000 000 m3 teplé vody takže 1m3 bude stát 1kč(neberu zisk).Prodá li však jen 500 000m3 bude stát 2kč, prodáli však jeden m3 bude stát 1 000 000kč.Jj,ušetří něco na vstupech,ale to není přímoůměrné úspoře na spotřebě.Takže při dnešní ekonomice čím více šetříme tím drahší energii(přepočteno na jednotky) máme.Prostě mají jeden pytel peněz na provoz a ten musí z lidí vytřískat!!

Pane (Tipe), hluboce se mýlíte, když se domníváte, že prodejní cena za určitou jednotku vyrobenou v určité teplárně je odvozená od množství prodaných jednotek. Takto se to možná ještě prezentuje v úlohách z matematiky možná asi tak pro čtvrtou třídou. Pracoval jsem dosti dlouho v teplárenství a mohu Vás ujistit, že prodejní cena se kalkuluje vždy na zisk, který chceme dosáhnout a k tomu nám vždy sloužila naše teplárna vždy jako monopol, od kterého se tzv. musulman, jinak se též říká zákazník nemohl nikam utéci. Tudíž s množstvím vyrobených a prodaných jednotek to v podstatě nemá co společného, vždy jen zisk a dividendy jsou určujícím a závazným hlediskem. A aby monopol nebyl narušen, od toho tu máme naši vládu, kterou si jako monopoly platíme a to bez ohledu na to, z jaké je politické líhně a bez ohledu na to co nám ta voličská lůza v tzv. svobodných volbách volí.Zdraví Marian

Doporučuji navštívit Zoo Troja- oddělení hyen a spáchat sebevražduskokem mezi ně. Jedině tak nebudeš zatěžovatživotní prostředí.