» Poradna » Notebooky

Je lepší notebook vypínat nebo hibernovat?

Dobrý den,řeším opět menší dilema zda-li je lepší notebook vypínat nebo hibernovat. Spuštění notebooku v hibernaci je téměř okamžité, ale zajímalo by mě, zda-li to neškodí např. RAM paměti nebo HDD.Spuštění notebooku ve vypnutém stavu trvá mnohem déle oproti hibernaci a proto by pro mne byla hibernace lepší. Jde mi opravdu jenom o poškozování jednotlivých komponent a které řešení je podle Vás lepší.Předem děkuju za jakoukoliv odpověď.

Odpovědi na otázku

A stand-by ti nestačí?Hibernace je ale lepší, když ntb nepoužíváš delší dobu. Ničemu neškodí, pokud tedy nemáš SSD - tam by teoreticky mohla snižovat životnost.

Mám klasický HDD a notebook zapínám jednou denně a každý večer vypínám. O víkendu notebook docela často přenáším, nezpůsobil by režim spánku s diskem nějaký problém? To už by byla podle mě lepší hibernace ne?

Ne, je mu to úplně jedno. Disk je vypnutý úplně ve všech režimech.

Proč by ho to mělo poškozovat? Při hibernaci je ntb vypnutý úplně stejně jako když ho vypneš. Jen se obsah RAM zapíše na disk a PC se vypne. Po zapnutí se zase vrátí zpátky. Já používám jen režim spánku i na PC. To je ještě rychlejší (tedy pokud tou "hibernací" nemyslíš právě "režim spánku", který funguje trochu jinak). Režim spánku nezapisuje obsah RAM na disk, pouze v PC vypne vše, co jde a pouze udržuje data v RAM. Probuzení je tak prakticky okamžité (u hibernace trvá než se data vrátí do RAM).

Asi tak !! Paměťová dioda pro RAM se stejně z akumulátoru musí udržovat, ať je stroj "zmrazený" či jen uspaný.

Pokud s tím ntb během hibernace nebudeš mlátit vo zem, tak se nemá co poškodit. Takže při běžném zacházení v běžných podmínkách je to úplně jedno, pokud jsi eko-terorista, tak by ti možná mohlo vadit několik wattů spotřebovaných během hibernace/spánku, ale jinak si to nastav tak, jak ti to vyhovuje. Já třeba to mám tak, že spíš vypnu ntb a naopak nevypínám stolní komp... je to spíš z toho důvodu, že v ntb jsou ty součástky přece jen víc nahečmané na sobě a tak ntb radši vypnu, aby si součástky "odpočinuly" a vychladly... Naopak u stolního kompu, kde vím, že mám větrání a chlazení pořešené v cajku, tak ten klidně nechám přes noc běžet

Během hibernace je PC vypnuté. Spotřeba je tedy stejná jako při vypnutém stavu. U spánku je o chlup vyšší, protože se musí udržovat RAM při životě."Mlácení" notebookem má na data stejný vliv ve všech stavech - žádný, protože HDD je vypnutý. O data přide jen pokud s tím praští tak moc, že ntb zničí.O chlazení také nejde, protože když je vypnutý / hibernovaný, tak nijak nehřeje a když je v režimu spánku, tak prakticky také ne, protože krom RAM a pár nutných obvodů je vše také vypnuté a nemá tak co hřát.

To jsem potřeboval vědět, zda-li je při hibernaci notebook vypnutý nebo něco spotřebovává energii :) . Pokud se skutečně při hibernaci nic nepoškozuje nebo nevytěžuje, tak ji budu používat častěji, jelikož někdy vyžaduju rychlejší start než klasické spuštění z vypnutého režimu. Děkuju za radu :) .

Některé programy, (nejen viry), se dovedou během hibernace samovolně spustit a stahovat z netu kdeco, nejen aktualizace. Pokud je nb odpojen od síťového napájení a baterie není plně nabita, nemusí to skončit dobře.

Jen pro Info: Hibernaci ve W7 jsem zakázal staženou utilitou z http://support.microsoft.com/kb/920730/cs;záleží na každém, co mu vyhovuje. Příkazem lze docílit zmenšení, nechceš-li zakazovat (powercfg -h - size %55)- percenta nemohou být meně než 50%.

Správně !! Jak psal juwa nahoře, Hibernace je vhodná pro vícedenní "umrtvení", jinak zbytečně zabírá místo v paměti a postačí Spánek, z něhož se stroj probere "v cuku-letu". Hibernaci nepoužívám a příkazem jsem ji zrušil a Ramka je "svižnější".

Já bych to nehrotil, prostě co komu vyhovuje, obojí má své. Ten spánek je třeba dobrý pro to krátkodobé "umrtvení", ale zase na druhé straně je pčece jen trochu "cucaná" baterka. Oproti tomu hibernace je na baterce prakticky nezávislá, já mám třeba už baterku úplně v pytli, vydrží pár minut a nejsem si jistý jak dlouho by vydržel režim spánku. Hibrenuju téměř co mám notebook (6-7 let) a zabrané místo na disku hibernací mě nijak netíží. Hibernace i spánek má své, řekl bych že v součtu v porovnání výhod a nevýhod vyjde obojí tak zhruba stejně, nechal bych to na preferencích a zvycích každého.

Takže místo toho abych notebook přes noc vypínal bych ho měl dávat do hibernace? Jelikož se mi zdá, že se při každém spuštění z vypnutého stavu hodně opotřebovává HDD jak načítá pokaždé celý Windows za studena.

Nevím sice co je to "hodně opotřebovává" a čím to máš monitorované. Udělej si testy na HDD, stroj je v má Menu zpravidla -Start a Eskejp. Už jsi mohl zkusit, jak tvůj stroj reaguje na start po Hibernaci oproti Startu po řádném vypnutí. A nepodceňuj proces Vypnutí, ten má svůj ochranný a "regenerační" význam.

Vypnutí a hibernace je pro notebook (jeho elektroniku) prakticky totéž. Zda hibernovat nebo jen uspávat je na každém, obojí má své.

Ptej se, až budeš vědět, co je hibernace a co spánek. Zjevně ti naprosto uniká zásadní a diametrální rozdíl obou stavů. A vysvětlovat se mi to nechce, je to "za každým" rohem netu.

To já zase svou zkušenost dodám.1. stav: Systém vypne většinu služeb i internetové připojení, a dál běží.2. stav: Systém uloží obsah paměti RAM na pevný disk a úplně se vypne.Ve Windows XP se první stav nazývá "Úsporný režim" a druhý stav "Režim spánku".Ve Windows 7 se první stav nazývá "Režim spánku" a druhý stav "Režim hibernace".Po přechodu z XP na W7 jsem na to dost zmateně koukal, a chvilku trvalo, než jsem si zvykl

Ano, nesmyslne prejmenovani v tom dela bordel.Jesteze tu mame ty hezke zkratky: STR, STD.

Vždycky jsem jen přecházel do režimu spánku, případně do hibernace. Pak jsem zjistil, že mi Windows běží čím dál tím pomaleji a děsně chroustá harddisk. Tak jsem začal notebook automaticky při zavření víka vypínat, tj. vždy nový restart při otevření. Jenže restart Win trvá zhruba 5 min (za pár sekund sice objeví plocha, ale rozumně pracovat to začne až za těch 5 min :( ). Tak jsem nakonec přešel na ubuntu, protože to mi na internet a filmy bohatě stačí, a zavřením víka uvádím do režimu spánku.

Žádné "poškozování komponent" neřeším - dělám to tak s oběma notesy, jeden už pracuje 6 let (msi), druhý asi 5 (lenovo). Možná to má vliv na baterii, u ostatních komponent si myslím, že to bude zanedbatelné.

OK díky :) . Takže jsem usoudil že bude nejlepší notebook přeci jen vypínat, jelikož nejste sám, komu se windows časem kdy byl uspáván zpomalil nebo se začal sekat.

To zpomalení nebo sekání je kdoví čím, já například za tu dobu asi 6-7 let co hibernuju jsem byl nucený Windows zcela vypnout (restartovat) jen 3 nebo 4x. A to počítač "vypnu hibernací" někdy i 2 až 4x denně podle potřeby přenesení, a systém běží v pohodě.

Nejmizernější úsudek. Nic sis nepřečetl, o pochopení nemluvě.

Můj názor k tvému rozhodnutí: Stačí vypínat na noc a nechat nabít akumulátor- W7 mají automaticky povolenou hibernaci OS, která má za úkol při vypnutí počítače uložit obsah operační paměti na disk do souboru hiberfil.sys.- toto podstatně zrychluje start počítače, jelikož místo postupného načítání všech aplikací po startu se pouze obnoví uložený stav v hiberfil.sys zpět do operační paměti; tuto lze z předimenzované rezervy již výše uvedeným příkazem zmenšit na několik GB.Pro častější přerušování ti stačí nastavit spánek (obdoba režimu Stand-by) při zavření víka s dostatečně funkční baterii- u starších NB je probuzení pozvolnější ale mělo by být rychlejší oproti Zapnutí přes taster.Hibernaci samostatně nepoužívám, protože jedu bez AV a Hibernace sama o sobě neznamená bezpečné vypnutí NB, mimo malou baterii u paměťového čipu RAM.

Blbost. Hibernace je naprosto bezpečné vypnutí. Je bezpečné přesně tak, jako je vypnutí "čudlem".

Mě dost překvapuje, kolik lidí v tom má bordel. Dokonce i ti, co tu léta radí...http://notebookblog.cz/technika/technologie/rezi...

Blbost. Teorie není totéž co praxe a žádný NB není shodný s tvým. A prevence vypnutí samostatného procesu Hibernace bez AV je opodstatněná !! A ty to své mel kde chceš, už jsem si všiml, že potřebuješ mít poslední slovo.

Že se praxe a teorie rozchází je mýtus, v praxi se jen některé věci z teorie dle potřeby zjednodušují, zanedbávají atd.Zajímalo by mě v čem může být rozdíl mezi vypnutím tím čudlem a hibernací po elektrické stránce. Možnost zapnutí z hibernace může být stejná jako možnost zapnutí čudlem, probuzení/zapnutí díky nějakému vnějšímu podnětu (LAN...). Nebo má BIOS některého notebooku volbu něco jako Wake From Hibernation?

Jsem to blbě napsal. Možnost zapnutí z hibernace může být stejná jako možnost zapnutí z vypnutého stavu čudlem...

... jako znalý počítačové problematiky není vhodné zde zakládat diskuze ala "Michal", byť o 50% erudovanějších

řeším problém, zda je lepší počítač vypínat nebo hibernovat nebo použít režim spánku.co je lepší pro mne a co je lepší pro počítač .jaké má hibernace a režim spánku výhody případně nevýhody , kde je možno dovědět se více o správné obsluze počítače. mám příručku, která není srozumitelná Děkuji za dobrou radu

Zajíma mne význam spánku u počítače verzus vypinání a zapinání. Dekuju za odpověď.