Je externí HDD - nejlepší způsob zálohování ?

Nedávno na téma zálohování na živě proběhl on-line chat s odborníkem. Z něho vyplynulo, že pro účely dlouhodobého bezpečného zálohování dat se vůbec nehodí CD nebo DVD nosiče, ale HDD, ať už ve formě druhého disku v PC nebo externí HDD. Chci si něco takového pořídit. Z hlediska bezpečnost a snadné přenositelnosti se mi jeví, jako nejlepší řešení právě EXTERNÍ ZÁLOHOVACÍ HDD, který mohu mít uložený jiném bezpečném místě. V případě krádeže PC, živelné pohromy (ZÁPLAVY, POŽÁR) či jiné katastrofy (TORNÁDO) mám zde větší jistotu, že o své data nepříjdu. Jaký máte názor ?

Odpovědi na otázku

ked to tvrdi odbornik, tak mu ver...

Ja osobne ukladam aj na externy HDD a tiez napalujem na DVD dolezite dokumenty a materialy, okrem toho kopie dolezitych materialov mam aj na inom fyzickom mieste.

Jak zazálohuješ sebe v případě katastrofy?,asi se naložíš do lihu.

DVD-RAM solves your problems

nejdele vydrzi zalohovani na magneticke pasky. pouzivaji se ale hlavne na serverech,velikosti jsou okolo 50giga, podle statistik by meli vydrzet az 300let, stonasobne nez dvd.nevyhoda je v tom, ze se musi pretacet a rychlost stahovani dat neni velka. takze disk je dobra volba pro domaci uziti.

To je zajímavé.

chces povedat ze paska udrzi data dlhsie ako disk?

CD/DVD je z principu optický zápis, tedy by měl být teoreticky odolný proti magnetickému poli, HDD bys mohl, opět teoreticky zničit třeba magnetem, obrazovkou, detektorem atd. Jenže CD/DVD je zase víc odolné na poškození světlem nebo teplem. Další věc je cena za kapacitu, HDD vyjde asi levněji, zejména, když započítáš možnost opakovaného záznamu a menší ztrátu času. Záleží, jak budeš často a kolik zálohovat, kolik let, desetiletí potřebuješ mít ty data k dispozici, kolik chceš do toho investovat atd.Já bych to viděl asi takhle - běžné rychlé zálohy, denní - HDD, dlouhodobé zálohy vybraných dat - CD, profesionální průběžné zálohování serverů - pásky. Dokonalé, dlouholeté zálohy malého množství dat, s největší bezpečností - v mnoha kopiích vyrýt do kamenných nebo platinových desek a uložit na různá místa vesmíru, to vydrží miliony let.

opricke zalohovani na cd/dvd trpi ovsem problemem, ze s casem degraduje vrstva do ktere jsou vypalene datove bity.tato vrstva je vlastne specialni svetlocitliva barva a nevydrzi v puvodni kvalite vice nez par let.

preto odporúčam DVD-RAM, to podobnými problémami netrpí, nie je náchylné na magnetické alebo elektronické poškodenie ako HDD alebo pásky

Ja jsem si poridil toto: http://www.cdr.cz/a/20844 . Je to super uloziste, spousta nastaveni, mam v tom dva HDD - dohromady 1TB. Jako ulziste dobry, snadna pristupnost pres domaci wifi sit, mam to napojeny na router. Protoze jinak mam jen notebook a vse skladovat na nem je naprd. Predtim jsem mel jine uloziste, ale omezovalo velikosti jednoho souboru a oproti tomuto bylo strasne pomale, toto je fakt super vyrobek, jsem naprosto spokojen :)