Je chyba v SSD disku?

Dobrý den,včera večer mi můj Dell Latitude E6410 začal blbnout. Programy neodpovídaly (vždy třeba 5 s) - Opera, Evernote, Office, poté chvíli běžely a následně opět neodpovídaly. Systém se sekal.Toto se mi dělo víceméně i před 14 dny, tenkrát jsem ale disk naformátoval a Win7 přeinstaloval. Myslel jsem, že to bude řešení. Jenže to moc nepomohlo, po čase jsem byl na původním (špatném) stavu. Dnes jsem ze spánku systém nastartoval (Win7), ale Opera neodpovídala několik minut, vypnul jsem systém natvrdo a již nezapnul. Zobrazuje se mi chyba 0xc000000e a disk s windows nemohu otevřít ani na jiném PC. Disk se zdá nefunkční.Na linuxu se disk objeví, ale vykazuje následující chybu: http://i.imgur.com/o1txAa1.pngV BIOSu se disk při bootování objeví. Dospěl jsem k závěru, že jde o chybný SSD disk, protože z jiného disku počítač spustím. Nicméně nerad bych koupil nový SSD disk zbytečně. Němůže jít o jinou chybu? Setkali jste se případně někdy s touto chybou? Je to běžný způsob "odchodu" SSD disku?Díky za odpověď

Odpovědi na otázku

U SSD je zákerné, ak odíde, tak celý. Ak sa chceš vyhnúť problémom, zostaň pri ložiskových diskoch. V prípade dostatočnej dimenzie RAM pri 64 bitovom systéme a využívaní spánku do RAM či hiberfile, nemá opodstatnenie zaoberať sa rýchlosťami SSD vs. ložiskového disku nakoľko všetky programy s ktorými pracuješ sú beztak naťahané v pamäti. PC je relatívne recipročne rýchle.

Tohle je samozrejme hloupost, rozdil v rychlosti/odezve se neda srovnavat a je nepodstatne, jestli mas RAM kolik chces... tohle mi prijdou jako narky lidi, kteri ssd nikdy nezkusili, protoze je to pro ne moc drahe a tak presvedcuji ostatni, jak je to vlastne zbytecne. Zadny plotnovy disk se ani nepriblizuje v odezve SSD. A to jsem provozoval i 8x15k v RAID0 na 410i/1G od HP a vymenil to cele za jediny 840Pro. komfort stoji za tech par korun.Ostatne, odejit muze cokoliv, od toho jsou zalohy ze... K dotazu ano, disk je po smrti.

Chyba nemusí být nutně v SSD disku. Zkus ho otestovat programem od jeho výrobce.Já mám v NB Samsung SSD 840 EVO 250GB a vše bez problémů pod Windows 7 funguje, jak má. Změřená rychlost čtení 281 MB/s a zápisu 270 MB/s se s klasickým diskem nenechá vůbec srovnat (a to nemohu využít plnou rychlost, jedu jen na 1/2, mám jen SATA 3Gb/s. K disku byl dodán program Samsung Magician pro kontrolu jeho stavu, nastavení a měření rychlosti.

Neotestuji jej, systém ho nenačte.

Ešte mu poraď, ako a čím otestuje SSD z externého média po nabútovaní PC, aby vylúčil vadu iného HW. SSD disky sú ešte v plienkach, pre fyzické osoby žijúce skromne iba z mesačnej mzdy (bioroboty) sú nevhodné.

Jo takže Honzax měl naprostou pravdu s tím že máš problém s cenou? Proč ale předpokládáš, že stejný problém bude řešit i tazatel? On se neptal jestli SSD nebo plotny, on se ptal zda nový disk je nutnost!

Pokud je to disk s řadičem SandForce, je tohle poměrně typická chyba před smrtí. Okamžitě ho připoj jinam a zazálohuj data.Zkus mu ještě aktualizovat firmware a hlavně proveď Secure Erase. Předpokládám, že řadič disku celou dobu běžel v režimu AHCI.

Děkuji za radu "je tohle poměrně typická chyba před smrtí".Disk nelze otevřít v jiném PC, zobrazuje výše uvedenou chybu.Nejde mi o data, zálohu (tu mám) ani o rychlost SSD vz jiný disk (neřeším) apod. Zají má mě především to, jestli koupí nového disku problém vyřeším, případně to může být jiná chyba.

Otestuj PC svojho HW nejakým live Ubuntu naťahaného do RAM-ky z externého média.

Nyní mám v notebooku jiný (mechanický) disk s windows, vše zatím běží, můžete mi prosím poradit ideální programu na test HW z windows? Děkujiu.

HD Tune, SSD Life, starší verzi Intel SSD Toolbox, která je upravená pro ostatní výrobce...

K Secure Erase nepotřebuješ disk otevírat - stačí ti, aby byl viditelný v BIOSu (v DOS verze HDD Erase na Hiren's Boot CD bude třeba přepnout řadič do režimu IDE/legacy).Secure Erase se neprovádí ke zrychlení, ale primárně k tomu, že vynuluje celý disk - včetně „nultých sektorů“, kbe bývají uložené některé údaje SMARTu.Proto taky chci, abys to udělal a následně zkusil přehrát firmware - tím vyloučíš softwarovou chybu disku.A napíšeš už konečně o jaký model disku se jedná?

OCZ Apex Series. SATA II.

Bezkešový dual JMicron 602 s interním RAID 0. Secure Erase Tě čeká tak jako tak, protože neumí trim a stejně tak budeš muset udělat update firmwaru, protože co týden po vydání nového firmwaru, to nový nalezený bug.Po čisté instalaci Windows doporučuji nainstalovat ovladač Flashfire.

Koupil jsem nový SSD disk, obnovil systém a vše funguje již 4 dny v naprostém pořádku, problém vyřešen.

To, že se nepodaří přistoupit ke "SVAZKU ....", naprosto neznamená, že jde o HW chybu. Je to samozřejmě naprosto mylný závěr.

O jakou jde chybu mi je v podstatě jedno. Starý disk blbnul již déle, viz popis problému. Nyní vše funguje. Potřebuji funkční NTB a pracovat, nikoli řešit problémy a rozumět tomu, o co jde.

https://www.youtube.com/watchPro Win i pro Linux

Tak oprava, jen pro Win...