» Poradna » Programy

Jde zjistit, které soubory jsou ve vadných sektorech HDD?

Zdravím,HDTune mi našel 1 vadný sektor, ale já bych ještě před jeho opravou chtěl vědět, o jaké soubory se na tom vadném sektoru jedná, abych je případně znovu obnovil a abych pak neměl guláš ve verzích těch mých zálohovaných souborů.Jde to?

Odpovědi na otázku

Hmm.. vcelku náročný dotaz..Odpověď (co ve kterých sektorech je) dá třebas "Deffragler" (stačí portable verze).

Defraggler to sice umí, ale jak v něm určím přesné umístění červeného pole, které našel HDTune?

Ale to je už spíše "akademická otázka". Pokud je disk OK. , "pálit" tě to až tak nemusí...A pokud je disk opravdu KO., už na tom stejně nešupí...Nazdar!

Preskumaj ci jeden, alebo druhy program nevytvara nejaky log v ktorom by si nasiel poziciu vadnych sektorov.

Vadný sektor disk nepoužívá. Při ukládání dat před ním skončí a pokračuje kde je volno. Data nestratíš

Tak to asi těžko, když čisté přeinstalaci OS sem tam zamrzne... :)

Ak vznikne vadný sektor tam, kde je súbor, tak ho nemôže nepoužiť, lebo Už ho používa. Vtedy buď chkdsk c: /f /x, alebo aj /r. Inak mne pomohol wipe disku (ale ten HDD mmt nemám ako hlavný)

Vzpomněl jsem si, že když jsem překládal objemné dílo popisující skoro osmdesát SW od Sysinternals, byl mezi nimi i SW "DiskView", který přesně poskytuje to, po čem toužíš.Takže pokud si na to troufneš, stáhni si ho.

Ahoj, ano jde to. Není to až tak úplně snadné, ale jde to. V první řadě ignoruj zde doporučené deffraglery a DiskView aplikace. Ani jedna se k tomuto nedá použít. Jednak ty aplikace fungují spíše opačně, tj k zadanému souboru ti vypíší v jakém je sektoru, ale nefunguje tam to, že zadáš číslo sektoru a ono ti to vyplivne název souboru.Druhý problém je že HDTune vyplivne LBA číslo sektoru. Tj absolutní pozici sektoru od začátku disku. Ale obě zmíněné aplikace pracují na úrovni Filesystému, takže jejich čísla sektoru se počítají od začátku partition. Takže ty čísla ani k sobě nesedí.Ale jde to, asi před měsícem když mi odešel disk a klonoval jsem ho tak jsem taky potřeboval zjistit jaký soubor je v tom nečitelném sektoru. Zjistil jsem že to byl image disku jednoho virtuálka, takže u mě žádný problém.A teď k tomu jak na to.Budeš potřebovat hexeditor, který dokáže číst fyzický disk. Mě k tomuto posloužil WinHex: https://www.x-ways.net/winhex/ (nemusíš si ho kupovat ani warezit, stačí ta trial verze)WinHex musíš spustit s administrátorskými právy a být velice opatrný v tom co budeš dělat, aby jsi náhodou něco nesmazal nebo nepřepsal.1) Otevřít disk: Menu Tools - Open Disk - a vybrat ten fyzický disk.Uprostřed obrazovky vidíš hexdata od začátku disku. Tj vše včetně MBR záznamu (nebo GPT, podle toho co používáš), tak tu rozhodně nic neměnit.2) Jít na pozici s chybou: Menu Navigation - Go to sector - vybrat LBA a zadat to číslo co ti vyplivnul HDTune.Že jsi na správném místě by jsi měl poznat, protože se to bude déle načítat a nakonec se ti zobrazí oblast disku, která bude zaplněná textem: "UNREADABLESECTOR"3) Na pravé straně máš nějaké informace o tomto sektoru, mimo jiné tam je informace (asi uprostřed) Číslo partition (např 3) a Relative sector no., což je pozice sektoru od začátku partition. Tyhle dvě informace budeš potřebovat. Nahoře v okně se Ukázat celý příspěvek