» Poradna » Notebooky

Jde vypnout napájení cd-rom u NB

Jde prosím nějak vypnout napájení cd-rom, ať už softwarově nebo v biosu či nějakém nastavení windows? Podstatou je úspora energie. Do cd-rom notebooku jsem přidal druhý HDD, který bude sloužit jen na zálohy, tak jestli je možné ho odpojit a připojit jen, když by bylo potřeba, aby to nežralo zbytečně baterii a zároveň se šetřil disk. Děkuji za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Myslim si, že ti nepomůže ani kdyby si tu mechaniku vyndal.

Neaktivní CD-ROM prakticky nic nežere. Zakazování je úplně zbytečné.

Mechanika tam už není. Místo ní je tam dán rámeček a v něm druhý disk. Ten bych chtěl vypnout.

Muzes ho dat ve spravci disku offline a pak nejakou utilitou jej zastavit (spindown), pripadne pockat az jej zastavi system kuli necinnosti.Kazdopadne tim v neusetris v podstate nic, takze to cele moc nedava smysl. No a pokud na nej zalohujes tak uz vubec nedava smysl mit ho v jednom PC s daty co zalohujes, pokud je to jedina "zaloha", tak to vlastne zaloha neni ;)

Sorry, blbě jsem přečetl zadání. V tom případě by mělo stačit nastavit "usínání" disku ve správě napájení Windows.

ODD v laptopech mají přímo v napájecí větvi +5V spínací MOSFET. Signálem z čipsetu je tranzistor uveden do nevodivého stavu po krátké době nečinnosti ODD. Takže ODD má pak nulový odběr proudu. Stačí se kouknout do servisního manuálu nějakého laptopu. Z toho důvodu mívají také někdy HDD, připojené místo ODD, problémy. Výrobce s něčím takovým nepočítá a občas to zlobí. ☺