» Poradna » Programy

Jde přes dos vypsat názvy zařízení která jsou v pc?

HojJen ze zvědavosti...Jde nějak pomocí příkazového řádku vypsat informace o PC podobně jako to dělá Správce zařízení??pokud ano,tak jak?děkuji za info.

Odpovědi na otázku

SprávceZařízení vidí jen část, i když zaškrtneš skryté. Nevím o tom, že bych cokoliv takto podrobného vypisoval DOS program, v letech 1992 - 1998 bych opravdu smysl viděl, ale dnes? AIDA64 ti nestačí - vidí skoro všechno.

četl jsem si staré články z roku raz dva a napadlo mně jestli jde vůbec něco takového.Na netu jsem nic nenašel.Není to nic důležitého,jen ze zvědavosti jsem se zeptal.

DOS byl kdysi OS na které v těch dobách pracoval Windows, já např. nejprve musel nainstalovat MS-DOS 6.22 a pak na něj Windows 3.1, následně upravit konfigurační soubory, až pak startovat po zapnutí PC, DOS > Windows.> Dnes už Winy na DOS neběhají. Stáhni si toto:http://www.hirensbootcd.org/screenshots/hraj si.

Taky tu dobu pamatuji,taky jsem instalovával

HWiNFO se dá stáhnout i ve verzi pro DOS. Ale ta už se neudržuje. https://www.hwinfo.com/download.php

hwinfo for DOS - je aj v HBCD

Pokud chceš, nevidím ovšem důvod je tam i "LiveWindows" verze, ta je mi příjemnější.

nebo nabootuju Lubuntu a pustím si HardInfo A je to hezky klikací a bez nutnosti instalace.

V SW Diver_SysFol.bat, který je téměř dopsán a ladí se už jen vyslovené "vady na kráse", je v soustavě 55 subroutine jedna - jmenuje se "sea_vol" s pomocnou subroutine "sea_vol_encz" - které pomocí známého příkazuFOR /F "delims=[]" %%x IN .....poskytují takovouto pěknou tabulku např. do libovolného souboru: Pismena a nazvy oddilu: - pismeno: "c:\" => oddil: "W10" - pismeno: "d:\" => oddil: "W7" - pismeno: "e:\" => oddil: "Work" - pismeno: "f:\" => oddil: "Data" - pismeno: "g:\" => oddil: "W7_n" - pismeno: "h:\" => oddil: "Sys" - pismeno: "i:\" => oddil: "small" - pismeno: "k:\" => oddil: "BILA_BOOT_S" - pismeno: "l:\" => oddil: "inp" - pismeno: "n:\" => oddil: "outp" - pismeno: "o:\" => oddil: "kkk" - pismeno: "q:\" => oddil: "reset out" - pismeno: "r:\" => oddil: "RAMDisk" - pismeno: "s:\" => oddil: "reset in"Vyznáš-li se trochu v CL a potřebuješ-li, nechám ti ji na mém vebu nebo pošlu e-mailem. Všimni se třeba takového detailu, že i názvy oddílů mohou obsahovat znaky " ".

ahoj díky za nabídku.Chtěl jsem vědět,jestli to jde v dosu,který je ve win7 (bez instalace dalších programů).Už jsem prakticky zapoměl většinu příkazů.co jsem se kdysi učil.Zlenivěl jsem na win

To je v pořádku, prostě v tom dělám. A hodně.

Ve Win7 není DOS, i když se tomu občas tak nesprávně říká. Je to příkazový řádek (command line) a se starým DOSem to má jen stejnou syntaxi, jinak vůbec nic. Není to samostatný systém.

a důvod? Jako z cmd na Windows nebo ti jde o případ, kdy Windows nemáš?

Pár roků zpátky jsem na škole dos probíral.Co nastoupil win 95 už jsem ho prakticky nepoužil.Dnes jsem narazil na jeden článek co se týkal MS DOSu a tak mě napado jestli je možné přes dost vypsat komponenty PC jako to dělá správce zařízení.Jistě že to nebudu používat,jen mně to zajímalo.

MS DOS? Asi sotva budou ovladače dnešních zařízení pro MS DOS. Neplést s příkazovým řádkem.

A sotva bude MS DOS umět obsluhovat např. PCI-E.

leda možná FreeDOS, ale nevím, jak je to zas příkazově kompatibilní...Tj. linuxové CLI nástroje jsou asi jistější, pokud z nějakého důvodu nechci použít GUI

to jsem měl na mysliPřed pár roky,co jsme na pc ještě neměli windows jsme se učili příkazové řádky.Dnes už si jen pamatuji jak trajdat v adresářích,jak co kde skopírovat,kde co smazat,....Zajímalo mě,jestli to v dnešní době ještě jde.

Těch roků je jistě víc než jen pár. A v době, kdy nebyl systém Windows nebyl ani příkazový řádek. Stále pleteš DOS a CMD, to jsou dvě rozdílné věci, i když vypadají podobně a mají prakticky stejnou syntaxi.

souhlas,od doby co používám Windows šel dos stranou.Teď už sem tak použiju cmd

Mohlo by být použitelné zjišťování informací přes WMI, viz: http://www.robvanderwoude.com/wmic.phpTam máš pár příkladů. Myslím že tam najdeš i další věcí co zobrazuje správce zařízení, jen budeš muset hledat odkud to z WMI načíst.