» Poradna » Windows (a jiné OS)

Jde na novém Notebooku s nainstalovanými W 10 součaně provozovat i Visty?

Mirek. Prosím, mám dva dotazy:Chci si koupit nový notebook s nainstalovanými Windows 10. Půjde udělat zálohu disku pomocí Acronisu, když budou na notebooku Windows 10?Když budu mít nový notebook s Windows 10, jde na něj nainstalovat a současně provozovat i Windows Visty, které legálně provozuji na starém notebooku, který chci zrušit? Jestli ano, jak ty Visty nainstalovat k těm stávajícím W desítkám?Pánové, děkuji Vám za rady. Zdraví Mirek.

Odpovědi na otázku

Mirek - dodatek. Instalačku na Visty vlastním, jsem na ně zvyklý, chci si je nechat cca ještě asi 3 roky, než budou desítky dostatečně vyladěné. Zdraví Mirek.

1. ako som už písal - neverím, že budeš mať ovládače. Resp. vo Viste na 100% nie - tá nevie nič ani o ivy bridge a nie to o Haswelli - Skylake-u. Na webe výrobcu možno budú ovl. pre W7, ale či budú kontabilné, neviem2. Viste končí podpora v apríli 2017 a dnes ju už napr. gugle nepodporuje (min 32 bit, u 64 bit neviem isto)3. isť z W10 spešl pre daný NB na Vistu je nezmysel. W10 ešte má svoje muchy, ale je tu 22mesiacov, tak to už nie je ako na začiatku a ide v nej všetko. Ak si chcel vista-like OS, mal si si kúpiť NB s Haswellom a W7

Ve W10 fakt nejde všechno..... tfuj todle neříkej ani náhodou!

Všetky bežné app. Nejaké spešl nepoznám, tak neviem na 100% povedať

1. Acronis má OS na salame. Aj keby tam bol HAIKU mal by ho zalohovať (ak pozná BeFS, ale NTFS, FAT a ext pozná určite)2. Vista zrejme bola/je OEM - ofiko neprenosná, ale podľa eu. súdu by to legálne malo byť. Avšak pochybujem, že na NB s Broadwellom nainštaluješ Vistu. Na Skylake odhadujem že takmer nie. A ovládače takmer isto nebudú. Niektorí výrobcovia už na NB s ivy bridge robili ovládače len na W8 a vyššie.

Díky za rady. Vlastním na druhém starém počítači také Windows Z. Ten počítač též plánuji zrušit. Hry nehraji. Šli by tam k těm desítkám též současně nainstalovat a provozovat sedmičky? Děkuji, zdraví Mirek.

Programem Acronis jdou zálohovat Windows 10.Na notebooku mohou být nainstalovány Windows 10 a současně Windows 7 (každé Windowsy budou na samostatném oddílu). Ověř si na webu výrobce tvého notebooku, že poskytuje ovladače i pro Windows 7.

Pozn. Pokud Windows 7 na starém počítači byly s licencím OEM (jak je obvyklé), tak není legální tyto Windows 7 nainstalovat na jiný počítač. Technicky to možné je.

proč Visty? Ty máš přenosnou - tzv. krabicovou - licenci? Na starém notebooku máš nejspíš OEM licenci, kterou legálně přenést nemůžeš. Totéž s těmi Win7, pokud jsi to nesehnal jako samostatnou licenci.

Ako je to s tým výrokom SDEU? Ak sa dá OEM predať znova, ide teda aj preniesť...

Asi máš pravdu

Mirek - 2. dodatek: Zdravím. Nejdříve, je to již dávno, jsem si koupil stolní počítač a k tomu Xpéčka, ty již neprovozuji. Potom notebook a k nim Visty profesionál. Ty jsem dal na ten koupený notebook. Poté Windovs 7 profesionál a ty jsem dal na stolní počítač místo XPéček. OEMky žádné nemám, já tomu moc nerozumím, ale kolegové z výpočetky našeho podniku, co mi radili, vždy říkali, abych si dal pozor a OEM verzi nikdy nekupoval, že jsou s nimi jen potíže. Zdraví Mirek.

Celkom ťažko kúpiť hociaký NB bez OS, aby si si mohol kúpiť Win (je blbé kupovať NB s win a ešte extra win k tomu). Ale samoz. ide to (aj keď mierne drahšie) a má to výhodu, že môžeš OS presunúť

jestli jsi teda koupil klasickou krabicovou licenci = není to OEM, tak s to dle libosti můžeš přenést dál.Jinak nevím, na co ti bude sloužit nový notebook, ale taky se dá jít cestou linuxu, který si nastavíš ala Win7 a na windows programy si dáš Virtualbox s Win XP, které ti tam zbyly a navíc jsou pro virtuál vhodnější.Bezpečnost na internetu zajistí linux a na těch pár programů, co na linuxu nejedou se použijou ta XP.

to se ale netýkalo stejného uživatele. Kdyby měl brácha firmu a přeprodal ti to jako svoje, tak možná, ale takhle to legální nebude ani podle toho EU výroku.Ten výrok zněl cosi jako že aktivaci i OEM licence se týká daného uživatele, co to aktivoval, ale že další majitel musí mít stejné podmínky = může to aktivovat znovu. Ne že ti to z OEM udělá krabicovku, kterou si budeš dle libosti přehazovat...

Zdravím. Děkuji Vám za Vaše rady. Z toho, co jste mi poradili jsem to pochopil tak, že si v podstatě po koupi nového notebooku, s již nainstalovaným systémem Windows 10, mohu udělat zálohu celého disku a tuto zálohu uložit např. kvůli případné reklamaci notebooku. Poté mohu stávající disk rozdělit na 2 logické jednotky, na první nainstalovat moje Windows 7 prof. které vlastním a na druhou logickou jednotku nainstalovat Windows 10 z notebooku, který si chci koupit. Stávající bednu mohu poté již zrušit, tu nebudu potřebovat. Je to tak prosím? Děkuji, Mirek.

pokud ti na tom Win7 pojede tak já osobně bych ten zmetek jménem Win 10 zcela vykydal, protože jestli nehraješ hry, tak ti asi nic pozitivního nepřinese. Pokud bys po nich do budoucna zatoužil, tak je tam můžeš dát vždycky, ale Win7 budou mít podporu ještě nějaký ten čas a nevidím důvod mít vedle sebe dvoje Windows, pokud nejsi vývojář software, který to potřebuje testovat.

Ano, je to tak. Aby to bylo legální, měla by tvoje licence na Windows 7 Pro umožňovat instalaci na nový počítač, když toto Windows 7 Pro odinstaluješ na původním počítači. Obvykle to splňují Windowsy koupené v krabici. Nemělo by jít o licenci OEM.Myslím, že je dobré, zrušit instalační klíč Windows 7 Pro na starém počítači a pak Windows 7 Pro nainstalovat na nový počítač http://www.thewindowsclub.com/deactivate-uninstall-wind...