Jakým portem připojit monitor?

Zdravím,potřeboval bych poradit jakým portem připojit monitor, resp. jak "to funguje". K notebooku (HP ProBook 470 G2) mám externí monitor připojený přes HDMI. HDMI ovladač ale startuje až s Windows 10 a když potřebuji do BIOSu, musím se podívat na displej notebooku, kde prostředí BIOSu vidím. Na externí monitor (Samsung S24E650) se mi toto nepromítne a tento hlásí, že nemá signál.Teď shání novým monitor otec, ale ke standardnímu počítači, kde přirozeně žádný displej není. Jak si zobrazí případná prostředí před startem Windows? Budou tyto vidět například při připojení přes VGA nebo Display Port?Díky předem za odpovědi.

Odpovědi na otázku

Tím bych se vůbec netrápil. Mám připojené 2 monitory, primární (iiyama) přes HDMI a sekundární (Dell) přes DVI. DVI najede hned, HDMI to trochu trvá.Pokud po startu počítače stisknu Del, abych se dostal do BIOSu, startovací sekvence se zdrží a než se rozjede BIOS, jedou už oba monitory (oba ukazují to samé).Když startuju NTB Dell a mám připojené oba monitory přes replikátor, chová se to stejně.

Aha, to je divný. Já to mám fakt tak, jak jsem popsal.

ty chodíš denně do biosu ? Nebo proč to řešíš ?

Nechodím, ale řídím se heslem, že je potřeba být připravený předem než potom něco takového řešit až se objeví jiný akutní problém.

Chápu to tak, že máte jeden počítač, tedy i jeden monitor. Pak je jedno přes co to zapojíte, protože se vždy musí zobrazit všechno. Pokud nový PC má výstup na displayport, tak použijte ten, jakožto nejmodernější rozhraní s nejvyšší přenosovou rychlostí. Případně prostě to nejmodernější co dané PC nabízí. Jinak je ale pro fullHD monitor s 60Hz prakticky jedno, zda to zapojíte přes DVI-D, HDMI, nebo displayport. VGA už na moderních grafikách není, levné desky ho ještě pořád mívají, ale už se od něj ustupuje. Pokud kupujete nový monitor, tak nemá cenu kupovat nic co nemá alespoň HDMI. Osobně preferuji i displayport, ale monitory s ním už jsou trošku dražší (žádná tragedie).

Vůbec se toho neboj, bios otec uvidí, ať už bude monitor připojený čímkoliv. Žádné ovladače nejsou potřeba. Desktopové grafické karty na to pamatují.

Neřeš, jeden monitor vždy naskočí hned po startu PC a v BIOSu normálně funguje. Pokud máš na výběr VGA nebo Display Port, ber DP. VGA mělo smysl naposledy u CRT. K LCD nepatří.

Když má jeden monitor, zobrazí se vždycky na tom jednom. Ale samozřejmě prioritně ať monitor připojí digitálně, tedy DP nebo HDMI.

OK. Díky všem za odpovědi. Tatíkovi to přetlumočím

Stolní počítač má:(a) GPU v procesoru. Pak lze v UEFI setupu zvolit, jestli má používat GPU v procesoru nebo „externí“ na PCIe. Člověk si, pochopitelně, zvolí tu možnost, kde má monitor. (b) Procesor bez GPU. Pak bude automaticky fungovat GPU v PCIe slotu, když žádná jiná možnost není.Mimochodem, na starých noteboocích byla možnost ukazovat BIOS/UEFI na externím monitoru. Jenže postupem času ta možnost mizí, aby to „uživatele nemátlo“.

Pokud je možnost tak připojit přes Display Port, protože je techniky nejvyspělejší.Jinak problém co řešíš je v tom že když se spustí BIOS tak z inicializuje primární display, v případě ntb je to display ntb.V případě stolního PC, se jde od primárního výstupu grafické karty a pokud k němu není připojen monitor tak jde k dalšímu dokud nějaký monitor nenajde a na něm ten BIOS zobrazí.Ostatní monitory se z inicializují až potom co OS zavede ovladač grafické karty.Na typu portů to vůbec nezáleží a takže se nemusíš bát že se do BIOSu nedostanete.

Pěkně vysvětlený. Díky ti.