Jaký ventilátor k chladiči procesoru.

Dobrý den, mám asi 3 roky starý počítač.Deska: https://www.czc.cz/asus-m5a99fx-pro-r2-0-amd... CPU: https://www.czc.cz/amd-vishera-fx-8350/11666... Chladič: https://www.czc.cz/gelid-solution-tranquillo... Skříň: https://www.czc.cz/coolermaster-n500-cerny/1... GK: https://www.czc.cz/msi-n760-tf-2gd5-oc-gamin... V poslední době se mi zdá, že ventilátor na chladiči víc hučí. Když jsem ve Windows tak má procesor teplotu asi 30°C a ventilátor na chladiči asi 1000PRM a není skoro slyšet. Někdy teplota vyskočí třeba na 42°C tak se otáčky zvýší na 1250PRM a to už docela hučí. Když hraju tak je teplota třeba 50-55°C. Nevím jestli jsou tyto teploty normální. Myslel jsem, že bych ventilátor na chladiči vyměnil, za nějaký kvalitnější např. https://www.czc.cz/noctua-nf-f12-pwm/100107/... nebo https://www.czc.cz/noctua-nf-s12a-pwm/124350... nebo https://www.czc.cz/noctua-nf-p12-pwm/101438/... Akorát nevím, který z těchto vybrat. Ta Noctua NF-F12 PWM má 300-1500PMR, Airflow 93,4 m3/h, Static Pressure 2,61 mm H2O. Nevím jestli nebude dost hlučná při vyšších otáčkách. Noctua NF-P12 PWM má max. 1300PRM, Airflow 92,3 m3/h, Static Pressure 1,68 mm H2O. Bude asi tišší, ale má nižší statický tlak. NF-S12A PWM má 1200PRM, Airflow 107,5 m3/h, Static Pressure 1,19 mm H2O. Nevím jestli by vzduch protlačil skrz žebra chladiče má tlak jenom 1,19. Taky bych se chtěl zeptat jestli by procesor nepotřeboval přepastovat mám ho už 3 roky, ale na to bych si sám netroufl. Díky

Odpovědi na otázku

Odkaz na chladič si oprav. A ak chceš ticho, šiel by som možno až do Grandisu. TDP má až 250W a Ty budeš zrejme nie veľa nad jeho polovicou. 55°C u FX CPU nie je málo (nejde o teplotu jadra). Plus je fajn mať vstupný aj výstupný ventilátor, ideálne 2 vpredu, 2 vzadu a popr. ešte ich nastavovať ručne cez speedfan. Inak chladič si už čistil? Ťažko povedať, či po 3r ho prepastovať. V 1. rade rieš samotný chladič a viac ventilátorov

Díky za odpověď. Nerad bych tam přidával další ventilátory - mám rád ticho. Těch 55°C je tam pouze když hraju spíš výjimečně. Jinak v klidu je tam těch 30°C někdy to stopne na těch 38°C (asi když běží něco na pozadí). Jinak tam mám vepředu jeden 120mm a vzadu jeden 120mm - otáčky jsem měl tak na 1300PRM, ale dost to hučelo, tak sem v BIOSu zapnul Q-Fan Control a kleslo to 900PRM při 30°C na MB. Spíš mi jde o ztišení ventilátoru na CPU který nad 1000PRM začne hučet. Jinak díky za radu.

Na ULN je špecialista Kineczek, ale taká jeho zostava čosi stojí a zostaviť ju že vraj BFU nevie a u Teba by navrhol asi novú ako ztišovať tú Tvoju. Ale skús sa ho spýtať v diskusii

Jenže stavba ULN začíná už tím, že se volí vhodné komponenty, které mají co nejvyšší výkon, při co nejnižším odpadním teple. Což ale FX není.

Na 1000+ rpm je každý větrák hlučný. I Noctua. Zkontroluj, zda ti nestouply teploty. Třeba se ti hnul chladič a regulace dohání horší chlazení vyššími otáčkami.

Mám to už 3 roky a nic jsem s tím nedělal. Jak jsem psal snížil jsem otáčky ventilátorů ve skříni z 1300 na 900 (zapnutím Q-FAN Control) a snížil se dost ten hluk tak možná, že ten ventilátor na CPU teď vyniká. Právě mi jde o to, abych nekoupil nový ventilátor a nebylo to stejný.

Pokud chceš ticho, potřebuješ hodně pomalých větráků a nastavit jim otáčky okolo 500rpm max. V mém PC jich 6 (Noctua) ve velikostech od 120mm po 150mm. Všechny jedou v klidu okolo 300rpm, v zátěži okolo 600rpm. Větrák na CPU také běhá cca mezi 300 a 600rpm (v nouzi může i víc, ale to jen málokdy). Grafika také běhá jen mezi několika sty a max cca 800rpm, když dostane pořádně za uši.Kdyby mi tam některý funěl 900-1300rpm, tak bych asi chcípnul.Na ten chladič CPU můžeš dát ještě jeden chladič z druhé strany, zda to pomůže, ale nevím. Zkus si najít nějaké testy toho chladiče, kde to otestovali. Ale ono je potřeba, aby to teplo šlo také ven z bedny. A na to je z hlediska hluku lepší více pomalých větráků, než málo, které pak jen buď hučí nebo nestíhají.

Teď, když běží v té skříni na těch 900 tak to docela jde, akorát na tom procesoru je to hlučnější - tak sem myslel, že bych tam dal nějakej pomalejší Noctua NF-P12 PWM - při 900 otáčkách Acoustical Noise with L.N.A. 12,6 dB(A). Nevím jestli by to uchladil při 900 RPM má Airflow with L.N.A. 63,4 m3/h. Jinak jak to máš udělaný, když ti to běží jen na 300-600?

Na to, že máš rád ticho, máš na p**u procesor. To už si můžeš rovnou posadit na klín plotýnku od kamen.