» Poradna » Počítačové sítě

Jaky switch a ap pro domaci gigabitovou sit

Zdravim,Z routeru ADB od providere na inet by vedl drat gigabit na switch, z neho vetveni cez drat na acces point (rozsireni wifi z routru) a dalsi zarizeni jako ps4, tv, mozna i nekdy nas, pc. AP by byl MIMO ac, PoE+ switch by to teda mel podporovat.Jaky switch bez ventilatoru a jaky AP doporucujete aby spolehlive pracovali? Nenasel jsem nijake spolehlive porovnavaci testy, jen take ktere povazuji za podporu prodeje -v anglictine- google best poe gigabit switch apod.Taky nevim jak seradit znacky ohledem na kvalitu: d-link, tp-link, netgear, zyxel, asus, ubiquiti, mikrotik... o poslednych 2 jsem doted ani neslysel. cisco a podobne cenove kategorie samozrejme ted neprichazi v uvahu.Dekuji Vam!

Odpovědi na otázku

PoE switch bych řešil pokud bych měl více jak 2 zařízení co to využijí. Ohledně AP je to otázka co od toho očekáváš a jaký máš finanční limit. Také není uvedeno jak velký by ten switch měl být.Např já mám doma AP od Ubiquity a je to výborná věc, ale není to nejlevnější a také to není zas tolik user-frendly.

Pokud má být AP někde na skříni, může se PoE hodit i kvůli jednmu zařízení. Některé switche s PoE nejsou dražší než jiná řešení papájení. (adaptér nebo injector).Ubiquity výborné, děsím se spíš toho rozšiřování stávající Wifi jiným AP než jaké je to stávající, asi v routeru.

Pre rýchlosť 1Gbps na wifi si sú potrebné minimálne 4 anténty MIMO a to aj na prijímači (Pc/ntb,tlf).

Pocet anten na zarizeni negarantuje rychlost, treba cisco ma 6 anten a jede 150\300 na 2,4 jen HT20.

Ty vieš moc dobre ako som to myslel. Ak máš potrebu môžeš to tazatelovi vysvetliť podrobnejšie, ja na to nemám čas.

Jenže to cisco se šesti anténami je mraky let staré 1252 nebo 3502 a má zvlášť antény na 2,4 a na 5GHz, takže vlastně tři a navíc se nepoužívají na MIMO a na Beamforming, jako u nových AP ale spíš na diverzitu.

Uz celkem dlouho pouzivam tohle a bez nejmensiho problemu. https://www.alza.cz/mikrotik-rb962uigs-5hact2... Predtim jsem mel nejake asusy, tp-linky apod a to se prehrivalo a obcas se muselo restartovat. Ten mikrotik ma snad vsechno co potrebujes a je spolehlivy.

Mam odzkouseny super stav na Tplinku 842nd s openwrt. Hreje minimalne a vypadky nula oproti original tplink fw, kde se to kousalo. Dneska uz je ten model vykopavka.

https://www.mironet.cz/dlink-dgs1008p-switch-8po... ja mam bratricka bez PoE a taky uplne v pohode i na neizolovane pude uz pres 2 roky. mam tam na tom VLANy pro kamery a jede uplne OKAP bych asi volil Unifi s aktivnim PoE. a pamatuj neni PoE jako Poe, je aktivni a pasivni.

ale jak pise nademnou, na jedno zarizeni postaci Injector. a normalni switch.nebo dale muzes pouzit ten mikrotik a AP taky nejaky mikrotik. Ono to vlastne muze slouzit ten Mtik pouze jako switch i s Wifi, tak to mam taky na pude mtik router a switch, v prvnim patre mtik switch s wifi a v prizemi tplink s WRT a vse na vlanech...

Tak jestli chceš spolehlive veci tak mikrotik ubnt cisco. Ja byt tebou hodim jako AP Unifi talířek dualband, ve verzi Pro ma 2xgigabit port na jednom portu napajeni poe. Druhy port muzes využit treba na Nas. 1Gb switch s podporou poe nebo napajet pres adapter poe k tem Unifičkam.

Ty znacky ti seradim rad...mikrotik, ubiquiti, netgear, dlink, zyxel, asus, tplinkAle neboj jsou znacky i lepsi i jeste horsi.PoE switch vetsinou bude s vetrakem, jelikoz je tam uz zdroj 150-250W a tech chladit musi. Bez PoE fanless switche jsou (male do 16 portu skoro vsechny a vetsi nad 24 portu par kousku existuje).Ja pouzivam switche Cisco, HPE a v nouzi Dlink. AP uz jedine Ubiquiti.