Jaký SSD?

Zdravím zdejší odborníky. Chtěl bych trochu porychlit můj NB ASUS M50Vc. Můžete mi poradit, jaký 250 GB SSD disk bych si měl koupit? Vyplatila by se i paměť? Nyní mám 2 x 2 GB 400MHz.Díky za názory

Odpovědi na otázku

4GB RAM jsou pro to maximum, takže tam už nic nepřidáš.Vzhledem k tomu, že jde o starší ntb, který SSD stejně nevyužije na 100% (ale i tak to bude jako blesk), tak nemá smysl kupovat nějaké krutopřísné a drahé. Takže klidně vybírej z těch nejlevnějších:http://www.czc.cz/crucial-bx200-240gb/18081... http://www.czc.cz/ocz-trion-150-240gb/18458...

Takže nemá cenu třeba Samsung 850 EVO 250GB?A ještě jeden dotaz: Když před instalací disku přepnu v Biosu IDE na AHCI, proběhne instalace disku OK? A pak následně, kdybyh vrátil starý disk do NB (důležitá data, která už nebudu instalovat na nový), poběží s nastavením na AHCI?

To nemáš nějaký externí USB box?

USB box mám, ale na disku je ještě xp mode a v něm program, který na novějším systému neběží.

A co brání ti nainstalovat si Windows XP mode do čisté instalace a tam ten program překopírovat? Vůbec nemusíš startovat onu virtuálku - ve Windows si otevřeš onen svazek VHD (podmínka edice Windows Pro a vyšší) a nakopíruješ si data z něj do nové virtuálky.

Samsung evo 850 je nic moc disk, který jen kouzlí v benchmarcích pomocí rychlé cache a jinak to žádný zázrak není. Ale Samsungu u něj má skvěle zvládnutý marketing. Jediný jeho klad je záruka 5 let. Takže příplatkem cca 500kč praktický získáš jen o 2 roky delší záruku. Že je trochu rychlejší ale u tohoto ntb moc šanci poznat nemáš.Ten starý bys tam chtěl pak strčit zpátky a bootovat z něj? Pokud ano, tak si to před tím hoď zase na IDE a není co řešit.

Po vyčerpání pseudo SLC cache je EVO pomalejší než Intel X25-M (což je plnohodnotnej osmikanálovej a postaru dělanej řadič s hodně nízkou latencí bez jakýchkoliv zrychlovacích triků), takže rozhodně na žádné limity SATA 3 Gb/s nenarazí. Reálně chybějící SATA 6 Gb/s u toho notebooku ničemu nevadí.

Notebook by měl mít PM45 + ICH9M, takže 2x 4 GB 2R sežere. Ovšem postrádá to jakýkoliv ekonomický smysl. Úplně ty nejlevnější SSD s TLC bych tam ale nedával - jsou kolikrát pomalejší než 5 let starý Intel X25-M G2. Takže spíše Crucial MX200 nebo Transcend 370.Z hlediska snížení spotřeby by pak notebooku pomohl výměna 65nm Meromu za 45nm Penryn.

Dej tam SSD370S od Transcendu ve verzi 128 a nebo nejlépe 256 GB