Jaky radic do serveru?

Zdravim,potreboval bych poradit ohledne radice do serveru, nedavno jsem koupil server dell cs24-sc, ale nejdou do nej dat vetsi nez 2TB disky, server ma celkem 4x SATA II porty, pci-e x8.Je mozny pridat do pci-e x8 nejaky radic, ktery by zvladal 4TB disky? Zaroven je mozny rozsirit celkovy pocet disku tak, ze i kdyz je v zakladu mozny pripojit jen 4, ze bych jich pripojil treba 6? Sice na to tam nejsou hotswat sloty, ale mohl by se treba nejaky SSD disk dat primo do serveru.Je vubec radicem to, jestli jsou podoporovany disky do 2TB nebo vetsi, nebo na cem to zavisi?Co si myslite o tomhle radici? http://radice.heureka.cz/axago-pces-sh4/Vic informaci o serveru je zde : http://www.aramblinggeek.com/on-the-dell-cs24-sc-server/Jeste doplnujici otazka, primo u toho zminenyho radice je uvedeny, ze je k jednomu portu mozny pripojit az 4 disky, tzn ze si muzu koupit nejakej rozbocovat a normalne tam pichnout vic disku do jednoho portu? Pokud je to tak, tak bych nemusel kupovat takhle drahej radic kterej sem posilal, ale stacil by nejakej kterej ma treba jen 2 porty.Budu rad za jakykoliv voditka,Diky,Pavel

Odpovědi na otázku

"Je mozny pridat do pci-e x8 nejaky radic, ktery by zvladal 4TB disky?"Každý lepší řadič umí >2 TiB disky."Zaroven je mozny rozsirit celkovy pocet disku tak, ze i kdyz je v zakladu mozny pripojit jen 4, ze bych jich pripojil treba 6?"Na řadič připojíš tolik disků, kolik má portů. Nebo víc, pokud použiješ port multiplikátory."Je vubec radicem to, jestli jsou podoporovany disky do 2TB nebo vetsi, nebo na cem to zavisi?"Závisí to přinejmenším na řadiči, na operačním systému a na tom, jestli ten disk naformátuješ jako MBR nebo jako GPT. Každý lepší řadič umí obejít omezení operačního systému a formátování disku, například tak, že jeden fyzický 4 TiB disk prezentuje zbytku počítače jako dva virtuální 2 TiB disky."Co si myslite o tomhle radici?"Neznám, ale podle ceny je skoro jisté, že to není řadič toho typu, který v této odpovědi označuji jako "lepší". Pozn.: Z toho nevyplývá, že neumí ty funkce, které potřebuješ. Co jsem napsal je implikace, ne ekvivalence.Tím lepším řadičem míním něco jako Areca ARC-12xx a podobné. Jestli zrovna tohle půjde dát do tvého serveru nevím.

Diky za info, kdyz vidim ty ceny radicu od znacky Areca, tak si rikam jestli ma vubec jeste smysl investovat do toho staryho zeleza pokud nepujde koupit neco levnejsiho, mam skoro chut koupit si novej server, kterej uz tyhle zakladni pozadavky bude splnovat...Co se poctu disku tyce, slo mi o to, jestli to nezavisi treba na jinym dalsim hardwaru jako je zakladni deska, nedokazu si predstavit ze bych se ji pokousel vymenovat, na serveru momentalne bezi win server 2012.Pokusim se jeste poradit s konkretnim prodejcem co se kompatibility se serverem tyce, ale hodne mi tyhle rady pomohly, diky moc, myslim si ze na vsechny zasadni otazky mi bylo zodpovezeno.Diky,Pavel

docela mě děsí, že někdo s tvýma základníma (ne)znalostma se motá kolem serverů ...

No hádám, že každý se musí učit a pokud nezačne tak se to nikdy nenaučí ... a ono taky záleží co si člověk přestavuje pod serverem a co na tom dělá.

Presne tak, ja obecne delam na softwarovejch resenich, ktery staci na zelezo nasadit a dal je spravovat, tohle jsou uplne neocekavany problemy, ale tak vsechno se da nejak resit, jsem rad ze mi tu je nekdo ochotnej poradit kdyz po HW strance uplne vzdelanej nejsem

btw doted jsem pouzival VPS, ale fyzicky servery jsou uplne jina liga

Hele, puvodne jsem server koupil s tim, ze to melo byt ready2go, hodit tam disky a sup s tim do datacentra, server ted v datacentru bezi, ale 2TB disky jsou proste pro my potreby moc maly.... :/

Jaké disky jsou k tomu serveru připojené? Jaký je finanční limit? Jaké pole požaduješ?To s tím Axagem myslíš vážně, nebo se jedná o vtip? Vždyť je to absolutní low-end.

S tim Axagem to myslim vazne, absolutne jsem netusil jak jsou jaky radice jak pouzitelny a v jakejch vysinach se ceny pohybuji u tech kvalitenjsich, tedy ted uz to vim po rade pepaka.Mam tam 2x2TB WD 7,2k + 2x 250GB SSDFinancni limit? Tak nejak umerny k cene uz zakoupenyho hardwaru. Moje predstava byla, ze radic bude max nekolik tisic. Chci tam 2x4TB v raidu 1, napadly me i jiny architektury pro maximalizaci uloznyho prostoru, kdybych mel vic serveru v datacentru, ze by napriklad byl server fungoval jen jako storage a mel tam 4x4TB v raidu 1 a dalsi server jen jako provider, pak uz je otazka jestli neni lepsi koupit vetsi nez 1U server, ale momentalne bych rad docilil toho, aby v serveru byly disky vetsi nez 2TB.

Je potřeba rychlý zápis, nebo ne? Pokud ne tak by mohl, s ohledem na úsporu počtu disků, vyhovovat RAID5 ze čtyř 2TB disků (RAID5 = 6 TB). Finančně by to imho vyšlo jako dva 4TB disky (RAID 1 = 4 TB) - pokud teda neplatíš za spotřebovanou elektřinu, ale jen za pronájem fyzického prostoru.

Netreba, psal jsem ted v jinym komentari tady, ze v podstate veskery aktualne pouzivany data jsou na SSD disku , ktery jsou prubezne ukladany, ale neni potreba aby disky pracovaly nejakou zavratnou rychlosti.No ale v raidu 5 bych nemel kam dat ty 2 SSD disky, ktery jsou kvuli poctu IOPS stezejni pro fungovani.Platim za spotrebu nad 100W pausalne, ktera byla namerena v klidovem stavu serveru pri umistovani do datacentra, u tohohle stroje namerili nejakejch 120W, takze platim jen neco navic...

Plnohodnotné hardwarové řadiče umějí použít SSD jako cache mimo pole.

Jinak ano, k desce je obvykle možné připojit i replikátor portů SATA a připojit na jeden port až 15 disků. Tuto možnost SILNĚ nedoporučuji.

Jaky to ma duvod?

A řadiče, s ohledem na kompatibilitu doporučuji vyhledávat v tomto seznamu. http://www.dell.com/learn/us/en/04/campaigns/... Tuším, že některé z nich jsou rebrandované od LSI (svého času byl velmi populární PERC 5/R). http://www.overclock.net/t/359025/perc-5-i-raid-ca...

Axago nejsou dobré řadiče. POdkla jsem jich několik a dost čato to byl problém. Problém s kompatibilitou (hlavně u Fujitsu-Siemens), ale i se samotnou funkcí. Poslední podobný jako sis vybral mi najednou přestal vidět disky .. . Osobně bych šel do něčeho znémnějšího, i když na stejné úrovni http://www.alza.cz/diskovy-radic-adaptec-aar... Druhá věc na zvážení je co vlastně potřebuješ. Tyto výrobky jsou pseudo hardwarové řadiče - sw řadiče s vlastním biosem. Jsou to ty samé řadiče co se dávaji přímo na základní desky. Znamená to, že diskové pole je sice sestavené v biosu řadiče (připadně v ovládacím programu) , ale samotné řazení dat řeší os, respektive jeho ovladače. Trošku to zatěžuje procesor, ale to byl problém naposledy tak před deseti lety. Pokud se jedná o raid 0 a 1 tak s nima nebývá problém.Druhá kategorie jsou hw řadiče, které data třídí samy a tím jsou nezávislé na os a nezatěžují (respektive míň zatěžují) celý systém. Řadič je jdnoduché vyměnit za nový kousek ze stejné řady. Stejně tak je možné řadič s disky vzít a zapojit do jiného pc. Ale u dnešních pc mluvíme o promile výkonu.

Problém u softwarových řadičů je hlavně při rekonstrukci pole.

Diky za tip,fakt me jde jen o to aby ty disky byly v systemu pouzitelny, nic vic od toho neocekavam, navic nemusi bejt ani buhvi jak rychly, prakticky veskery pouzivany data aplikacema jsou cachovany na SSD, takze jde jen o to aby diskovy pole byly pristupny pro cteni/zapis, z tech disku nepotrebuju vymacknout maximum, samozrejme musi to bezet stabilne.Podle tvyho popisu by mela stacit ta prvni varianta - pseudo hardwarovy radic, nebo co myslis, bude na vyse uvedeny stacit radic podobneho typu, ktery jsi poslal z alzy?Diky,Pavel

Preskumaj ci je mozne zohnat na mainboard upgrade BIOSu, ktory by riesil ten problem, ktory potrebujes. Volakedy sa tak riesil prechod na vacsie disky ako boli 120GB. Upgradom biosu tam bolo potom mozne pichnut 250GB. Myslim, ze tebe by dvojnasobna kapacita akurat vyhovovala.