» Poradna » Programy

Jaký programovací jazyk na desktopové aplikace

Dobrý den zajímalo by mě jaký by byl vhodný jazyk na desktopové aplikace nejlépe aby fungoval na linuxu. Zkušenosti mám jenom s html a trochu s pythonem ale jak vím tak ani s jedním se takové aplikace nedělají. Někde jsem čet že s html jde něco naprogramovat ale nevím co je na tom pravdy tak kdyby o tom někdo něco věděl tak bych byl rád za info. Jenom prosím aby to nebyl jazyk typu brainfuck ani javaOstra A odkaz na nějaký návod či na jakousi literaturu by se taky hodil.Díky

Odpovědi na otázku

S HTML nic programovat nejde, vůbec nic. HTML není programovací jazyk.

Html je programovací jazyk pro tvorbu webových stránek

HTML je značkovací jazyk

pro multiplatformní GUI aplikace je fajn C++ v kombinaci s Qt. Můžeš pak využít i příslušné nástroje typu Qt Designer, Qt Linguist apod.

Jako vždy, záleží co chceš programovat. neco jiného je pár-tlačítková utilitika pro vlasntí potřebu, něco jiného cadové aplikace určene pro vjejvar.

Vhodnych programovacich jazyku je nekolik. Treba i ten zminovany Python, multiplatformni aplikace se nem naprogramovat da...

Další variantou je pascal . V linuxu mužeš použít https://www.lazarus-ide.org/nebo http://www.pilotlogic.com/sitejoom/index.php/codety... . Musíš si ujasnit co chceš programovat a zjistit , který programovací jazyk Ti bude vyhovovat.

Dobrý den...Zkušenosti máte:- s HTML,- "trochu" s Pythonem.HTML je značkovací jazyk určený pro tvorbu struktury dokumentu, resp. GUI webové stránky. Nelze v něm vytvořit logika aplikace (sice zobrazíte "1 + 1 =", ale výsledek pomocí HTML nespočítáte).Dále umíte Python, což je naopak výborný multiplatformní vysokoúrovňový jazyk pro algoritmizaci jako takovou - zpracování dat, umělou inteligenci... Díky nespočtu knihoven v podstatě pro cokoliv, vč. backendu webových aplikací.Ale jak na desktopový front-end pro Linux?1.)od píky se učit nový programovací jazyk - musel byste začít zcela od začátku a strávit měsíce ideálně v příkazové řádce (C, C++ jsou k učení složitější jazyky a zároveň ne zcela nejpoužívanější - abyste se v nich profesně uplatnil, musíte je umět na jedničku; Pascal/Lazarus je z dnešního pohledu v určitém smyslu brainfuck - profesně se v něm neuplatníte a má malou komunitu).2.)využít, s čím jste již začal, a dotáhnout schopnosti na profesionální úroveň - tzn. uplatnit HTML, CSS, JavaScript (o němž jste se kupodivu nezmínil), případně Python. Všechny tyto technologie zapadají do jednoho ekosystému, takže s jejich znalostí uděláte dost práce. Web je zcela multiplatformní (Linux, Windows, macOS, smartphony), standardy jako PWA dávají webových aplikacím postupně vzhled a možnosti těch desktopových.Zkusit lze projekt Electron, na který vsadil Microsoft u Visual Studio Code (vzhled psaný v HTML/CSS a logika v JavaScriptu).Pro Python samotný jsou dostupné některé stejné technologie pro tvorbu linuxového GUI, jako pro C++ (Qt Creator)...Cituji odpověď od "Kate S":https://www.root.cz/serialy/graficke-uzivatel... V každém případě to bude chtít dost času a úsilí, takže např. při sázce na Lazarus může Ukázat celý příspěvek