» Poradna » Web a internet

Jaký problém s webem, může být důvodem k odstoupení od smlouvy.

Dobrý den,odkupujeme dlouhodobě fungující web (běží na Drupalu) a potřebovali bychom vědět, na základě jakých důvodů, je možné požadovat odstoupení od smlouvy.Jedná se nám čistě o technické důvody, které nedokážeme odborně definovat, ale na základě kterých bychom mohli odstoupení od smlouvy nárokovat.Uměli byste nám prosím poradit - dá se něco takového v obecné rovině pojmenovat?Děkuji předem za raduTomáš

Odpovědi na otázku

Proč se nezeptáte právníka? Tohle není IT téma, byť se jedná o web. Navíc každá smlouva je jiná.

Smlouva je připravená právníkem, ale tato otázka se týká vyloženě technické části řekněme IT části. Přemýšlíme čistě nad tím, zdali se může objevit v obecné rovině nějaký předem neavizovaný technický problém, který by znemožnil provoz či fungování webu, a který by bylo vhodné ve smlouvě zmínit.

Tak pokud kupujete web jako funkční a schopný provozu, tak to už je jeden z hlavních důvodů, proč odstoupit od smlouvy v případě, že by tomu bylo jinak. Když kupujete nový telefon, tak ho taky kupujete jako funkční a v případě, že ho rozbalíte a něco na něm nefunguje, tak bez problémů vrátíte.

tak v prvé řadě bych se asi ujistil, že je web aktualizovaný na nějakou současnou verzi Drupalu, běžící na aktuální verzi PHP ap. Protože kdyby to byla nějaká stará verze, tak dřív nebo později bude problém s tím to aktualizovat a všechno si to budete muset zařídit vy. Taky jsou weby na starých verzích CMS častěji terčem různých útoků a taková věc je schopna zneschopnit web klidně na několik dní i déle.

Tohle se nedá nijak přesně specifikovat. Musíte to popsat obecně jako funkčnost webu. A máte vyřešené, kdo bude dělat správu, když se tam něco pokazí nebo provádět aktualizace, úpravy atd?

Odstoupení od smlouvy, které je jedním ze způsobů zániku nesplněných závazků, je vyhrazeno pouze pro případy uvedené v zákoně nebo ve smlouvě. Tradičně bývá odstoupení spojováno s porušením určité povinnosti. Pokud vaše smlouva neobsahuje něco jiného, použijí se pro výkon práva odstoupit od smlouvy zákonné důvody. Jak ale uvidíte, zákon nemůže přesně vymezit všechny případy a pro ochranu práv je namístě důvody odstoupení ošetřit smluvně.

Smlouva je podepsana nebo budete podepisovat? Kupovali jste co ? Domenu , nebo ty zdrojaky v Drupalu, DB zakazniku. Popiš v čem je problém ?

Děkuji za reakci. Smlouva je připravená, nikoli podepsaná. Kupujeme (nemohu zmínit konkrétní název) ale pro náš případ řekněme, že kupujeme např. internetový magazín www.auto.cz. Tzn. doménu, veškerý obsah atd. a stáváme se tedy novými vlastníky tohoto e-magu. Potřebovali bychom vědět, zdali je možné do smlouvy vložit nějaké konkrétní či obecné potenciální problémy, o kterých jsme před odkupem nevěděli, a které by se mohly objevit po předání e-magu, a které by mohly být zároveň důvodem k odstoupení od smlouvy. Je zde něco "technického" např. týkajícího se kódu a současně definovatelného, co lze smluvně pojmenovat?

nechte si udělat přehled následujících věcí:- verze Drupal, na jaké to běží - aktuální je Drupal 8 (přesněji poslední release je drupal 8.6.10)- parametry hostingu - na čem to běží verze PHP apod.- Drupal taky myslím podporuje pluginy, tak si udělejte přehled, jaké tam jsou použity - pokud by šlo o starší Drupal, nemusí být pluginy pro nový už k dispozici atd.- pokud je tam custom témátko s na míru dělanými grafickými prvky, tak zda vám ho dají taky a zda vám dají zdrojovou grafiku - např. pro vytvoření nových prvků ve stejném designu ap.

Jde o to, čeho přesně se bojíš. Že to nebude dobře fungovat? Že je to napsáno prasácky a nepůjde to uržovat a rozšiřovat?Je důležité, mít ve smlouvě konkrétní a kontrolovatelné údaje. Jde si tedy nadefinovat, jaká je toverze Drupalu, jaké doplňky, updaty, zákaznícké úpravy, verze PHP, předání hesel, přepsání domény do nějakého termínu, pokud tam jsou nějaké licenční záležitosti s třetím i stranami, pak dořešit, atd.Taky si tam nechej napsat důvody, pro které je možné od smlouvy odstoupit. amozřejmě je lepší, když to bude zcela konkrétní: čísla, termíny, atd. Jakékoli vágní formulace mohou vést jen k douhým sporům s nejistám výsledkem.

Přebíraní projektu / respektive softwaru dělaného na míru je vždycky na prd.každopádně budete muset odlišit co je funkcionalita Webu a co přísluší Web Hostingu. Funkcionalitu webu můžete vydefinovat ve smlouvě. Blbej příklad, ale převedu to na ten www.auto.cz - Např. "Systém musí umožnovat třeba vytvářet nová vlákna diskuse a editovat je. "Nebo do smlouvy definovat support po nějakou dobu. No a nejlepší je si přetáhnout nebo domluvit se vývojářem a podržet si za nějaký bakšiš.