Jaký použít resistor a potenciometr u 14ti LED Diod?

Dobrý den potřebuji zapojit 14 led diod a ovládat jejich jas jedním potenciometrem. Jaký mám použít potenciometr a resistor? (Myslím tím jejich hodnoty...)

Odpovědi na otázku

Jaké LED diody? Podle typu a barvy mají úbytek od cca 1,5V do cca 3,2-3,4V. Budou zapojené sériově, paralelně, sérioparalelně? Jaký zdroj to bude napájet? Jinak jas LEDek je lepší řídit PWM, jednodušeto jde i s obyčejnou "555kou" (starý dobrý časovač NE555) a poměr šířky/mezery pulzu řídit tím potenciometrem.

Úbytek LED Diod je 3,3V. Zapojeny budou paralelně. Zdroj bude 5V - klasické USB.

Takže obyřejné bílé LEDky předpokládám. Paralelně, takže ke každé odpor. Předpokládám proud do 20mA, dejme rezervu, max. 15mA. To máme:5V-3,3V=1,7VProud 15mA, takže 1,7/0,015=113,33 Ohm, nebližší hodnota je 120 Ohm. Můžeš dát i 100 Ohm, pak bude proud LEDkou 17mA, ale mrkni do datasheetu jaký max. proud při teplotě okolí 30st (léto...) snesou.Takže ke každé LEDce odpor 120 Ohm (příp. 100 Ohm). Celkový proud bude 14x17mA=cca 240mA. A pak bych to řešil tou PWM modulací (NE555). LEDky spínat MOSFETem.

Hotový PWM regulátor se dá objednat z Číny za 32 Kč. https://www.ebay.com/itm/Mini-DC-5A-Motor-PWM-... Nebo když se dívám na tu výkonovou ztrátu (0,5W?), tak je PWM zbytečné a stačí výkonový NPN tranzistor (nebo PNP...), potenciometr a trimr pro nastavení minimálního jasu + ke každé LEDce 82 ohmů rezistor (82 ohmů proto, že PNP nebo NPN tranzistor zapojený jako emitorový sledovač má úbytek napětí min 0,6V.)

To je pravda, i tak by to šlo.

LED nemůžeš mít zapojeny paralelně...

Může, ale u každé by měl být odpor. I když pokud jsou zcela stejné, tak to Číňan dělá i bez odporu, jen jeden "celkový" odpor. Ostatně na těch výkonových LEDkách bývají ty čipy sérioparalelně, ale ty čipy musí mít všechny stejnou VA charakteristiku.

Jasně, s individuálními odpory to jde, ale neřekl bych, že to tazatel tuší ;) Bez nich to bude rozlítané, každá LED bude svítit jinak.

Ještě se to dá vyřešit multiplexem, ale to už je hodně vysoká liga. Stačil by 1 odpor pro všechny, počítaný ale s jiným impulsním proudem.

Jj, sofistikované řešení, ale bylo by to trochu náročnější na kabeláž :)

Pěkný nápad, ale to by pro tazatele bylo už asi úplně nereálné

Ovšem mohl by si tím rozsvěcovat LEDky samostatně, takový "displej"

Tohle se přímo potenciometrem udělat nedá, pokud to nejsou nějaké miniaturní nízkopříkonové LED.

Jo pokud to má nějaké výkonové LEDky, ty mohou mít úbytek třeba i 12V i přes 20-30V, protože jsou složené s několika LED čipů na jedné destičce, a proud mohou brát i stovky mA i kolem ampéry. Chtělo by to se hlavně podělit co je to za ty LEDky.

Nerozumím tomu, tak dám mínus

Já si toho nevšímám, pokud někdo není schopen nesouhlas vysvětlit, tak samotné mínus má váhu mušího prdu :)