» Poradna » Programy

Jaký portable Linux

Ahoj, jaký byste mě doporučili bootovací Linux? Tento systém neznám, takže hlavní požadavek je jednoduchost. Dík.

Odpovědi na otázku

Ubuntu

Na aký účel?línuxových distribúcii je preto toľkohttps://distrowatch.com/dwres-mobile.phplebo každá je navrhnutá m konkrétny účel, kde je vynikajúca, ale často na iný účel je nevhodná...

Vzhledem k tomu, že je většina distribucí Linuxu zdarma, co vám brání to vyzkoušet? Já mám třeba dobré zkušenosti s Xubuntu, které jsem dával na starší stroje pro známé, co nejsou technicky zdatní. Není obtížné ho nastavit a pro ně ani používat. Tento systém vychází z Ubuntu (z něj dále vychází např. Kubuntu, Lubuntu). A to vše má základ v Debianu. Dalším hodně rozšířeným systémem je Mint, ten jsem moc nepoužíval. U všech těchto systémů je zásadní věc - slušná rozšířenost a tím komunitní podpora - tj. na naprostou většinu věcí, co byste mohl potřebovat bude už někde na internetu návod. A pokud ne, není problém se zeptat komunity. Nicméně vás varuji, pokud chcete začít s Linuxem, je třeba mít chuť se něco naučit, úplně nainstalovat a používat Linux nejde, často je tam třeba něco doladit, a tak se doporučuji skamarádit s terminálem (příkazovou řádkou) - to se hodí.

Tak pro portable a různé testy doporučuji SLAX: https://www.slax.org/cs/ Jednoduchý a maličký linux určený k tomu že ho budeš spouštět z flašky bez instalace do PC.

Žiaľ slax mi nenabootuje. Iné verzie, mint, ubuntu,porteus,knoppix fungujú v pohode.

SLAX je jen pro MBR/BIOS, dnes se používá GPT/UEFI.

Jasne, skúšal som to na starom notebooku a nenabootuje, všetky ostatné linuxy tam nabootujú. Na flešku ich dávam rovnako cez rufus ako mbr/bios.Ale to neva, používam mint, ten mi najviac vyhovuje.

Pokial Tvoje PC nie je nejaka historicka haraburda, tak za mna Linux Mint Cinnamon. Ale ako uz vies, distribucii je kvantum a nic Ti nebrani skusit vsetky.Pripadne si pozri, ake prostredie ti vyhovuje (Gnome, KDE, XFCE...) a podla toho si vyber distro. Napriklad KDE velmi dobre integruje openSUSE...

Môžem potvrdiť Linux Mint Cinnamon funguje aj na fleške dobre. Len ma trošku vystrašila 32bitová verzia, lebo tam nešlo jednoducho nainštalovať skype, ale zvládol som to.

to by mne docela zajímalo, jak jsi jako na 32bit systém nacpal Skype, který je už jen 64bit:Skype for Linux system requirements64-bit Ubuntu 14.04+64-bit Debian 8.0+64-bit OpenSUSE 13.3+64-bit Fedora Linux 24+ProcessorAn Intel Pentium 4 processor or later that's SSE2 and SSE3 capableRAMAt least 512 MBAdditional software libappindicator1 or GtkStatusIcon to make the tray icon work (optional)https://support.skype.com/en/faq/fa10328/what-are-t...

Jasne, nešlo to úplne jednoducho, ale to som už písal.Ak ťa to zaujíma, tak na linux mint -19-cinnamon -32bit som našiel celkom 3 riešenia a všetky fungovali. (ujo google pomohol).1. použiť webové rozhranie http://web.skype.com (viem, viem, ale v núdzi dobré).2.Použil som rambox-0.6.2-linux-i386.deb zo zdroja : github.com/ramboxapp/community-edition/releases (funguje slušne).3.Stiahnuť linux 4.3.0.37 zo zdroja : skype.en.uptodown.com/ubuntu/downloadNainštalovať ide normálne, ale po zadaní prihlasovacích údajov spadne.Opraviť to ide spustením príkazu v konzole: sudo perl -pi -e 's/4\.3\.0\.37/8.3.0.37/g' '/usr/bin/skype'Potom sa už Skype prihlási normálne. Má to ale malú chybičku krásy, nenačíta uložené kontakty, tie si už každý musí vytvoriť znovu.Zdroj toho príkazu už neviem nájsť, bolo to v dajakej diskusii.

Našiel som to.forum.ubuntu.cz/index.php?topic=77279.0

Používáš Mint 19-ku a řídíš se starými, nekompatibilními radami, to je hrdinství. Zrovna u týhle apky to není jak u aplikací typu "čistý unix", brzy ti dojde, cos udělal za kravinu. Píše se rok 2018 zatím a na tom odkazu je 2017 a ty "mouchy", který se tam tu nešťastníci snažej řešit sou k prdu

Osobně můžu Linux Mint taky doporučit. Je dělaný tak, aby usnadnil přechod z Windows na Linux a když jsem ho poprvé spustil, nemusel jsem ani nic moc na internetu vyhledávat, vše je totiž tak intuitivní, že si to člověk najde v Mintu, velice rychle, sám. Komunitní podpora je taky dobrá. A když se naučí ten Linux Mint, tak pak už nebude mít problém, si vyzkoušet i jiná distra.

nepíšeš na jakých strojích to chceš bootovat, tak bych vzal relativně málo náročné Lubuntu.

Stroj je v pohodě - i5/8GB. Jinak díky něco zkusím.