» Poradna » Windows (a jiné OS)

Jaký OS na Raspberry Pi 3?

Zdravíčko,Řekl jsem si, že si na Vánoce udělám radost a pořídím si RPi3 - původně jsem si ho chtěl pořídit hlavně pro použití jako multimediální centrum, ale všiml jsem si, že se na něm dají hrát i retro hry. Tak bych se rád zeptal, který systém byste mi doporučili? Udělal jsem takový seznam:Multimediální: LibreElec x OpenELEC x OSMC (jaké jsou mezi nimi hlavní rozdíly?)Herní: RetroPie x Recalbox (použití hlavně na PSX hry, případně PSP hry - ty by měl začít podporovat Recalbox v další verzi)Kombinované: Recalbox + OSMC/LibreELEC (dle výběru), http://www.matthuisman.nz/2015/11/recalbox-kodi-dua... Tak nevím, jestli zvolit dualboot multimediálního a herního, nebo tu poslední hotovou kombinaci. Budu rád za vaše návrhy :)

Odpovědi na otázku

Ja som na rpi2 mal retropie(tusim) a v quake III arena mi blbol zvuk. Potom som tam hodil openelec a odvtedy tam je. Az na par zasekov super. To ale bude kartou ta to hodne brzdi.

Ubuntu by to nezvládlo?

MATE používám na noťasu, ale na Rpi bych to nerval. Vážně nechci nic jiného, než aby to umělo pořádně přehrávat videa, hudbu, Youtube, iVysílání ČT a aby na tom šly hrát PSX/PSP hry. Ostatní featury bych stejně nevyužil.

a v cem je problem, kdyz jde jen o graficke prostredi a vse funguje normalne? porad jde o ubuntu

To sice ano, ale co jsem koukal na testy, tak je na Rpi MATE pomalejší než třeba Raspbian.

Stahni noobs lite, nahraj na kartu, najed rpi a zkousel. Libre/ opel elec. Temer to same. Ja ted na jedne sd mam openelec nadtaveny dle predstav. Mam dalsi 2 sd zkousim raspbian, osmc, a jine vzdy tyden testuji. Smoli me jedina vec na rpi a to, ze na jinem pc mam tvheadend se sat katrami, a streamuji. Kodi v tel, pc atd jedou normalne, ale na rpi mi nejde plynule prepinani kanalu sd a hd, pokud jsou jen sd je to ok, ale zmeny z sd na hd jede jen v hd zvuk. Kdyz dam stop a zapnu hd, jede, ale zase nejde prepnout na sd. Jinak z nasu mi jede vse vpohode

Prominte za chyby, pisi z telefonu.

Tak jsem našel ještě pár systémů, ale myslím, že nakonec pojedu na tom kombinovaném - Recalbox + Libreelec. prošel jsem různé diskuze a porovnání... A tyhle 2 mi přišly tak akorát pro mě. Ještě e kdyžtak zeptám... Jak zvládá Rpi .mkv filmy ve FullHD?

Zatim jsem nenasel film, ktery by mi neprehral. A taky neni problem m2ts, blueray

Dnes jsemsi ale koupil lucenci na ffmpeg kodek, uvidime jak to pojede s nim.

Super, díky za odpověď :)

h264 ide v pohode, h265 to neda.

Aby nie, keď ten CPU to ani HW nepodporuje a na SW báze to s H265 umiera.

jj

osmc a emulator packvstuit do appstore a vyhladat "emulators pack"

Ten emulators pack je naco? Muzes priblizit?

LibreElec x OpenELEC rozdíly: OpenELEC se už nevyvíjí, pokračuje pod novým názvem LibreELEC. Je to prakticky totéž, vzali nějakou verzi OpenELECu a v ní začali dělat změny a dali tomu název LE. Postupně asi bude rozdílů více.OSMC: konkurenční projekt, někdo si řekl, že zkusí naprogramovat to samé, co už existuje (úsporná linuxová distribuce + KODI), jestli lépe, nebo hůře, netuším. Používal jsem OpenELEC, přešel jsem na LibreELEC. Na OSMC jsem se kdysi jenom krátce podíval, nelíbil se mi defaultní skin, nic mě tam nezaujalo, nebyl tedy důvod k přechodu. OpenELEC + LibreELEC jsou uzavřené, instaluješ jenom doplňky, do OSMC si můžeš předpokládám svobodněji doinstalovávat vlastní aplikace.

Na multimedia OSMC, na retrohry lakka a udelej to na dualboot