» Poradna » Programy

Jaký OS na NB Pentium 400

Ahoj
Mám starý mini notebook, moje přítelkyně ho chce nosit do školy a do knihovny, protože je fakt maličký (menší než A4, 1,2kg).
Je to P400, 128MB RAM, 6GB HDD, USB a PCMCI karta na WiFi. Protože W98 jsou nestabilní a s W2000 nebo XP je to strašně líný, hledám jiný OS, který by byl nenáročný, aby běžel i na tomhle HW. Potřebuju na tom spustit nějaký textový editor kompatabilní s MS Word, nejčastěji to totiž nosí do knihovny a píše si na tom poznámky. V ideálnim případě oživit tu WiFi kartu a spustit webový prohlížeč a e-mailového klienta.
Už mě napadlo i dát tam DOS a T602 (pokud to vůbec někdo z vás pamatujete ale přeci jenom nejprve se chci poptat po něčem přeci jenom novějším... Nějaký Linux? Jaký? Co se Windows týče, myslím že se mohu považovat za dost pokročilého uživatele, ale k jiným OS jsem zatím ani nepřičichnul - i na PDA mám Windowsy

Díky za tip

Odpovědi na otázku

SAM linux by na tom mel bezet dost svizne. Obsahuje i OpenOffice 2.2, takze editace MS Word dokumentu je bez problemu. Navic ma prijemne graficke rozhrani a instalaci by mel zvladnout kazdy. Navic se da system spustit primo z CD. Webove stranky: sam.hipsurfer.com ... Pokud se vam ten bude zdat prilis pomaly, tak pak uz snad jen DSL (damn small linux). Ten se da rozjet i na 486ce. Spousti se bud z CD, nebo flashdisku. Ma nejaky textovy editor, ale nevim, jestli umi pracovat s dokumenty MS Word.

U DSLka bych tu hranici 486tek považoval spíš za skutečné "lze to na tom spustit". Asi jako že Vista se dá nainstalovat na mašinu s 512 MB paměti. Ale zkoušel jsem DSLko na Pentiu 200 s podporou MMX a 128 MB paměti a nutno říct, že celý OS byl hodně líný, mnohem pomalejší než Windows 98. Ale zase rozhodně rychlejší než Win2k.

Na tomhle musí chodit W2k naprosto v pohodě. Sám je mám na 350MHZ Pentiu. Nejspíš vám to zpomaluje nějaký náročný antivir.

Zalezi cemu rikas liny... W2K byly skutecne navrhovany pro tyto pociace i s polovicni pameti. S cim se setkavas je rychlost disku, ktera je extremne pomala. Pokud poustis vice aplikace, swapuje to na disk a to zpusobuje tve problemy.

V cem je ten PC nestabilni s Win98? Pokud si tam pustis maximalne Office2000, pak to nemuze padat. pokud je tam tuna dalsich "blbustek", pak to samozrejne ty 98 tezko ustoji. Navic novejsi programy, ac maji kompatibilitu s W98, mohou zpusobovat potize. W2K je potom idealni.

Pokud tam chcas i net, tak DOS neni idealni protoze neumoznuje uzivateli vice paralelnich procesu a je 16 bitovy... Navic budes potrebovat min. antivir, FW. Pro W2K se to moc nezlepsi, spis naopak. proto si sezen pamet, pokud mas slot na rozsireni.

Pokud ti jde o rychlost, pak jak tu psal kolega - linux. Jsi-li maximalista, pak tam hod slackware a pracuj primo v shellu. Programy jako pine, linx ci links to pomohou s netem ;) Na poznamky je word k nicemu, vi, joe ci editor v MidnightCommanderu je take rychly...

A ted vazne - pokud neumis (ci se nechces ucit s linuxem), pak zustan u W2k, popripade si zkus WXP (obcas jsou kupodivu rychlejsi...). Na udelani verze lite je dost navodu. Tu pamet si ale rozsir. Linux je dobry v tom, ze jej budes mit legalne (pokud mal legalne i wokna - smekam) a existuji komunity uzivatelu, kteri ti poradi. Otazka neni na tobe, ale na budoucim uzivateli cemu da vetsi prednost. Klasice woken s kompatibilitou pro vetsinu nejruznejsich programu a ovladacu nebo legalnimu softu s mnozstvim alternativ, ktere se vsak bude muset naucit pouzivat (vcetne pripadne administrace "jineho" systemu)???

dík za obšírnou odpověď... čemu říkám líný? mám tam W2000 a office 2000 a avg, nic jinýho, a po spuštění je obsazeno 123MB z těch 128 co má, word startuje přes minutu, při otevření několika oken wordu a IE trvá přepnutí mezi okny 10-20 vteřin. Původně tam byly W98, ale nepodařilo se mi rozchodit tu WiFi kartu a poměrně často vytuhly - ale nevim, jak moc byly zaplevelený, ty jsem neinstaloval já, ty tam byly.
word je sice na poznámky zbytečný moloch, ale vysvětli to holce, která zná na počítači jen jen word, IE a piškvorky

paměť rozšířit nejde, ale prý u XP jde nějak nastavit swapování na flashku, tak možná zkusim ty XP...

Tak já bych to viděl na W 98 SE. A takové řeči, že to padá mi připadají lehce zcestné. Jde o to, si tam nenacpat každé CD ( DVD) co kde najdeš. Rozchodit WiFi je takový problém? A WordPad je moloch? No No. Takže W 98 SE a tvých 128 MB RAM musí lítat jak blesk. Vše ostatní jsou jen keci a ty jak je známo nemají cenu.

Vim, ze asi nebudes souhlasit, ale na slabsi stroj je ten Linux vazne nejlepsi. Uzivatel rozdil prakticky nepozna, mimo to, ze mu vse pojede mnohem rychleji.

"mám tam W2000 a office 2000 a avg"

AVG - to bude ono

Misto AVG dat nejaky mene narocny antivir (treba NOD32), pripadne to proste zkusit bez beziciho antiviru na pozadi (pokud se to nebude pripojovat k siti tak by nemel byt problem, pokud se tam da nejaky jednoduchy firewall a bude se na siti pracovat opatrne tak by taky k nicemu nemelo dojit)

AVG je na techhle "srotech" proste zlo

souhlasím, ... prakticky všechny antiviry s rezidentní kontrolou budou silně brzdit (NOD32 nevyjimaje)

Když už je řeč o firewallu - ze zkušenosti s výše zmíněným Pentiem ( 200 MHz ) bych doporučil Outpost Firewall od Agnita. Nedělal jsem s ním dlouho, ale vypadal, že i funguje, dal se dobře konfigurovat a nepřišlo mi, že by zpomaloval systém ( Win98 ). Používal jsem ho v souladu s Avastem, a i když Avast citelně ( o asi tak o 20 sekund ) zpomalil start, rychlost práce neutrpěla ani s ním.

Nutno ale říct, že pokud přítelkyně nebude brouzdat po crackerských stránkách, stahovat ilegální obsah, prohlížet porno nebo stahovat všechny přílohy mailu, co jí kdo pošle, neměla by antivirus potřebovat.

Teď jsem se podíval do správce úloh a musím konstatovat, že Outpost si chrupe na nějakých 50ti mb paměti. No nevím, nechci nějak protiřečit, ale já bych ho moc nevolil. Zonealarm i ve free verzi je podstatně míň náročnej a svoji práci taky odvede. Je to ale jenom subjektivní názor.

Ještě doplním. Pokud se s tím bude chodit na net, tak k těm W2k musí být nějaký firewall, mám dobrou zkušenost se ZoneAlarmem. Naproti tomu W98 to na síti přežijí i bez něj.

To je odvážné tvrzení... Win98 jsem neměl odvahu ani připojit k síti, dokud tam nebyl firewall. Zkusil jsem to jen jednou. Odměnou mi bylo instalování systému nanovo.

DOS tam jistě můžeš dát, ale přijde mi to škoda, HW má slušnej výkon. Zdarma je FreeDOS. S Linuxem neporadím vůbec, snad jen bootuje-li z CD, vyzkoušej live distribuci Slax.

Co se týká Win2000 nebo WinXP, není vše ztraceno, oboje se dá upravit programem nLite. Upravíš si instalační CD tak, že vyhážeš všechno co nepotřebuješ, zakážeš služby a můžeš mít o něco míň náročnej systém.

Pak si taky můžeš sestavit vlastní XPčka přesně na míru požadavkům - WinXP Embedded - ale chce to jistou zkušenost.

Pavel

Take se mi nezda, ze by W2K byly nejak pomale na tvem stroji. Jeste se muzes mrknout na Windows fundamentals for legacy pcs. Jsou zalozene prave na tech XP Embedded, maji SP2. Znami si je pochvaluji, ze slapou na starych strojich pomerne pekne. Mrkni na Wiki: en.wikipedia.org ...

A pokud Linux, tak zkus distro Slaxu, mam ho na flashce a jsem spokojeny.

Není třeba se bát Linuxu, on nekouše. A překvapí tě svými možnostmi. DOS a T602 - to je návrat do doby kamenné, a ta HW konfigurace zase není tak špatná, takže Gnome nebo nějaký méně náročný okenní manažer by na tom mohl běhat celkem svižně. Pro začátečníka se dá doporučit Mandriva, SuSe, nebo Ubuntu. Je tam všechno co potřebuješ, ještě něco navíc a hlavně zdarma a legálně.

Není možné, aby to s Win2k běželo pomalu. Měl jsem Intel Celeron 366MHz, 96MB RAM, 4,2GB disk 4200rpm a po mojí úpravě v programu nLite mi po startu systému zabíral kolem 45MB v RAMce a byl dost svižný. Word 2003 nabíhal nějakejch 7-10 sekund. Instalačka měla kolem 270MB.

byl to Compaq Armada 1500c

Já bych tam dal SAM linux. Je nenáročný a přitom hezký a funkční.

Uz jsem psal vyse. Navic nebude nutne instalovat nejake antivity, antispyware, a kdovi co jeste, ktere ten pocitac zbytecne brzdi.

Firewall bych tam pro zichr dal tak i tak... Přece jenom jsou červy a taková havěť hnusné svinstvo.

Firewall a antivir do linuxu
Antivir neni treba, pro linux existuji 2 nebo 3 celkem neskodne viry.
Firewall neni treba, linux obsahuje iptables.

Vůbec neuvažuj. Windows 98 SE jsou pro tuhle sestavu naprosto ideální. Na w2k je 128 ramky tak akorát, tak si něco vezmou, neboj. Je to podobný, jako 256 mb na xpéčka. Pojede to, ale Tys chtěl malinko svěžesti, ne? Jestli jsem dobře četl, jde o to, že noťas bude sloužit nejvíc k poznámkám v knihovně, hádám studiu? Nebude-li mašina přeplácaná blbostma a bude-li fakt nejvíc na práci (studium), tzn, že na disku nebude tuna balastu, potom není důvod k nestabilitě. W98SE + Office 2000. Internet poběží jak fík, kompatibilita sw je stále ještě na celkem dobrý úrovni.. co dodat? Ostatně třeba na stříhání filmů nebo konvertům videí ho asi přítelkyně používat nebude, co?