» Poradna » Programy

Jaký operační systém pro domácí NAS

Čau, ve sklepě jsem našel starý počítač, minitower, s 2GB RAM a procesorem Core Duo 1,8GHz, řekl jsem si, že bych jej využil jako NAS server v domácnosti, dal jsem do něj 2 terabajtové disky a teď tápu, jaký operační systém na něj nainstalovat, abych mohl k NASu přistupovat vzdáleně a využil jeho celý potenciál... Dáte mi, please, nějakou radu či tip??

Odpovědi na otázku

FreeNAS 8.*

Zkus Ubuntu server, šel bych do verze 10.04 LTS s dlouhou podporou. Na instalaci se správou přes webové rozhraní je jednoduchý návod na:
http://www.smallnetbuilder.com/nas/nas-howto/30573-build... ...

FreeNAS byl před půlrokem, kdy jsem to zjišťoval, totální propadák. (minimum, opakuji, minimum 8GB RAM)
Nevěřím, že se to zlepšilo.

neblbni, mam to otestovane.... virtual 512MB RAM a FreeNAS 7 zvlada 3 klientov uplne bez zavahania.

Sedmička jo, osmička má udávané minimum 4GB a to bez ZFS - na to potřebuješ 6+. Ale i kdyby to takové nároky nemělo, nic to nemění na tom že je to prakticky k ničemu, vždyť to neumí ani hloupý bittorent (teda neříkám že tam nejde nějak dodatečně dopasovat, ale proč se s tím zbytečně trápit když jsou mnohem jednodušší řešení).

Jednak jsi vyloženě mluvil o FreeNAS 8, což je stále nedodělek nedodělaný.
A druhak napiš, co všechno FreeNAS 7 neumí, co je pro jiné NAS běžné.

Nasaditelný je zřejmě TrueNAS (založený na FreeNAS) ale je to za peníze.
Takže se pěkně vyloupne, k čemu je FreeNAS určen: k testování betatesterům.

Dopručuju si spočítat, kolik stojí den provozu na elektřině.

Ono mi nejde ani tak o elektřinu jako o zálohu dat na více míst...nedělá mi problém si NAS zapojit v kanclu v práci...tam stejně některé komply jedou 24/7. Jen potřebuji něco uživatelsky přívětivého a hlavně jednoduchého

Windows Home Server 2011
Pěkný článek jak nastavit ty základní věci na sdílení byl na PCT: http://pctuning.tyden.cz/software/ladeni-windows/2... ...
a
http://pctuning.tyden.cz/software/ladeni-windows/2... ...

Brrr! Nebudu spát!

Proč? Nech mě hádat, nikdy jsi s tím nepracoval ale jsou to Windows takže je to automaticky špatné, vždyť to přece každý říká, že?

... A co primo do hl.monitoru, tv pripojit pres HDMI - externi Android a pak jednoduse ovladat pres wifi libovolnym zarizenim ?? (i stary BT mobil) Neni to i levnejsi? ... + libovolne uloziste i starsi PC bez OS, pak muze slouzit jen jako stelar, ci policka pro disky. Ale i cca 10TB je preci dnes mozne napojit externe treba od WD pres USB, omotat izolepou dvakrat 4 + 1 dvou terra ps: maximalni investice jsou 2 - 3 tisice, vcetne noveho routru a par centimtru pasky, eventuelne usb a eternet kabelu. Ale to doma bejva.

Bud tak, nebo Storage Server 2008R2 Essentials - problem je jen se ziskanim (nikoli cenou)...

Pro domácí použití ti snad stačí třeba windows 7.. Budeš mít taky přístup ke všemu a třeba na xboxu 360 ti v pohodě pujde windows media center..Co řešit.. vzdálená plocha ti pujde ,protokoly ftp a samba taky a podobně.

Ale jo, stačí, ale ten Home Server je vhodnější a i levnější.

Openfiler (http://www.openfiler.com/)... maju aj pekne spracovany manual.

Dalsou moznostou je FreeNAS 32 bit (min 2GB ram max 4gb) (da sa rozbehat aj na AMD Zacate + 4GB ram) popripade Gentoo alebo Ubuntu server.