» Poradna » Windows (a jiné OS)

Jaký operační systém pro AMD Dual Core A9-9400 APU, RAM 8GB DDR4, AMD Radeon R5

Ahoj všemKoupil jsem si PC AIO (https://www.alza.cz/hp-24) na domácí práce, prohlížení a úprava fotek, web, videa na youtube a podobně. Problém, je, že tento počítač je, i při klidovém stavu na vytížení procesoru 59%. Samozřejmě jsem zkoušel všechny způsoby zrychlení PC (odemykání jader, anti-malvary, antivirové kontroly a další "zaručené" tipy na zrychlení PC)Bohužel, nic nepomohlo a PC je stále i v klidu dost vytížený. Vím, že to není nejrychlejší a nejvýkonnější mašina, ale na druhou stranu, základní operace by měl zvládat. Když však pustím video na HD, začíná se sekat. Nejsem počítačový expert, ale myslím si, že by pomohla změna OS. Na tomto PC jsou v totiž W10. Zajímal by mě váš názor, jestli je to dobrý nápad a pokud ano, tak jaký OS zvolit. Předem všem moc děkuji za názory odborníků

Odpovědi na otázku

Zkusit to můžete, ale OS to není. Je to prostě superúsporný (10W) čajík hardware, který je ještě k tomu napojen pouze na obyčejný HDD, místo toho, aby to mělo ssd.Za ty peníze šel postavit desktop, který oproti tomuto bude dělo s výkonem z jiné dimenze. Být vámi tak to vrátím.Druhá věc je ta, jak by se to chovalo, kdyby se ta Windows 10 přeinstalovala, protože tady bude asi určitě již nahraný OS s tunou balastu, co vám má vylepšit zážitek. Na slabém HW to většinou vylepší, tak jak popisujete, nedá se to používat. Možná by tedy pomohla jen reinstalace s poslední verzí OS. Zvláště pokud tam nyní není poslední verze OS 1803, to si to pak celou dobu na pozadí chroupe aktualizace.Nicméně jak už jsem psal nahoře. Je to starý a ještě k tomu superúsporný HW. Osobně bych to vrátil a postavil si bednu. Bude to oproti tomuto dělo a za stejné peníze.

Tak ono je to dost jednoduché - pokud chceš Windows, tak pro něj musí být na dané zařízení k dispozici ovladače. Pokud se ten krám prodával už s W10, tak pro starší Wokna ovladače nejspíš nebudou.Druhá možnost je linux - ale pak záleží na tom, jaké programy vlastně používáš. Běžné prohlížeče typu Firefox, Chrome nejsou problém, stejně tak třeba VLC, LibreOffice apod. a spousta dalšího SW zdarma.Zbavíš se nutnosti mít puštěný antivir a antimalware a ani rozhraní se od Windows lišit moc nemusí, když se to správně nastaví - viz např.http://juhele.blogspot.com/2017/01/kubuntu-w7-pro-ml... Na druhou stranu to není Windows - instalace software se víc podobá Androidu - nestahuješ exe soubory, ale máš tam něco jako Google Play, odkud se to instaluje. Zas si ale systém hlídá aktualizace i instalovaných programů, takže ti aktualizuje třeba i ten Firefox a VLC.

Vytížení v klidu můžou dělat updaty, ale jestli to trvá dny, tak to není normální. Koukni na procesy, který z nich to dělá.

AIO = vždy předražený křáp.Co s tím?A/ Nouzovka:1) vyhodit líný HDD;2) zapojit SSD;3) instalovat moderní distribuci Linuxu do čistého SSD.B/ Zásadní řešení:1) zbavit se křápu co nejdřív;2) pořídit plnohodnotný stolní PC podle rad odborníků.

Pokud ho máš kratší dobu než 14 dnů tak ho vrať a kup si normální stolní PC.

Díval jste se do Task Manageru (Správce úloh), který proces CPU tak vytěžuje?Pokud kliknete na záhlaví sloupečku s % využití, tak se vám hezky seřadí od největšího do nejmenšího vytížení. Teprve potom bych se rozhodoval co dál. Stejně tak je to na Alzu, kde by problém měli zjistit.

Když máš slabé PC tak ti je správce úloh na nic i systémové programy ti vytěží PC jak svi.ně A s tím nic dělat nejde ,,

1) Do 14 dnů? Vrátit a koupit něco rozumnějšího. 2) Starší? Nedá se nic dělat, musíš pořídit aspoň SSD disk, aby ses zbavil těch otravně pomalých reakcí systému. 3) A pokud se prodával s nějakým rozumnějším AMD procesorem (Ryzen), naflashovat odpovídající BIOS a a vyměnit procesor.