» Poradna » Mobily

Jaký objektiv?

Zdravím,chtěl bych aby zrcadlovka točila tak aby to mohlo rozmazat pozadí za mnou a já byl zaostřený takže nevím jaký objektiv.Děkuju za rady

Odpovědi na otázku

Samozrejme primerene ohnisko podle velikosti cipu a pozadovanem uhlu zaberu, ale spis to zalezi na zvolene clone a vzdalenosti na kterou se ostri...Clona 2 rozmaze vic nez 8.

to nesouvisí až tak s objektivem - tohle se dá udělat i se setovým 18-55. Holt si budeš muset něco nastudovat - viz "bokeh" a "hloubka ostrosti".

Tak zrovna s tím setovým f3,5 - 5,6 pro formát APS se toho moc udělat nedá.

Na toto ti nejlepší poměr cena/kvalita udělá asi pevný objektiv (bez zoomu) 50mm/f1,8. Je potřeba si jen vyzkoušet s pomocí setového objektivu (nastaveného na 50mm), jestli se s tímto poměrně úzkým úhlem záběru vlezeš do prostoru, kde hodláš točit. Budeš muset být relativně daleko od foťáku, pokud tam nebudeš chtít mít jen hlavu.

Ano? A tu 50ku nasadis na fullframe nebo nektery z X nabizejicich se mensich cipu s ruznym crop faktorem?

Ano!

samozřejmě, mám filmovou 50/1.8 nasazenou přes redukci z M42 na APS-C zrcadlovce. Samozřejmě je v režimu ručního ostření.vizhttp://vintage-camera-lenses.com/pentacon-50-1-8/

Hloubka ostrosti je ovlivňována clonou,ale i ohniskovou vzdálenosti objektivu.Čím delší ohnisko,tím menší hloubka ostrosti.

To je velmi rozšířený mýtus Hloubku ostrosti ovlivňuje pouze clona a vzdálenost zaostření, ohnisko nikoliv. Uvědom si, že když použiješ delší ohnisko, tak abys měl stejný úhel záběru (aby se ti tam vešel stejný objekt), tak musíš fotit z o to větší vzdálenosti, což zase jde proti hloubce ostrosti. Tedy pokud budu mít např. objektiv 50mm/f2 a budu fotit třeba ze 2m nebo budu mít objektiv 100mm/f2, se kterým budu muset stejný námět fotit už ze 4m, tak budu mít na obou fotkách stejnou hloubku ostrosti Ne, nijak to obejít nejde. Ohnisko hloubku ostrosti nemění při zachování stejného obsahu snímku.

Mínus je sice taky názor, ale ještě by to chtělo podpořit nějakými argumenty :D Fakta jsou jasná, na hloubku ostrosti má vliv pouze clona a zaostřená vzdálenost, nic jiného.

To byl stejně jen kolemjdoucí pubi: http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Puber%C5%A5%C3%A1k , jinak to téma nezajímá už asi nikoho a "tazatele" tuplem.

Myslim, ze mas pravdu, ohniskova vzdialenost nie je relevantna, relevantna je vsak vzdialenost subjektu od objektivu.Este by som doplnil, ze dlhe ohnisko komprimuje vzdialenost a preto sa portrety casto fotia na dlhych ohniskach. A pri skomprimovanom pozadi casto vypada bokeh krajsie, obzvlast, ak je pozadie rusive.

OT: 'xxx' má asi natočeno (už se nevrátil), ale při stejné cloně a stejné vzdálenosti od subjektu mi pro různou ohniskovou vzdálenost objektivu vychází různá hloubka ostrosti. Ale dost možná už jen neumím počítat.

Pekne sa tu da pocitat:https://en.wikipedia.org/wiki/Depth_of_fieldPodla toho co citam, tak DOF ovplyvnuje faktor zvacsenia, ktory sa prejavuje pri vacsej vzdialenosti od subjektu, pri mensich sa zmensuje.Cize stale si stojim za tym, ze DOF je zavisle od vzdialenosti.Konstatovanie z Wiki:so that for a given magnification, DOF is essentially independent of focal length

Jj, s tím určitě souhlasím, to je jasné. S delším ohniskem to vypadá většinou lépe, přestože technicky je HO stejná.

Klíčovým parametrem takového objektivu je clona. Čím je číslo nižší, tím bude separační efekt větší. Ohnisková vzdálenost objektivu přímo vliv nemá - toto je velmi často uváděný omyl. To co vliv skutečně má, je fyzická vzdálenost od objektu - čím jsme focenému/natáčenému objektu blíže, tím bude růst i rozostření za objektem. Tady jsem o tom napsal článeček i s ukázkami: http://amatfilm.blogspot.cz/2016/03/hloubka-ostrosti-... . Protože nevím, na jakou zrcadlovku točíš, jestli máš full frame čip, nebo APS-C, tak se trochu těžko radí konkrétní objektiv. Nízké clony mívají pevné objektivy, nebo dnes i některé zoom objektivy. Z pevných se často používá kombinace pevná 50ky f1.8 http://www.aaron.cz/produkty/canon-ef-50-mm-f... a k tomu na širší záběry něco kolem 30mm - http://www.aaron.cz/produkty/sigma-30-1-4-dc-... / http://www.aaron.cz/produkty/canon-ef-28mm-f2... . Jako ultrasvětelný zoom pak existuje Sigma 18-35 f1.8 http://www.aaron.cz/produkty/sigma-18-35-mm-f... . Ale takhle bych mohl podobně doporučit asi tak 20 dalších objektivů. Je potřeba tedy příště uvést jaký foťák máš konkrétně a jaká je také cenová představa.

Pokial mas Canon zrkadlo FF, tak napriklad tento som videl ze sa pouziva v BBC dokumentoch:http://www.bhphotovideo.com/c/product/839226-REG/Cano...