» Poradna » Notebooky

Jaký ntb (umění, spolehlivost)?

Krásný dobrý den.Budu moc ráda za diskuzi, resp. pomoc s výběrem.Potřebuji si pořídit nový laptop. Mým posledním byl vypůjčený obří Dell ( s technickou stránkou zařízení jsem byla více méně spokojená ), před tím první model Yogy od Lenova. Ta na mě neměla pořádný výkon a hlavně mechanická stránka zařízení byla žalostná, panty po 2 letech odešly....jinak jsem z Yogy byla nadšená - hlavně z dotykového displeje a modu tabletu - moc ráda bychp pořídila něco obdobného ( ale ne nutně ).Rozpočet = do 30 tis.Co chci ( ano, jsem velký IT laik ) :1) Obrazovka alespoň 14 palců.2) RAM nejlépe nad 8 G3) Mechanická odolnost-výdrž4) Spolehlivost obecně ( chci, aby zařízení vydrželo uspokojovat mé potřeby déle než 3 roky )5) Hodně píši a sleduji filmy - skvělá klávesnice s touchpadem a výborná obrazovka jsou nutností6) Preferuji nižší hmotnost, ale to je k diskuzi, viz níže7) Natáčím videa ( ale není to asi nutnost ), vedu videohovory 8) Jsem zvyklá na Windows, avšak nebráním se z podstaty něčemu jinému - jen je to velmi limitované tím, jak moc se v PC a ntb technicky nevyznám - ráda bych koupila něco, co mohu rychle a intuitivně používat.9) Pěkný design by byl příjemný ( z tohoto hlediska se mi hrozně líbí ( obrazkovkou a klávesnicí ) https://www.electroworld.cz/acer-conceptd-3-ezel-cc31... )10) Ráda bych se věnovala " umělečtější " činnosti typu sestřih videí, produkce ilustrací apod.Mám dilema, zda zvolit 1 zařízení uspokojující zároveň i mé umělecké potřeby, tedy disponující stylusem anebo rozpočet využít k nákupu 2 zařízení, z nichž 1 bude tabletem, ale obávám se, že to již budeme cenově jinde..Nemám dobré zkušenosti se značkami Acer a HP.Recenze Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Diskuzi si dej na fórum, ta slouží pro obecný pokec. V Poradně se spíš řeší konkrétní dotazy.

Dvakrat, dobre jednou neprimo, zminujes “vybornou obrazovku”. Tohle je stezejni bod technicke vlastnosti zarizeni, od ktereho se musi odrazet tvuj vyber. Takze z tech 13 “preferovanych” kusu vyrad ty, ktere maji moznosti displeje podprumerne. Bohuzel vyrad i Macbook Air M1 2020, protoze neni 14” a neni dotykovy.

Moc děkuji za obě odezvy :)Na té dotykovosti netrvám, pokud si koupím nedotykový ntb a k tomu tablet..A vím, že se mi do seznamu vloudila i zařízení oněch 10 bodů nesplňujících - měla jsem pocit, že hledám neexistujícího 1rožce, proto jsem ochotná smlouvat :)

Ano, ve svete notebooku je velka cast uzivatelskych pozadavku ve forme bajneho jednorozce. Dosti casto v jevu pozadovane vlastnosti vs. budget

A co teprve Neviditelný růžový jednorožec! Dost náboženství, nejkvalitnější obraz má dnes prostě OLED panel a pokud notebook, pak jedině Ryzen, takže, bohužel, zatím hlavně Asus: https://dopice.sk/qNx .

Nejlepší notebook je ten, co si sama vybereš a hlavně koupíš!Diskuze o tom co je pro tebe nejlepší a nebo nejvhodnější je ovlivněna mnoha netechnickými parametry, takže úplně k ničemu.

jestli potrebujes dotykovy displej bral bych hp envy. taky zalezi s cim konkretne jsi mela spatne zkusenosti..:https://www.hpmarket.cz/productOpt.asp mrkni i na ostatni konfigurace a jine obchody

dotykový NTB s Windows je ta nejzbytečnější věc kterou nikdo opravdu nepotřebuje a nepoužívá. Protože je to prostě nepoužitelný.Pokud chce pero na kreslení, tak NTB s Windows je to poslední na co se zaměřit.

notebook + Wacom tablet náhodou na kreslení jde i s těmi Windows a omezeným rozpočtem

On to Akademik myslel jako primo “cmarani” na displeji notasu.

To jde, akorát je otázka, jak to chce tazatelka používat, pokud to chce dělat někde u stolu, tak je to v pohodě, pokud to chce používat v terénu, tak je to celkem nepraktický. Akorát zařízení, který by splňovalo všechny požadavky asi neexistuje, nejblíž by byl asi Surface pro 8, ale v nějaké použitelné konfigurace (16GB RAM 512GB SSD) je za necelých 50k bez klávesnice a pera, s nimi za cca 55k. U tohodle pak už je otázka, jestli nejít cestou 2 zařízení, že za podobné peníze jde koupit např macbook air + ipad air

Dotykový displej bych po několika zkušenostech u notesu fakt výslovně nechtěl - na machrování hezké, ale zbytek času řešíš odlesky a opatlaný displej.

Tohle je tak nejake dell latitude 74?? se 4 jadrem. Novejsi pujdou za danou cenu sehnat z nemecke ebay a i z eu, ale jen od firmy co dava rocni zaruku i s tim ze si holt cvaknes dopravu v pripade reklamace aspon tam. U nas tyhle stroje bud nejsou nebo jsou prepalene.Pripadne v dane lize a patricne vybave dell xps.Osobne mam https://www.dell.com/cz/domacnosti/p/latitude-... Coz tak nejak odpovida, jen to chce novejsi 14 a 4 jadro intel, muj je 6 gen intelu. NBD na ne je 3r, takze se to ke konci vyrazuje. Muj ji mel jeste cca 1/2 roku.Jen je potreba si uvedomit ze ty tenke notesy nejsou na to trvalou 100pro zatez, aspon ne trvale, na to je ten precision.K dotyku reknu jedno, v mistnosti ten leskej displej vypada dobre, pokud teda neni problem si rozumne sednout, venku je to jak zrcadlo. Praktukce vyuziti pod okny moc neni, snad nejake dotazniky a podobne.Jabko je na zvazeni, ale s ohledem na tebe a pristup i pc, bych zustal u toho co znas.

vo vybere nemas HP probook/elitebook, Dell latitude ani lenovo thinkpad. Tie co tam mas vsetky zabudni a vyber si z tejto trojice + na strih videi si kup desktop.

"Natáčím videa"to znamená jako co? že se potřebuješ na nahrávky koukat, nebo je máš v úmyslu stříhat? To je hodně velký rozdíl. Mimochodem, 14 palců je dost málo, pokud nechceš vyloženě malý stroj na cestování, tak 15.6 palců - pokud to teda mermomocí musí být notebook.

Já po 30 letech přešel z Windows na MacOS a to i s celou firmou. Nebylo to jednoduché, ale stálo to za to.Mám podobný use case. Ale hlavním důvodem byla nakonec dlouhodobá stabilita a neměnnost. To co předvádí Microsoft poslední 2 roky při aktualizacích se pro mě stalo neakceptovatelné.M1 procesory jsou malý zázrak. 8GB RAM je podle mě málo, pokud má notebook vydržet 5+ let.

Ako používateľ Windows ti odporučím jednoznačne v tejto cenovej hladine si trošku priplatiť a kúpiť Macbook air. (ak je možné priplatiť na 16G).Alebo ušetriť a kúpiť starší ale za to spĺňajúci asi všetky požiadavky Matebook 14: https://www.alza.cz/huawei-matebook-14-space-... Klávesnica a obrazovka sú perfektné. Nevýhoda je strašne lesklý display pozor na odlesky.https://www.youtube.com/watch

Mockrát děkuji za veškeré příspěvky ! Cením si Vámi investovaného času :)Vše jsem pečlivě zvážila a prošla a dostala jsem se k :https://www.lenovoblog.cz/2021/08/yoga-slim-7-pro-1... Odhlédneme-li nyní od mé původní představy, co na něj říkáte ? Zvolit něco jiného ?

1) i 15ka je na uvažovaný střih videí malá, 14ka je tuplem blbost a na editaci grafiky taky - proč myslíš, že grafici mají velké monitory? 2) lehký a tenký notes pojede co nejvíc v úsporném režimu, aby to zvládlo uchladit - pořádný výkon ti takové zařízení nedá3) 2K rozlišení je na 14 palců pitomost, akorát to zvyšuje zátěž HW.4) lesklý displej trpí odlesky, je na něm vidět sebemenší šmouha

Zapomeň na notebook, to je vždycky topící nevýkonný bazmek s mrňavou obrazovkou a kup si solidní stolní počítač s velkým monitorem.

Nepises, jak hodne potrebujes stroj prenaset. Osobne bych zauvazoval nad kombinaci stolni pocitac s monitorem+tablet se stylusem.- Stolni pocitac s procesorem AMD 5600X nebo Intel 12400 bude na graficke programy jako editace fotek a videa pravdepodobne podstatne rychlejsi. Navic je snadne jej rozsirit o dalsi uloziste (notebooky maji male na tvorbu), dokoupit grafickou kartu, pokud by na nejaky program byla potreba atd. cca 15tis. Jsem presvedceny o tom, ze na nejake dlouhodobejsi zatizeni (strih a export videa) je stolni PC o dost rychlejsi kvuli lepsimu chlazeni.- K tomu monitor 27" nebo 32" IPS 1440p. Brutalni rozdil oproti mrnavemu notebooku. Ten rozdil v produktivite na takovem zarizeni je obrovsky. Lidi podcenuji periferie dle meho nazoru. Nevim, jestli zapoctavat do celkove ceny, k notebooku bys stejne casem podle me koupila nejaky, pokud to myslis s tvorbou vazne. Cena cca 7-10tis. Na zacatek muze stacit nejaky starsi IPS FullHD panel.- Tablet se stylusem. Bud neco jako Samsung Galaxy Tab S6 Lite WiFi šedý za 10tis nebo iPad 10.2 64GB WiFi 2021 za 10tis+ Apple Pencil za 2500. Osobne mam Samsung a je super. Doporucil bych vyzkouset si ta ruzna pera, kazde ma trochu jiny pocit. Apple je vic jako tvrda pastekla, Samsung spis jako stetec. Toto zarizeni muzes pouzivat jako prenosne a nosit ho s sebou, psat si na nem poznamky, vyrizovat emaily. S klavesnici je to i celkem rychle. Je to vyrazne prenosnejsi zarizeni, nez NTB. Pouzivam na sledovani filmu v posteli apod.- Celkova cena je sice vyssi, pokud se do toho zapocita monitor, ale mas dve zarizeni, ktera nezavisle na sobe muzes upgradovat nebo vymenit. Kdyz se rozbije jedno, mas druhe atd. Kvalitni veky monitor je podle me na grafickou praci nezbytny. NTB maly je nouzovka nekam na chatu max. Pocita muzes casem castecne upgradovat, notebook musis koupit cely, pokud potrebujes vic vykonu.

Samozrejme zalezi na tvem zpusobu pouziti, pokud pendlujes mezi tremi misty, nebo potrebujes vic vykonu na cestach vlakem apod., tak notebook je proste lepsi nez stolak. S tim tabletem s tuzkou malovani nenahradi, ale ostatni funkce ano (psani poznamek, koukani na filmy apod.)Pokud mas jednu "zakladnu", kde budes zpracovavat a editovat veci, plus trochu prace v terenu, kde je to spis o sberu (malovani, poznamky atd), tak mi prijde lepsi receni stolak a tablet.

Moc děkuju :))Cestuji dost a potřebuji bohužel zařízení, u kterého mohu hodně psát na cestách..

tak jestli na tom ale fakt chceš stříhat video, tak se musíš smířit s normálním "tlustým" 15 palcovým notesem, Na nějaké ultrabookové dotykové hovadiny zapomeň.

A na psaní ti nestačí mobil/tablet/zcela obyčejný ultrabook ??? A editaci videa a fotek si nechat na doma ?