» Poradna » Notebooky

Jaky NTB misto NAS

Zdravim,hledám levný (do 7.000 kč) a úsporný notebook, který bude sloužit výhradně jako náhrada za NAS (Synology DS 213j). Plánuju ho používat doma jako mediaserver (tak že by měl utáhnout streamování v HD) a samozřejmě jako síťové úložiště. Velikost interního disku není podstatná, dám k němu velký USB disk. Pojede na něm ještě VPN a to je asi tak vše. Připojeni na gigabitovou síť je také potřeba. Zapnutý bude v podstatě pořád.Nemáte tip?

Odpovědi na otázku

Nedá mi to, musím se zeptat:Opravdu chcete nahradit NAS notebookem, který bude sloužit jako NAS ? To naprosto postrádá logiku.

Jedině že by chtěl použít nějaký starý co se mu válí doma - ale kupovat kvůli tomu nový - to opravdu ať si koupí raději NAS.

jak jsem napsal. NASy mam. Chci je nahradit hlavne kvuli tomu, ze jsou pro me zklamanim. Je mozne ze delam neco spatne, ale stravil jsem na rozchazeni cloudstationu nekolik dni a vysledek je neuspokojivy (a to je hodne zlehka podano)

pokud by nas fungoval tak jak ma tak samozrejme souhlasim. Ale bohuzel nefunguje. Na zakladni fce je dobry, ale ja na tom potrebuju rozchodit synchronizaci mezi dvema ulozisti (a myslim tim synchronizaci, ne backup) a ten je naprosto tragicky (pouzivam Synology Cloudstation). Zda se mi, ze funguje jen v malem objemu dat a to jeste s vyhradama. Pokud chci nechat synchronizovat vetsi objem, tak je nefunkcni. Proto nahrada za NTB, na kterem vim, ze tenhle ukol jsem schopen udelat a to relativne jednoduse a rychle.

Synchronizace mezi více NASy jde jednoduše udělat pomocí rsync. Nechci tě urazit, ale řekl bych, že je problém spíše v lidském faktoru než v NASu. Myslíš si, že by pro tebe nebyl problém nastavit vlastní fileserver tak, aby byl spolehlivý a bezpečný?Notebook bych určitě nedoporučoval. Na takové věci nejsou stavěné. Disk připojený přes USB bude pomalejší, než ten, který bude připojený přes SATA.To, co doporučuje tumis, je lepší, ale pořád ne ideální. Ty potřebuješ něco takového - http://www.alza.cz/hp-proliant-ml10-d1637513... A nebo:http://www.alza.cz/servery/retail-servery/to...

rsync je pokud vim sice velice dobre a chytre a usporne reseni, ale pouze backup, nikoliv synchronizace (teda alespon jsem to nenasel). Samozrejme se da nastavit obousmerne tak, aby delal backup kazdych pra (desitek) minut, ale to mi prijde trochu nesmyslne, protoze pak disky obou NASu jedou porad,coz je nesmysl. Jinak Synology pouziva rsync pro svoje bakup tasky, tak ze to neni problem. Skutecna synchronizace na principu rsyncu je pokud vim je Unison. To by bylo fajn, ale Unison ja se svyma znalostma na Synologa nedostanu

Co je rsync:http://cs.wikipedia.org/wiki/RsyncNa ABClinuxu a Root vyšlo několik článků, které se zabývají konfigurací. Rsync na 100% umí synchronizaci.Pokud nechceš NAS, tak doporučuji microserver. Ten, co jsem posílal má celkem výkonný procesor, ECC paměti, obstojný RAID řadič a hlavně je to sestava dělaná dlouhodobý provoz.

To co pises zcela souhlasi. Rsync skutecne dela to co popisujes a dela to VELMI dobre. Jen je potreba dodat, ze ten prikaz s parametrama je nutno spoustet. Vetsina reseni to dela tak, ze se prikaz spusti periodicky nebo v urcity cas. To je backup. I kdyz casty, tak backup. Vysledek je, ze i kdyz nejsou zadne zmeny, backup probehne, ale neprenese zadna data. Tak ze NASy nespi. Synchronizace by to podle meho nazoru byla, pokud by "neco" monitorovalo cast, ktera se ma synchronizovat a na zaklade zmeny by se spustil rsync. Tak ze pri kazde zmene by se okamzite projevila i na druhe strane a pri nulovych zmenach by rsync ani nebylo potreba spoustet, Omluv asi neprilis odbornou mluvu, nejsem ITak.

jeste obecne - ja bych vubec nejradsi byl, kdyby se mi to podarilo rozchodit na stavajicich Synologach, ale mam dojem, ze jsem vyzkousel uplne vsechno a proste to nefunguje. Oba NASy byly na mistni 1Gbit LAN, pristup k nim jsem delal pres jejich pevne IP. Zacal jsem test na adresari se dvema souborama. Tam to celkem slo. Uprava, prejmenovani i mazani na obou stranach se pekne synchronizovalo. Sice s nekolikavterinovym zpozdenim, ale ok, to bych prezil. Tak ze jsem nechal sesynchronizovat pracovni slozku s cca 70gb dat. Trvalo to pres 6 hodin (kopie NAS - PC - NAS trvala asi tak tretinu. Po teto dobe se tvaril, ze je aktualni. Bohuzel bud aktualni nebyl i kdyz to tvrdil a tu a tam neco zapomnel nebo je tam nekde chybka. I pres to, ze data se na zadnem NASu nemenila, porad ob par vterin "synchronizoval" jednotky az desitky souboru.Kdyz jsem pridal dalsi task (dalsi slozku s daty), tak rychlost synchronizace klesla na kb/sec, coz je de facto k nicemu. Samozrejme upravy na jedne nebo druhe strane byly desitky minut ignorovany.

Já si pořád myslím, že rsync synchronizuje, nedělá zálohy. Jdu se pustit do studia dokumentace.Už jsi přemýšlel na OS, který poběží na tom file serveru?

Vim, ze se ted vsichni opupinkujou, ale pro me jsou nejjednodussi WIN. Rozchodim na tom vse co potrebuju s moji minimalni namahou (goodsync na synchrinizaci, pravdepodobne ps3 mediaserver, ostatni fce co potrebuju uz umi win samy o sobe). Prochazel jsem ted pro jistotu jeste clanky na Rootu i ABCLinuxu, a slovo synchronizace se tam sice casto vyskytuje, ale ve skutecnosti vsichni popisuje jen ruzne mutace zaloh.. Nebo jsem spatne hledal, to je take mozne.

To uz bych si radeji nez notebook koupil neco takoveho: http://www.czc.cz/ennuf07fm0grk81jq6uuc1e71... nebo, pokud byste chtel disky dovnitr:http://www.czc.cz/9soekje4m8ijga61iooqp4bsv... Preferujete-li jiz poskladane mini PC: http://www.czc.cz/lenovo-ideacentre-q190-ce...

to me nenapadlo, dik :)

Nemate zac. Servrik, ktery Vam navrhl Omal je mnohem lepsi reseni. Vejdou do nej 2 disky hned a celkem az 4 disky(musite byt kutil nebo objednat od HP drzak na 2 disky misto opticke mechaniky), ma podporu RAID a je navrzen na provoz 24/7. Cenove vyjde jen o neco malo draz nez sestava, kterou jsem posilal, rozhodne se vyplati tech nekolik set priplatit. Jinak doufam, ze mate NASy aktualizovane, pokud jsem pochopil zpravu z letosniho brezna k uvedeni DSM 5.0, tak se jedna o prvni verzi, ktera umoznuje obousmernou synchronizaci 2 NASu pres Cloud Services, je mozne, ze prvni verze obsahovaly nejake chyby, od uvedeni na jare vyslo nekolik aktualizaci. https://www.synology.com/en-global/company/news/ar... Pokud byste opravdu nahradil NAS serverem, mate vybrany software, ktery pro synchronizaci budete pouzivat a mate otestovano, ze by mel Vasim pozadavkum vyhovovat lepe nez soucasny NAS?

Ano oba NASy maji DSM 5 s nejnovejsima aktualizacema. DSM5 sice teoreticky obousmernou synchronizaci umi, ale v praxi to nefunguje, jak jsem popsal vyse.Pokud by server sel na Win, pak Goodsync. S tim mam celkem slusnou zkusenost. Pri pouziti jejich vlastniho protokolu pri spojeni P2P dvou pocitacu umi i block level, coz je super. Proto nahrada NAS (linux) necim jinym, na cem by Goodsync connect mohl bezet.http://www.goodsync.com/how-it-works/key-features

GoodSync běží i na Linuxu.

jo, ale jen na intelackych procesorech.

Ty plánuješ postavit fileserver na něčem jiném?

Ne, to urcite ne. Ale treba Synologove, ktere mam, sice jsou na linuxu, ale intelacke procesory nemaji, tak ze na nich GS nerozchodim. Tak jsem to myslel :)

Já bych řekl, že by to nešlo ani kdybys měl NAS s Intel procesorem, tak by to tam nešlo.