» Poradna » Notebooky

Jaký notebook na úpravu fotek v RAWu do 20000?

Krásný den přeji,vybírám notebook na kterém budu převážně upravovat fotky v RAWu v programu Affinity photo (obdoba photoshopu) a Zoner photo studio. Původně jsem chtěla něco kolem 16-18.000,-Kč, ale když tak koukám na nabídku i těch 20.000,-Kč bude asi málo? Přesto ale, doporučíte mi prosím něco do těch 20.000,-Kč? Hotové fotky budu ukládat převážně na externí HDD. Displej by měl být IPS. Je dostačující 128 SSD + 1T HD? Nebo raději 256 SSD? Ostatním parametrům téměř nerozumím...Děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

1) Afinity photo není obdoba photoshopu ... spíš Lightroomu ... ale ani to není uplně pravda2) Laptop do 20k na zpracování RAWů ... určitě najdete laptop do 20k .. ale dělat na tom fotky a ještě z rawu bych fakt nechtěl a to kvůli barevnému podání na displayi a kvůli tomu, že to bude zatraceně pomalé a limitně se blížící utrpení

Asi tak, pokud ti jde o nějaké to domácí focení, je to asi jedno. Pokud tě to má nějak živit nebo aspoň poloprofi práce, tak tam ten obraz bude příšernej. V podstatě si vyvoláš fotku, která u tebe bude vypadat krásně, dáš to někomu a bude to vypadat jinak. Ono stačí už jiná teplota nějaké z barevných složek a vyznění snímku může být zničeno.

Jen tak na okraj, Affinity je daleko spíš obdoba Photoshopu než Lightroomu. Affinity nemá nástroje pro správu fotografií, což je hlavní role Lightroomu, na druhé straně umí pracovat s vrstvami a má další pokročilé editační funkce typické pro Photoshop, nikoliv však pro Lightroom.

sorry to že to umí vrstvy neznamená, že je to "jako photoshop" ... ano co se týče úpravy fotek tak to možná jo, ale tam to asi tak končí a tepre se dostáváme k tomu co dělá photoshop photoshopem ... ano organizační funkce jsem měl na mysli těmi dalšími rozdíly.

Jenže organizační funkce nemá Photoshop, to je pouze obrazový editor, ale právě Lightroom. Máš to nějaký popletený.

Ani IPS displej není ok? Když na tom budu dělat doma, připojím si ho ke svému monitoru, ale občas potřebuji pracovat i na cestách..

Vzhledem k tomu že do 20000,- ty notebooky nejsou zásadně jiné spíš ....-vyhnout se AMD CPU-požadovat matný LCD-požadovat IPS maticí LCD-lee podsvíceníNa RAWy spíš víc RAM128SSD + 1TB dramofonek by šlo jenže pokud ten 1TB má 7200otacek a né 5xxx něco.Máte nějak velkou ruku takže ideální si vyhludnuty ntb někde odzkoušet

Rekl bych, ze je to zejmena otazka ICC profilu. Jinak "To, ze uvidite na monitorech barvy a cernobile tony jinak, je jedna z mala jistot, ktere vam muze soucasna civilizace zarucit." Kalibrace monitoru, oci a mozek, v urcity cas a za urciteho osvetleni i dokonce momentalni nalady... Cili asi dobry, externi monitor.

Musí to být nutně notebook ? Na tuhle práci je daleko vhodnější klasické PC s dobrým monitorem.

Klasické PC s dobrým monitorem mám. Jen potřebuji něco i na práci mimo domov. Inu, ale když to tady tak čtu a když jsem viděla pár kousků kolem 20.000,-Kč na prodejně, tak budu asi ještě chvíli šetřit... Děkuji všem za odpověď

tak ono jde hlavně o to, zda má smysl pracovat s RAW fotkami někde na koleně v hotelu, na notesu, co bude mít úplně jiné podání barev než PC doma... Pak doma uvidíš výsledek a budeš se chytat za hlavu.

Editaci bych také raději nechal na doma, do standardních podmínek. takže bych řešil spíš dostečný prostor pro ukládání fotek a rychlost, s jakou se obsah karty přeleje do počítadla.