Jaký NAS na filmy (vč. 4K), hudbu ap. ke Smart TV a PC?

Zdravím lidi, jak se máte? Měl bych na odborníky takový dotaz, sorry, že otravuji, ale nevím, kde jinde si ověřit, co chci udělat. Chtěl bych koupit NAS server, kvůli tomu, abych na něj mohl dát filmy (i v HD, 4K), seriály a hudbu a měl na ně přístup jak ze Smart TV, tak z PC a notebooku ve vedlejší místosti. Mohu k tomu použít NAS server? Třeba tento: https://www.alza.cz/wd-my-cloud-ex2-ultra-4tb... Bude to fungovat, tak jak já si představuji, že média, která budou uložena v NASu, budu moct přehrát přes domácí síť, na jakémkoliv zařízení? Nebo je to blbost? Díky moc za ochotné lidi, co mi odpoví a poradí :)Mějte se krásně //upraven titulek - email do názvu dotazu opravdu nepatří!//

Odpovědi na otázku

NAS ano, ale zrovna těmto nepodarkům od WD se vyhni. Použij raději nějaký osvědčenýhttps://www.czc.cz/synology-ds216se-diskstat... https://www.czc.cz/synology-ds218j-diskstati...

Chápu to tedy správně, že si koupím NAS, naplním ho filmy, serály a hudbou a pak k tomu budu mít přístup v TV a ve všech PC v rodině, abych nemusel používat dokola Flashku, nebo externí disk? A co HD a 4K filmy, zvládne to? Jde mi za prvé o ušetření místa na diskách v počítačích a za druhé o pohodlnost v tom, že at už budu na jakýmkoliv zařízení, pustím si media z NASu, bez použití kabelu? Pardon, že se ptám furt dokola, ale tohle je pro mě vcelku španělská vesnice

Ano, tak. Ale nezapomeň, že do toho nasu si musíš taky koupit disky...

Jj neboj, to vím, zase takový amatér nejsem super, díky moc za odpovědi :)

Tyhle starsi WD jsou jeste docela pouzitelne pro mene narocneho uzivatele a nekdo zdatnejsi zvladne i spoustu spoustu funkci doinstalovat - samozrejme ne tak pohodlne jako u Synology/QNAPu, takze se radsi placni prez kapsu a porid nektery z doporucenych. U uplne nove rady WD uz je to podelane totalne, tam se opravdu vyhnout hodne velkym obloukem.

Já bych k Synology přidal i QNAP. Taková 251 je výkonnější a při tom cenově srovnatelná se Synology, zvládne rozšiřování paměti standardní SODIM moduly a spoustu zajímavých věcí.

Potvrzuji to co píší ostatní. Já tohle řešil před 6 lety a koupil Synology (tenkrát D213+). Stálo mě to tenkrát 15 tisíc, ale musím říci, že to řešení je opravdu kvalitní.Výkonově to klidně dalších 5 let vydrží, maximálně budu muset vyměnit disky. Od té doby jsem párkrát dostal do ruky různé typy levných úložišť, zejména od WD a bylo s tím tolik práce a starostí, že podobná levná řešení doporučit určitě nechci.

Díky moc za rady, vážím si toho. Mě hlavně zajímalo, jestli tímtmo způsobem, přehraji na TV i filmy v HD a 4k, protože jsem někde četl, že to jede přes wifi a je s tím problém, či co...každopádně díky za ujištění, ,půjdu do toho od Synology, snad zvládnu instalaci disků sám, hardware moc neovládám, ale snad to půjde :) díky chlapi a mějte super den :)

No nejlepsi je samozrejme mit vse pripojene pomoci sitoveho kabelu a wifi piuze pri mobilni zarizeni.

A navic to muzes vyzkouset jednodusse tim ze na nekterem PC v domacnosti pustis DLNA server (staci WMP) a vyzkousis jak spolehlive ti streamovani pobezi.

Teď používám Plex a Universal media server, abych mohl pouštět filmy z PC na PS4 a TV, protože zatím smart tv nemám, tu budu kupovat tenhle měsíc. A nikdy s těmahle progamama nebyl problém, pokud opomenu, že občas mi to nějaký formát nepřehraje, ale nikdy se to nesekalo, ani nezpomalovalo, nic takového. Je fakt, že pokud se nepletu, tak HD jsem nezkoušel...

Tak otazka jestli smart TV potrebujes kdyz to pouzivas takto. Jakou mas vybranou TV? Precijen prechazet z Plexu na obycejne DLNA je krok zpet. Pro nektere TV existuje Plex klient, taktez na nekterych typech NASu lze provozovat Plex server.

To zase nedokážu odpovědět, jestli je to krok zpět nebo ne, jak už jsem psal, jde mi o ušetření místa na PC, dále o to aby to běželo 24/7 a nemusel jsem mít zaplý PC. Smart TV určitě nepotřebuju, jde o to, že chci UHD 4K TV a ty většinou všcehny bývají SMart pokud se nepletu. Mám vybranou TV od Hisense na mnohá doporučení od přátel, je to přijatelná cenová relace pro mě, nejdřív jsem měl vybranou tuhle: https://www.alza.cz/55-orava-lt-1410-d4614965... Pak mi kamarád doporučil spíš tuto: https://www.alza.cz/55-hisense-h55nec5205-d51... Takže do jedné z nich půjdu :)

Já jsem naopak z Plexu přešel zpět na firemní DLNA na QNapu (Plex jsem zkoušel na NASu). Byla to šíleně složitá obluda a nepřinesla mi nic, co by neumělo "firemní" DLNA.

Plex nepouzivam, oblibil jsem si konkurencni Emby. DLNA server je jeho soucasti, ale diky nedostazenosti DLNA prehravace v TV nepouzivam. Zase tak slozite to po prvotnim nastaveni neni, naopak mediaservery od Synology (QNAP neznam) mi pridou zase az moc osekane, ale chapu ze vetsine lidi toto zjednoduseni vyhovuje.

Já nepotřebuju dotahovat informace k filmům z netu, ani doplňovat žánry a rozhazovat to do knihoven. Na to mi naprosto dostatečně poslouží složky.A potřebuju něco, co je schopná obsluhovat rodina. A k tomu stačí základní funkčnost. Nemusím po přidání nového filmu lézt do rozhraní Plexu a doplňovat k němu spoustu informací, aby se zařadil, kam chci.

Plex ze by neumel nic, co by neumelo dlna?Tak to jste tedy plex moc nepouzival. Vzdyt plex ma spoustu funkci, ktere dlna nema a nikdy mit nebude :)

Právě že PLEX má milion funkcí, které nevyužiju a naopak tím jednoduché použití komplikují.

Zase na druhou stranu, jednou nastavim a dale se o to nemusim starat. uz jen pridavam obsah. Taktez s dotazenim metadat nikdy nebyl zasadni problem (Kodi, Emby, Plex), pokud nahodou ano nejsnazsi byla oprava chyby primo v uvedene databazi ze ktere byla metadata nactena. Tato "omacka" okolo je pro mne i rodinu prijemnejsi a pohodlnejsi nez strohe DLNA, napriklad dcerka jiz cca od 3let nemela problem si sama pustit pohadku (znate to, sobotni rana kdyz si chcete prispat ) pouze podle zobrazeni bookletu na obrazovce.

"Booklety" mi dělá DLNA na NAS automaticky z filmu. Nevidím tam jen jméno souboru, ale i obrázek

Ano, nektere DLNA servery to umi, nektere jednodissi ne. Jinak video-aplikace od vyrobcu NASu jsou spise zjednodusene mediaservery (oproti komplexnimu Plexu, EMBY).

Na wifi bych se vyprd a natáhnul kabel. je to zase další práce, ale za ušetření jiných problémů to stojí.