Jaký MOSFET?

Dobrý den,chtěl bych pomocí desky ESP8266 (3,3V) spínat krokový motor 5V / 2,5A.Jaký by byl pro to optimální způsob?DěkujiPetr

Odpovědi na otázku

Najdi si tadyhttps://www.tme.eu/cz/katalog/tranzistory-s-... nějaký s proudem nad 5A, s co nejmenším odporem vodivého kanálu (v datasheetu bývá i graf ve kterém uvidíš Uds při daném Id a Ugs) a s Ugs pod 5V, ideálně tzv. "digitální MOSFET", to je MOSFET vhodný pro TTL a CMOS výstupy integráků.

Na řízení krokových motorů rozhodně nestačí pouhý tranzistor.Budeš potřebovat celý řídící obvod (driver) http://www.stomisi.cz/jak-se-ridi-krokove-motory

no, v zásadě stačí, byť ne jeden. Spíše je to ale zbytečná práce a ESPčku by to navíc zbytečně zabralo spoustu procesorového času. Použít driver daleko komfortnější řešení a rozhodně méně pracné jak z pohledu použití HW, tak i psaní SW.

Díky za odpovědi, driver mám. Jen nemůžu najít něco, čím proteče 5A a má to spínací proud 3,3V.

3,3V je proud?

Driver máš, tak proč hledáš tranzistory? V tom driveru jsou ty potřebné tranzistory, už tam jsou. Jinak si projdi ty stránky, odfiltruj si to, projdi si datasheety...co máš hledat jsem ti napsal.

No pokud pouze potřebuješ do driveru výkonnější tranzistory, tak si je vyhledej viz Pozitron.A nezapomeň na jejich chlazení....

No, pokud najde MOSFET s dostatečně malým odporem vodivého kanálu, tak při proudu několik A nemusí ani chladič být, nebo postačí jen malé křidélko. To chce se podívat na ten graf, odečíst si Uds a spočítat ztrátový výkon a ten vynásobit s tepelným odporem čip-okolí daného pouzdra a to bude oteplení čipu nad teplotu okolí. Napětí Uds může, podle typu MOSEFTu, být klidně i hodně pod 0,1V, třeba-0,05V. Id třeba 5A, to je 0,25W. Např. TO220 mívá tepelný odpor čip/okolí tuším kolem 60 pokud se nepletu, to je nějakých 15sC nad teplotu okolí. Pohoda. Ale pro jistotu nějaké křidélko na to dát.

Např.:https://www.tme.eu/cz/katalog/tranzistory-s-... Ale ty budou nějaký malý chladič potřebovat

snad mi nekdo objasni na co potrebujes mosfet, nestaci ti driver ?

V driveru jsou MOSFETy , třeba je chce vyměnit za jiné.

coz me osobne prijde jako cinancni kravina, staci koupit https://www.aliexpress.com/item/32740702268.html

financni

A nebo tak

pokud to nepotřebuješ hned tak aliexpress dáš hledat mosfet podíváš se na proud a za 30kč jich máš 10kspokud máš v místě prodejnu a neprodává tam zrovna holka od rohlíků řekneš parametry a oni ti daj jaký zrovna majía nebo poštou z eschopu a zaplatíš nekřestanský prachy

Srandičky? ☺

No driver bych si asi skutečně koupil z Číny. Mně spíš jde o něco, co mi bude vypínat a zapínat proud (něco jako relé), který mi vstupuje do toho driveru.

Jestli jsi na tom odborně opravdu takhle blbě, tak se do toho nepouštěj.Jen pro info: do driveru jde trvalé napájení a z toho ESPčka mu pouze dáváš informaci typu toč se tam, toč se jinam. O zbytek se stará ten driver sám. Nebýt líný, tak už máš mrak odpovědí z Googlu kde je přesně tohle řešeno milion-a-jeden-krát...

co třeba něco jako relé ?

Na to bude potřeba P-MOSFET. Při vypnutí napájení driveru musíš vypnout i všechny řídící signály. Nemůžeš pouštět signál do obvodu bez napájení, mohlo by dojít k poškození obvodu nebo MCU.

a to potrebujes zase na co

Budeš potřebovat ještě pomocný tranzistor kvůli rozdílnému napětí MCU a driveru, viz zapojeníhttp://electronics-diy.com/electronic_schematic.php

Vyber si z nabídky logic level mosfetů.

jenže on nemůže najít něco co čím proteče 5A a má to spínací proud 3,3V...

PWRMOS 60V 16A STP16NF06L