Jaký monitor pro grafiku DTP - Illustrator, Photoshop

Dobrý den,

prosím o radu nějakého zkušeného grafika, jaký zvolit monitor pro tvorbu vektorové grafiky. V současnosti mám Viewsonic VX2835WM, 28", ale je to klasické LCD. Mám ho cca rok a bolí mě z něj hrozně oči. Nevím, podle čeho se mám orientovat při výběru nového. V časopise Dtest jsem se dočetl, že monitor nemá mít velikost bodu menší než 0,26mm, prý potom bolí oči, ale naopak když koukám na profi monitory IPS a S-IPS, tak ty maji velikost bodu 0,24mm. Klidne půjdu do nějakého 24" IPS nebo 27" IPS, ale nerad bych na tom byl ještě hůř, než nyní. Ten Viewsonic má velikost bodu 0,31mm, někde jsem četl, že spíše právě proto bolí oči, když jsou pixely takto veliké. Přemýšlím třeba o tomto monitoru: www.nasplatky.net ...
Můžete mi prosím někdo zkušený dát vysvětlení, jak je to s těmi pixely, předem díky moc.

Odpovědi na otázku

Škoda že všechny peníze dáte za licenci Ps a IL a pak vám nezbyde na pořálný LCD. Jo ten Dell bude dostatečný , počítejte + 4000,- za kalibrační sondu.

Z LCD který má jen VGA stup musí bolet hlava už jen při vzpomínce na kvalitu. To je LCD na přehrávání filmů a patlání na doma,

To lcd má HDMI, ale jinak je vážně špatné. O licence nejde, firma šlape už dlouho a licence máme upsalované CS4 a zatím to stačí, takže o tyhle náklady nejde. Spíš mi šlo o vysvětlení, jak je to s tou velikostí bodů, jestli mám třeba koupit monitor s ještě vyšším rozlišením a tedy tím pádem i menším bodem. Díky

Větší nebo menší rozlišení neznamená větší nebo menší bod a tečka!

Dobrá, a je tedy nějaký vztah mezi velikostí pixelu a namáháním očí? Proč v Dtestu napíšou, že nebrat monitor s pixelem menším než 0.26mm a přitom všechny profi monitory mají pixel právě menší? Díky za snahu

Ahoj Ninjo,

jestli chceš monitor na grafické práce, najdi si na serveru grafika.cz nějaké recenze
na ten správný monitor. Určitě by neměl TN technologii, ale jinou S-IPs, S-PVA atd

třeba tady
http://www.alza.cz/profesionalni-lcd-displej... ...

sám mám Lenovo S-PVA před 2 roky za 10000 Kc, ted je možné sehnat laciněji.

apple cinema alebo niečo od eizo,hp,dell podla používanej platformy

no vsechny IPS ci PVA do 40 tisic maji nevyhody - jako napr to ze rozsah barev kopiruje jen sRGB - k cemu si pak kupuje clovek 3x drazsi kdyz to same ma prece TN ? anebo ze u ips je cerna jen modro seda ci seda atd, kazdy monitor ma sve neco pro a proti neda se rict, treba Dell U2311 ips za 7 je jinak vyborny ale ma sRGB pomer a presyceny modry kanal a pak tu cernou jinak je ale vynikajici

anebo to udelej jinak: na photoshop a odstiny pouzij nejaky stary 20" CRT plochy monitor !

Člověče, nezlopte se ale vy jste naprostý diletant, který tomu nerozumí.

Ano, jeho příspěvky nasvědčují o jisté mentální zaostalosti. Neumí ani souvisle psát. Někdy mi připadá, že ani číst.

Co to zase meleš ?