Dobrej můžu se poradit chtěl jsem Linux od arch ale nevím jaký jestli garuda manjaro děkuji za rady
A k čemu to chcete používat?Jinak obdivuji, že se snažíte psát česky, ale v tomhle případě tím trpí i celé sdělení; nestyďte se to klidně napsat pod to ve svém rodném jazyce. My si kdyžtak přeložíme, čemu nebudeme rozumět. A držím palce s pokroky v češtině, musí to být záhul. Linux pro vás bude brnkačka.
chci použivat na web, hraní her
hrabnul bych po garude. je lip na hrani pripravena
Lakka
Blbost.
Pokud začátečník, tak bych zkusil Zorin OS (ke stažení na https://zorin.com/os/download/17/core/), Linux Mint (https://linuxmint.com/download.php) , Ubuntu (https://www.ubuntu.cz/ziskat-ubuntu/.../#standard) nebo PopOS! (https://pop.system76.com/)Tohle jsou distribuce, ke kterým najdete spoustu dokumentace a navíc jsou jednoduché na obsluhu.
On chce Arch a používať terminál, jednoduchý Pop a Zorin by som mu preto neodporúčal.
Clovek s takovym vyjadrovanim je pro sebe i linux nekompatilni. Stejne je to a troll +-
pro sebe s linuxem nekompatibilni
Arch.
Je to věc názoru, já doporučuji, když Linux tak Linux Q4OS. ..
Jen mě to zajímá, opravdu, pokud budu nebo neudrží jiný používat Linux a bude to pomalé. Doporučil by jste nainstalovat iobit přes wine?
cože?jako, že když bude Linux pomalý, tak přes Wine ho zrychlíš aplikací určenou pro Windows (Iobit Advanced SystemCare)?
Jen mě to zajímá, z pohledu dotyčného
Nebo celkově, jak doporučujete čistit Linux?
Čistit Linux? Čistit si můžeš tak boty. Co bys chtěl čistit na Linuxu? Nebo na Windows?
TV, poprve vidim neco fakt uzitecneho od tebe. Davam plus.To je fakt svinstvo - tim, ze pouzil tento zapis se nemuze ani vymlouvat na ironii.
naopak, tím že použil tenhle zápis každý pozvedne obočí a koukne co v těch datech pro base64 je 😂
Já si to nedekódoval, a stejně je mi jasné, že to bylo rm -rf / s přepínačem. Hloupý vtip.Navíc blbě popsaný, protože se netýká Linuxu, ale GNU-tools, respektive základních unixových nástrojů. Linux sám o sobě vůbec program rm obsahovat nemusí.
hloupy a nefunkcni protoze do / jsou vyzadovany privilegia a prikaz ma navic dnes ve vychozim interaktivni prepinac zapnuty
Pokud si vzpomínám, obojí tam bylo. Jak ten dvoupomlčkový přepínač (soudě dle délky), tak sudo.
proč? je to naopak velmi povedené. člověk co něco zkopiruje a dobrovolně pustí (ideálně jako root) aniž by věděl co a proč si nic jiného nezaslouží.a má to jeden pozitivní efekt - naučí ho to víckrát takové nepredlozenosti nedělat, aneb "learn it the hard way"P. S. nehledě na to že si pokaždé před (i funkčním "čištěním" nebo jinou instalaci každý rozumný uživatel udělá snapshot ve VM nebo na filesystému (btrfs atd) apod... přesně pro takové případy... jinak se to lidi nenaučí )
Jsem rád, že v mých dřevních linuxových dobách byl Internet přátelské a vcelku bezpečné místo.Protože těch příkazů, co jsem si různě opsal nebo kopíroval, aniž bych věděl, co dělám, byla velká spousta.Ten luxus mít možnost kontrolovat, co vlastně dělám, jsem jaksi musel nabýt časem, to jsem na začátku neměl. Prostě jsem poslouchal handbook, a když něco nefungovalo, tak to, co jsem někde nějak našel.A protože jsem měl jen jeden počítač, bez virtualizace a jen s jedním diskem, tak mým nejlepším přítelem byl links, jiný webový prohlížeč jsem jaksi po ruce neměl, než se mi třeba na Gentoo povedlo úspěšně zkompilovat grafické prostředí a webový prohlížeč.Což mimochodem trvalo dny.Třeba jsem zkompiloval jádro, bootloader, všechno nakonfiguroval a připravil, provedl restart, a ono to nenastartovalo. Takový ten Grub rescue shell mi moc platný nebyl. Tak jsem šel do školy, tam si našel řešení, a pak ho šel doma vyzkoušet. A nezabralo.Můj… handbook byl v nějaké staré verzi, neměl jsem initramfs a bez něj mi to nestartovalo. Takového vtipálka, co by mi smazal instalaci, a mohl bych kompilovat znovu, bych měl opravdu moc rád. Ukázat celý příspěvek
> Jsem rád, že v mých dřevních linuxových dobách byl Internet přátelské a vcelku bezpečné místo.Sorry jako, ale tohle je jeden z nejstarších vtipů, stejě jako smaž system32
Ani ne, driv stacilo rm -rf /. Dneska uz ne, proto to musel zakodovat, a tim z neceho, co tehdy ukazovalo na elementarni neznalost, udelat past.
poštět příkaz zkopírovanej z internetu hraničí s debilitou. obzvlášť když ani nejde přečíst. pokud to opravdu někdo pustil, tak si nic jiného nezaslouží.ale v době kdy běžnou součástí flow je curl example.com/run.sh | sh, se není čemu divit.
Nebo zoufalstvím.Nahoře jsem popsal, proč jsem takové věci dělal taky, a za debila se úplně nepovažuju.
"Což mimochodem trvalo dny."Přesně! První Linux jsem si donesl někdy v 92/93/94 roce ze školy na kolej na hromadě disket (přes 20 jich tuším bylo) a během instalace minimálně s jednou (nebo možná dvěma, už si to nepamatuju) spolubydlící běžel rychle do centra informatiky znovy disketu xtou v pořadí stáhnou protože na ní byla chyba. Než jsem si zkompiloval své první jádro, trvalo to bez nadsázky dny. A o tom to je. Naučit se to. Spoustu věcí pokazit, udělat blbě, vzít si z nich ponaučení. A proto píšu že výše uvedený "vtípek" nepovažuju za tak fatální jak na to lidi reagovali. Kdo je BFU beztak nemá práva roota a nepustí to. Kdo to pustí jako root (nebo má sudo bez hesla), sorry, dobře mu tak. A jak jsem psal, zanadává, instaluje Linux znova ale do smrti si to bude pamatovat a bude si na takové (a jiné) "rady" dávat pozor. Za mě zkušenost k nezaplacení.BTW, úplně si nemyslím, že by Internet bylo bezpečné místo - naopak.… Instalace Linuxu (tenkrát) pro mě znamenala opravdu si "pokakat" celý počítač a to několikrát. A mockrát se to opakovalo, pamatuju si jak jsem po nějaké době, kdy mi už Linux fungoval a měl polovinu diplomky v LaTeXu napsanou, zkoušel rozchodit nějakou dřevní verzi LiLo (předchůdce GRUB) a rozjet zároveň s tím Linuxem i Windows. Přišel jsem o komplet všechna data na disku (ano. moje vlastní blbost --- ale to je přesně ta cesta co si každý musí projít.).Dnes jsou ta rizika mnohem menší - dotyčnému například stačí aby projevil alespoň záchvěv ostražitosti a výše uvedený příkaz vrazil do ChatGPT s dotazem "co se stane kdyz to pustím?" a hned bude vědět. Dřív jsme takové možnosti neměli 😃 Ukázat celý příspěvek
Ano, z takových chyb se člověk naučí nejlépe; u mě to bylo podobné.Jenže to neznamená, že když vás k takové chybě někdo navede, že je to vtipné.Dělat si legraci ze slabých schopností začátečníků je samo o sobě eticky dost sporné, ale tohle je za mě vyloženě zlomyslné.
ptal se po čističi, takhle to vezme z gruntu
https://www.bleachbit.orgkdyž už... ale pokud nevíš přesně, co děláš, nechat vše v defaultu...
Tak existuje Bleachbit, ale nejsem moc priznivec takovych aplikaci.Linux nema registry a tak se da cistit manualne. Par prikazu, par konfiguraci a par rucnich odmazu a mas na hodne dlouho pokoj.Urcite se da sehnat sada skriptu na cisteni, ale minim, ze Jack ma pravdu. Pokud mas SSD (zejmena mensi), tak hned po instalaci omezis journal a jsi vpoho ..
Podle mne není Bleachbit určený pro magory do "zrychlování" jako spíš pro někoho, kdo chce po sobě uklízet, případně bezpečně mazat data. A je celkem šumák, zda k tomu má dotyčný objektivní důvody nebo je jen paranoidní...
pokud to nezvládneš nainstalovat klasickou cestou, ručně, tak se do toho ani nepouštěj. s jakoukoliv odvozeninou stejně brzo narazíš, navíc to není ta pravá arch experience.
Pokud se nebojíš Archu a jsi líný se učit jak funguje instalace čistého Arch linuxu, tak je populární volba EndeavourOS. Je to prakticky a v uvozovkách čistý Arch linux s grafickým instalátorem a předpřipraveným GUI.
Prakticky a v uvozovkách je Arch linux jako jakekoliv binarni distro, tim ze se nekdo nauci konfigurovat podle navodu stejne nepochopi jak to vsechno pracuje, o neco vic pochopi se zdrojovym ale ani to neni dostatecne, muselo by se precist spoustu dokumentace, byt programator, a sledovat vyvoj, jinak to bude stale mirne pouceny/zkuseny uzivatel ktery celku stejne rozumet nebude a s tim souvisi ze nepozna kde ma jeho system slabiny/diry. Kdyz mu neco nepujde bude odkazany az to nekdo za nej udela, takze to vyjde na stejno jako v jakemkoli jinem OS.
Zdarec, pokud máš zájem o Arch, tak Manjaro určitě nedoporučuji. Snaží se aktualizovat dávkově a to způsobuje problémy pokud používáš i jiná repa nebo AUR.Pokud chceš "čistý" Arch s lehkou instalací, tak doporučuji EndeavourOS. https://endeavouros.com/Pokud jsi hračička a chceš z kompu vytáhnout maximum, tak CachyOS. Jejich repa obsahují software zkompilovaný s AVX a dalšíma optimalizacema. https://cachyos.org/Jako desktop doporučuji GNOME které je odladěné a podporuje Wayland.
Rozhodne bych nikomu, kdo chce prvni svuj linux a neni programator, nedoporucil nic tak syroveho, jako Arch.Nevim, proc se tazatel zameril rovnou na nej ..
On si řekl, že chce Archovinu.Jinak - pokud to má fungovat na první dobrou, tak Fedora, pokud to má mít každý, tak Ubuntu, pokud se to chceš naučit, tak Arch.
Arch ma velmi komplexni wiki - vyuzil jsem kolikrat i pro Debbase.Ale Ubuntu je spis cimdal vetsi pruser - jak Win - zda se skoro, ze si Canonical a MS vzajemne hostuji vyvojare ..
Pokud chcete nejmíň problémů, tak doporučuju Ubuntu.
Nebo vzhledem k deklarovanemu ucelu a stylu dotazu proste Win10/11. :o)))Kazdopadne s tim *buntu fakt nic nepokazi a je aspon nejaka nejaka sance, ze to bude schopen spravovat.
Když se mmusíš takhle ptát, tak si raději zůstaň u Windows...Linux vyžaduje alespoň minimální schopnost, dohledávat si informace sám.
Od někoho, kdo údajně ví, že chce Arch, bych čekal, že si dokáže udělat představu sám... Protože takový člověk by asi neměl být linuxový začátečník...
Nebo zkus Artix - Arch bez Systemd
Skvělá rada. První seznámení bude obskurní distribuce se zastaralým prostředím které spoustu let nic nepoužívá a kvůli kterému se musí dělat spousta oháků.
S jakým zastaralým prostředím?
Už umí jiné init systémy, to a samé, co systemd už několik let, nebo jde jen o chudé příbuzné, které vymřely přirozeným výběrem?
Samozřejmě že ne, jelikož systemd není jen init, ale kupa všeho možného. Init má být jednoduchý a dělat jen to co má (nabootovat systém a spouštět procesy). A OpenRC nebo Runit fungují oba dobře aniž by uživatel s nimi musel něco řešit.
Někdo rád holky, někdo vdolky...Já jsem taky systemd hejtil ale nakonec, ono to má něco do sebe.. Není jen tak, že na něj přešla většina distribucí, co lidé reálně používaj. 🙂
Ale jo tak teď to nějak funguje. Ale jde to proti linuxové KISS ideologii. No nejdřív na to přešel RHEL a pak i některá další základní distra (např. Debian, Arch) kvůli zjednodušení práce. V podstatě koncovému uživateli to z hlediska funkčnosti může být jedno, ale stále je to kontroverzní a monolitické dílo a svobodný systém to přibližuje k Windows, kam ostatně přešel pracovat i hlavní programátor systemd L. Pottering (tedy k Microsoftu). Jelikož systemd do sebe stále zahrnuje víc a víc funkcí, tak otázka je co z toho nakonec vznikne. Pro někoho je lepší používat jednodušší systémy, kde uživatel má větší kontrolu - naštěstí taková distra stále existují, jelikož některým tvůrcům nestačí jen to že to nějak funguje a chtějí mít větší kontrolu nad tím co to dělá.
Dle mě je ta "lepší kontrola" jen falešný pocit... Systemd si nakonfiguruju tak jak chci a ono dělá to, co je v dokumentaci, nevidím tam oproti jiným initům zas takovej rozdíl...Jo, má to hromadu funkcionality navíc.. Která se ale nemusí používat.. Jak se ale pak hodí, když pomocí systemd vyřešíš většinu věcí, tak nějak jednodušeji a na jeden řádek v konfigu, oproti plné konfiguraci dalšího nástroje navíc. 🙂
Bezne linuxove distribuce uz davno nejsou prikladem KISS. Systemd je skvely priklad, jak se KISS nedela. Tu roli prevzaly (respektive nikdy neztratily) ruzne Unixy.Jak se tu AZERTY rozplyva nad kontrolou, mel by nekdy zkusit FreeBSD; a ani to mezi Unixy neni uplne nejvic KISS.Jestli to clovek chce, to je uplne jina otazka. Mne systemd vyhovuje. Nemam system pod kontrolou tak, jak jsem to mival drive, ale to taky proto, ze na nej mam jine pozadavky. Dneska hlavne chci, aby se mi to snadno pouzivalo, protoze jsem liny, a pocitac je pro me uz jen nastroj. Takze nejen ze na mem pracovnim laptopu najdete Ubuntu, ale jeste jsem s nim naprosto spokojeny.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.