» Poradna » Windows (a jiné OS)

[jaky] linux?

Ahoj.. zkousim dnes fedora linux [v.21] a musim rici, ze me to docela zklamalo.. vypada to skoro jako android - nikde neni zadne poradne nastaveni, vsechno maximalne zjednodusene ... ale co me vadi nejvice, ze mi to uz 3x behem cca 45 minut zamrzlo a musel jsem cely pc restartovat. Myslel jsem, ze linux nabizi prave vetsi moznosti v nastaveni, bezpecnosti, soukromi nez windows, ale po dnesku obracim nazor o 360.. Ted to vidim jako system maximalne jednoduchy pro pc-negramotne lidi.Chci se zeptat jestli je tento pohled unahleny nebo je to skutecne tak?Pripadne ma smysl zkouset jeste dalsi distribuce? [debian, ubuntu..]Diky za <b>prinosne</b> reakce

Odpovědi na otázku

"...Ted to vidim jako system maximalne jednoduchy pro pc-negramotne lidi..." Naprostá pravda! Nic nezkoušejte!Troll, doporučuji nekrmit a: "Upozornění bylo odesláno."

Pokud ti nebude vyhovovat ani Lubuntu nebo Debian s LXDE, tak používej linux takový, jaký má být (bez grafické nadstavby) .

Debian se chystám zkusit. Ale ten důraz na totální purismus fedory 21 mi prostě nesedí.

Záleží jaké grafické prostředí použiješ. Některá jsou naprosto ořezaná, aby uživatel čirou náhodou něčím nezničil systém.Já jakožto uživatel Windows dávám přednost prostředí LXDE, které je nejvíce Windows podobné a dobře se v něm orientuju.A většina linuxů má i svůj integrovaný repozitář aplikací https://lh5.googleusercontent.com/-p1maYiTFNlw/Tmnv2t6d0oI/... , kde si všechny nedostatky bez problémů stáhneš.

Nejlepší je Debian, protože jej používají kosmonauti v NASA, což není ani tak podstatné, podstatne je, že jej používám občas JÁ, jakožto jedinou distribuci Linuxu. Fedora je opravdu na, no raději nebudu psát na co, nerad bych aby na mě doletěla nějaká banda z Brna s baseballkama. Dyť i tu na zive.cz tuším kdysi psali, že ani nainstalovat nejde a to zkoušeli myslím zkušení závodníci s autíčkama z redakce zive.cz. Ubuntu je pro lamy. Mind je obšlehlý Ubuntu a Debian. Slackware je vyvíjen z nostalgie. Pak tu je hromada více či méně nepodařených distribucí těch známějších distribucí Linuxu.Jak sám vidíš, jediná možnost je Debian.

jedina neni, jen neni mozna uplne nejvhodnejsi pro zacatecnikya pro tazatele, linux se nastavuje jinak nezli windows a jestli si cekal neco podobneho, tak by ses me neco trochu naucit, zvlaste z duvodu, ze ti zamrzal (coz muze byt problem u kterekoliv distribuce)

Fedora je hlavne pre tych, ktori pouzivaju v praci profesionalny RedHat, alebo maju ambiciu niekedy robit profesionalne na RedHat-e, pripadne aspon CentOS. Pouzivam Fedoru skoro 10 rokov a nemozem si stazovat. RedHat je jednou z mala distier pre ktore su napriklad castokrat distribuovane ovladace + utility specializovaneho hardware. Taktiez je mozne pouzit niektory specialny spin (napriklad pre navrh elektroniky, robotiky a pod.)Tazatel zrejme v skole chybal, ked sa preberali uhlove miery. Otocenie o 360 stupnov je to iste ako keby sa neotocil. Bolo by zaujimave vediet co si predstavuje tazatel pod bezpecnostou a co by tam chcel nastavovat.

IMHO Debian fakt neni jediny pouzitelny a v zasade ani Linux neni jediny neWindows OS. I pro klikaci uzivatele, kteri shell neznaji a nechapou ho.

ja jedu doma i v praci na debianu.zena, deti, znami co ode mne chteli preinstalovat komp pouzivaji debian a kde.kdyz nestaci klikaci nastavovani, tak v textovych konfiguracich se clovek muzeztratit naveky

a kdo ten systém administruje? Ty?Ono z hlediska uživatele je to celkem jedno když je prostředí klikací a základní customizaci si udělá uživatel sám a snadno - např. to KDE. A když chce třeba kodeky pro MP3, tak ti řekne a ty mu to tam nandáš = jemu je jedno jak, hlavně, že to funguje a že ti instalace kodeku netrvá hodinu.Pokud by to ale měl uživatel spravovat sám, tak v Debianu se spousta věcí dělá o dost méně pohodlně, než třeba v *buntu derivátech nebo asi i v OpenSuse (o distrech typu Mageia / PCLOS ani nemluvě ale tam zas jsou jiné mouchy).

Debian má hlavně roztroušený repozitář aplikací a složitě se vybírají balíčky, které chce uživatel nainstalovat. U Lubuntu nebo Ubuntu je klasický výběr aplikací dle názvu, kde už jsou všechny baličky integrovány.A hlavně CD verze Debianu nemá ani u notebooků nastaven režim spánku po zklapnutí víka displeje (systém zůstane stále zapnut) a musí se v tom ohromném repozitáři hledat dodatečné funkce systému. Osobně jsem tuto funkci hledal dva dny, ale nakonec se mi jí podařilo najít, proto je lepší pro začátečníky rozhodně systém s normálním aktualizovaným repozitářem, jinak se v systému ztratí nebo nainstaluje to co nemá.

A to je takový problém si vyzkoušet co ti vyhovuje? To co píšeš samozřejmě není pravda. To že ti Fedora nenabídla klikátka na nastaven (asi já ji neznám - tvrdíš to ty), neznamená, že není konfigurovatelná. Minimálně na úrovni konfiguračních souborů jsou si v podstatě všechny GNU/Linux systémy rovny. Tak jako u většiny Unix like systémů najdeš téměř vše potřebné v /etc. K těm zamrznutím - to musí mít nějaký důvod, stačí kouknout do logu co se dělo. Osobně tipuji na špatně zvolený ovladač GK.PrasatkoPee

Já bych ti doporučil pro začátek Ubuntu 14.04, já jej mám jako dualboot k Win 8.1 a šlape fakt pěkně. Otázka je jaký máš HW a co je příčinou těch restartů...

Tazatel si nestěžuje na distribuci či Linux, ale na Gnome (3) Shell. Pokud chce tazatel více možností nastavení (klikátka), tak doporučuji používat KDE nebo XFCE. Tam jde naklikat snad cokoliv. Debian 7 má stejně jako Fedora defaultně prostředí Gnome Shell, takže doporučuji vyzkoušet raději Linux Mint 17.1 KDE. Sám jej používám a nemohu si ho vynachválit.

Re: _____Tazatel si nestěžuje na distribuci či Linux, ale na Gnome (3) Shell. To bude opravdu ono. Když mě jeden známý (nelinuxák) ukazoval nainstalovanou Fedoru a já se zeptal co to je za prostředí samozřejmě nevěděl. A mě (uživateli KDE a E19) to trvalo snad deset minut než jsem to dokázal zjistit. Přibylo mi asi i pár šedivých vlasů. To ovládání je možná na něco dobrý, ale naprosto jiné než co znám. Připadal jsem si, že vidím Linux poprvé.

Ja mam jak Gnome, tak KDE a ani v jednom neni zadny problem. Maximalne muzu rict, ze Gnome se vyrazne dele kompiluje. V tomhle ohledu mu uz konkuruje jenom LibreOffice a Firefox. Ale bezny uzivatel si stejne stahuje binarky, takze se s timhle nesetka.

Linux MInt (Mate), Ubuntu, Xubuntu, Kubuntu.

Mint 17.1 s Cinnamonem by já doporučil naprostému začátečníkovi, i když Mate má blíž k woknařům.

pokud neprovozuješ nějakou starou popelnici na které běhávaly Win XP, tak zkus Kubuntu - možnosti nastavení fakt široké, vzhled a rozložení podobné Windows7.http://www.kubuntu.czPokud tvůj PC je stará popelnice a potřebuješ něco trochu lehčího, tak můžeš zkusit tohle Lubuntu:http://bit.ly/lubuntuw7Trustyto už obsahuje celkem dost softu a máš to tak nějak předpřipravené pro začátečníka

Ubuntu je bez problému ovšem podle dotazu nechápu co očekáváš. Soukromí si nastavuj právy, hesly a net prohlížečem TOR.

skús:1. Ubuntu (papá asi najviac)2. Xubuntu3- Kubuntu4. Lubuntu5. Puppy (len v EN, zmestí sa na 8cm CD, papá najmenej)6. Knoppix DVD ed. (tam máš toho ozaj dosť)7. Mint8. Elemetary ak sa Ti páči masox9. Slax10. Megeia11. opesSUSE12. ak chceš byť atypický, xBSD

BSD rozhodne neni o tom byt netypicky (mozna u nekoho) - ma to sve vyhody a sve nevyhody. Je to proste jine a holt to neni Linux, no.

nie je bežný (pokiaľ viem)

Možná by jsi se divil. A musím říct, že zvláště k FreeBSD mám velmi kladný vztah. Některá Linuxová distra jsou až nechutně zaneřáděná - ano, myslím OpenSuse (a asi i Suse).A v tom výčtu ti chybí CentOS, nad kterým uvažuju čím dál častěji (zejména z důvodu desetiletého suportu).PrasatkoPee

začátečníkovi by mohlo vyhovovat PC-BSD, pokud to tedy nezaniklo (nesleduju). Nicméně s ohledem na omezenost ovladačů apod. proti linuxu (nedávno tu někdo řešil), bych to na začátečníkovi nedoporučil.

Na starším stroji by neměl být problém. Zase na BDS se naučí základy kofigurace a pochopí jak OS v podstatě fungují.PrasatkoPee

Kdyz to klikac tak nejak nechce S ovladacema i nejnovejsima verzema temer vseho SW (inu portovani nejakou chvilku zabere) je to pravda, ale zase clovek odhali kolik suntovni HW ma doma.

Ale kazdopadne pokrok je vyrazny i v oblasti Xek (tj. klikaciho desktopu). Kdyz jsem ho zkousel nekdy pred 4 lety, tak to prakticky nebylo pouzitelne a konfigurovalo se to strasne. Zhruba pred dvema mesici jsem si na jeden notebook zkusit zkompilovat Xka+Gnome+KDE a vyjma zvukove karty, to jelo uplne na prvni pokud bez jakehokoli konfigurovani. Ale Linux je v tomhle lepsi, zvlast pro cloveka, ktery do shellu nevleze jak je rok dlouhy.

já třeba na linuxu pracuju, nejde mi o to bůhvíjak lézt do hloubky, nebo kompilovat pro zábavu. Ten systém mi dává svobodu ale beru ho jako nástroj.

zaujímalo by ma v čom má môj zoznam chybu

Linux? Jedine Arch. Debian pokud chces stabilitu napr na serveru, ale v Archu mas diky AUR a ABS moznost si jednoduse zkompilovat temer cokoli. PKGBUILD je vyborna vec a uz pri instalaci si ten system oblibis.. Jo, jestli jsi na to levej, zkus si nejdriv projit instalacni prirucku. https://wiki.archlinux.org/index.php/installation_guide

začátečníkovi (což tazatel evidentně je) bych nedoporučil ani jedno.Pro začátek jsou mnohem lepší uživatelsky přívětivé distribuce jako *buntu, OpenSuse, Mint, nebo třeba Mageia, případně Zorin.

Za mě Linux Mint Cinnamon. Navíc si hodně rozumí s všemožným hardwarem.

No ale v tom je určitá výhoda, že ty nejsi vázanej na jednu distribuci Linuxu, jestli máš rychlej internet, tak si jich stáhni třeba deset, a vyzkoušej si je jednu po druhý která ti bude líp vyhovovat třeba skrze tvůj HW. Napadá mne jestli jsi nepoužil Fedoru protože jsi jí měl odněkud na nějakým DVD-ale to už mohla bejt zastaralá, resp,. v některých ranných instalacích nové verze jsou chyby které se pak opravují v aktualizacích).No a pokud jde o ty "vetsi moznosti v nastaveni, bezpecnosti, soukromi ", to si pak vyber při instalaci které nástroje chceš instalovat, administraci systému, síťové nástroje, atd, spousta dalšího SW jde i později doinstalovat z repozitářů z internetu- A ještě poznámka, nikoliv "pohled unáhlený", právě práce s Linuxem je tvrdá makačka na dost dlouho, musíš si spoustu věcí nastudovat z odborné literatury nebo z internetu, bohužel Linux ani dnes není " user friendly" aby ti vždycky sám poradil co máš jak udělat