» Poradna » Windows (a jiné OS)

Jaký linux pro PC dědečka ?

Dobrý den, mám doma prehistorycký PC a sháním na něj nějaké distro linuxu . Spec:CPU : AMD Athlon 64 3800+ 2.41 GhzRAM: 2GB DDR2GPU: AMD HD 6670Co třeba Linux mint MATE ?

Odpovědi na otázku

Co s tím chcete dělat? To je asi dobré si ujasnit, než začnete hledat operační systém.

Nenáročný internet , nic zvláštního

Mělo by jet. Zkouška je otázkou několika minut ... stáhnout ISO a hodit na flešku, nabootovat jako Live.

Pokud by nebyl boot z fleš, tak na DVD.

Když to bude fungovat, z toho Live se může nainstalovat.

Zas až tak nejhorší stroj to nemáš. Dá se i Xubuntu XFCE - si ho nastavíš i dost do podoby Win a ještě s ním ti nadělá služby fest, že budeš spokojený.

pokud autor příspěvku má znalosti nějaký tak bych spíš šel cestou debian s lxde nebo xfce

pokud by měl znalosti na Debian, tak by se neptal. Takže bych se v jeho případě skutečně držel *buntu či toho Mintu a prostředí Xfce nebo LXDE.

to je taky fakt

Z důvodu češtiny a podpory na fórech - Ubuntu, Fedora či openSUSE, případně ještě Mint.Výhoda Linuxu je, že lze nainstalovat současně všechny (multiboot - řešený zavaděčem při startu) a zkoušet. Následně případně odstranit.LiveDistra mají nevýhodu, že svým "zpomalením" nelze je moc vyhodnotit na starém stroji.

To není zas až tak prehistorický. V podstatě cokoliv s Mate, Xfce nebo Lxde by mělo jet dobře. Zkus třeba ten Mint a pokud s verzí 18.x budeš mít nějaké problémy, tak dej 17.3 (má podporu do 2019). Případně bych jako další doporučil Manjaro nebo Devuan.

Mám s tím malý problém : ISO jsem stáhl a poníci programu rufus flash na flešku . A sak když si v boot manu je ty bootu třeba usb-zip a tak . Zkusil jsem USB zip a nic . Co s tím :D Díky

Usb zip, je zip mechanika pres usb. Musis dat boot menu, vesmes F12 ci tak a vybrat usb hdd, ce tak podobne. V nekterych starsich deskach se usb flash chovala i jako ciste hdd, takze pohledej a zkiusej, jak se tva flash jmenuje. Rufus je dobry nadtroj na delani iso.

u některých starších kompů mi usb boot vůbec nejel. Možná to budeš muset hezky postaru hodit na DVD. Nebo ten disk dát do jiného kompu a instalaci provést v něm - linuxu to víceméně nevadí.

Linux Mint Mate? TO fakt nedoporučím. Měl jsem prakticky to samé, pouze 4GB RAM. Děs, bída, utrpení. Pokud z nějakého neznámého důvodu potřebuješ Mint, pak XFCE.A nebo rovnou doporučuji Xubuntu či ještě lehčí Lubuntu. Případně zajímavé je ještě http://www.lxle.net/ (ve zkratce - více aplikací v základu, dá se říci že to je ještě více user friendly než *buntu. Prostě jen deploy a hotovo). Narozdíl od Mintu to poběží ještě rychleji a dle mých zkušeností je komunita o něco lepší, asi díky tomu že to "není Ubuntu derivát, ale přímo *buntu".

na 2 giga ram xfce nebo lxde. cokoliv narocnejsiho je utrpeni.

Jednoznačně Xubuntu nebo Lubuntu v LTS verzi. Nic jiného nemá smysl výmýšlet - prostě to funguje, dlouhá podpora.

Xubuntu. Můj dědek je spokojený a já taky, nemusím řešit žádné problémy. Na ten stroj bych se vůbec nebál 64bit verze Xubuntu 16.04.

Mb: Gigabyte soc.AM2 M55-S3

Distribuce linuxu Fedora 20 bude fungovat 100%. Stahnete si .iso soubor a instalujte ridice se pokyny na obrazovce. Muzete zkusit i upgrade na Fedoru 21 pripadne vyssi. Ja provozuji Fedoru 26 na malem notebooku ASUS s RAMkou 2GB.Zde mozno stahnout:http://archives.fedoraproject.org/pub/archive/fedora/linux/...

Zkus se podivat na distribuci BunsenLabs; je to postavene na Debian 8, jako graficke prostredi se pouziva openbox, a po nabootovani to zabira zhruba 250 MB v RAMce. Pouzivam spokojene uz nekolik let.

Začátečníkovi (a tazatel na 100% není pokročilý linuxák) bych něco tak specifického nedoporučil. Xfce nebo LXDE má pořád rozložení ala Win XP (plocha, nabídka start, ikony na ploše) a správa nonfree balíčků pod *buntu/Mintem je jednoduchá. S Debianem jsem ale občas bojoval i já a dneska bych ho na běžně používaný notes/desktop už nedal (nemyslím firemní stroje spravované IT pracovníky, nebo technologické mašiny).

Prozacatecniky je i linux mit ve ve verzi 17.3 velice dobry a bezchybny jen pokud ma deska cipovou sadu nvidia je potreba ovladač firmy nvidia aby zadny linux nedelal problem z grafikou byly pruhy přes obraz jak jsem dal original n-vidia ovladač tak bylo po problemu a počitač z amd cpu atlon x2 5000+ lita jak střela samože 4Gb paměti ram..