» Poradna » Programy

Jaký Linux na...

Zdravím, chtěl bych dětem do školy (ZŠ) nainstalovat na jednu starou stanici Linux - chtěl bych se Vás zeptat kterou verzi. Jedná se o konfiguraci Pentium MMX 200MHz, 128MB SDRAM, 20GB HDD. Rád bych, aby to mělo grafické ovládání, v češtině a šlo připojit do sítě. Moc děkuju za tipy - odkazy na stažení dané distribuce jsou vítány.P.S. Prosím volte takové distribuce a verze, které dětem dokážou ukázat, že wokna lze adekvátně (pro nezkušeného uživatele) nahradit. Díky.

Odpovědi na otázku

Na takovy zelezo tak Redhat 6.2 CZ nebo mozna i Madrake 9.0 radeji.Grafika tam je (KDE i GNOME) pocesteny je to taky a sit je samozrejmosti.A detem nerikej ze je to nahrada windows. Je to JINY operacni system, je to OS zdarma, neni treba za nej platit jako ja ten os MS, ale taky jim musis rict, ze treba hry od kamaradu pod nim nespusti. Ale na internet se podivaji, online hry si taky muzou zahrat pres www a dokument taky vytvori. No a muzou si zahrat Tuxracer, ovsem na teto konfiguraci asi moc nee ....Martin

Staré distribuce NE!!

Ačkoliv je to už docela staré vlákno, tak mi řekni proč staré distribuce ne ???Je to stejné jak s Windows - taky bys mu doporučil, ať tam nedává W95,98 protože by sice chodily svižně, ale nejsou bezpečné ?Stejně by u nich skončil, protože verze novější (Win XP) by se mu asi nainstalovat a spustit nepodařila.Jednalo se o počítače pro děcka na hraní, ne o stroje které musí být maximálně zabezpečené. Já jsem psal o reálné možnosti jak by se na tom počítači dalo aspoň něco dělat - v grafickém režimu a tak aby nemusel sám něco překompilovávat, starší verze xfree86 a klidně i KDE z té doby by na tom stroji byly rozumně provozovatelné. V dnešních distrech jsou sice i méně náročné grafické prostředí, jiné než KDE či GNOME, ale pro účel na který jej chtěl použít tak aby systém nainstaloval normálním procesem instalátoru, aniž by nečekal půl hodiny než se vůbec něco pohne, tak je starší distro rozumnou volbou.MatesB

S Windows je to trochu o něčem jiném. Jde taky o podporu hardwaru, která je na starších distribucích špatná.

Stary stroj = stary hardware, to znamena ze na stare distribuci mu chodit bude. A i kdyby mel s necim problem, tak vzdycky se da prekompilovat novejsi jadro ktere problem s HW vyresi. Ale stale jsi neodpovedel k veci, proc ne stare distro

Na takto slabém stroji,jedině debian a nejlépe jednoduché prostředí např.Fluxbox apod.Samozřejmě jsou ještě jiné,ale zřejmě nebudou tak "česky" např. http://www.abclinuxu.cz/clanky/recenze/zenwalk-li... (Ptát se zde na živě.cz asi nebude žádný velký přínos.Doporučuji www.abclinuxu.cz diskuse.)

a co tak xubuntu?

Ignoruj prosim kdyz ti nekdo bude radit starsi distribuci! instalovat redhat 6.1 je fakt blbost. ja bych zvolil asi slackware s xfce

Když si seženeš desku pro slot1 FSB 133, pošlu ti procesor PIII 667 MHz, pak bude zprovoznění Linuxu o kousek jednodušší . Jinak můžu ještě dát PII 350.

Starším hardware rozhodně nepohrdnu (CPU 500MHz a vyšší, SDRAM 128 a výše...) těch není nikdy dost, protože mašin je mnoho, ale obvykle v těchto ohledech dosti slabé. (dub@zsbor.cz)

Tak takto raději ne, na to zapomeňte... Chápu sice záměr, ale ten zcela určitě nevyjde - mluvím z vlastní zkušenosti. Ano, lze to, ale člověk to musí znát. Podle dotazu ale soudím, že to neznáte a proto to zákonitě musí dopadnout přibližně takto:1) Nebude to moderní desktop (KDE, no i GNOME...), to všichni očumující zavrhnou, protože "... doma máme lepší..., co na tom může kdo vidět...")2) Něco tam zkusíte a protože to neznáte, tak se do toho zamotáte a očumující řeknou "... zase nám valí klíny do hlavy, vždyť to ani nefunguje..."Proto uvažujte jedině o tom, že na některý PC s alespoň 256 (raději 320) MB RAM a procesorem nad 800MHz nainstalujete nějakou současnou distribuci s prostředím KDE (doporučuji OpenSUSE 10.2 - bude za pár dnů, je to zřejmě náprava polámané pověsti po verzi 10.1; případně Mandrivu 2007 nebo Kubuntu 7) a před vlastní předváděčkou tomu věnujete nějaký čas. Ono to totiž umí vše, co wokna se spoustou programů, ale ty se přece jenom jmenují jinak a i ovládají se jinak se než wokenní alternativy. Nebojte se toho, uvedené distribuce umějí rozdělit disk, stačí napřed defragmentovat disk, případně zazálohovat. Ale problémy mohou nastat jen s vlastníma rukama, Linux na rozdíl od woken jiné systémy neboří.A proč ten desktop a ne obyčejný windowmanager? Protože 1) ovládání aplikací které nepatří do rodiny KDE (nebo GNOME) je naneštěstí každý pes, jiná ves, 2) nic na zdrojích neušetříte (každá aplikace si tahá vlastní knihovny a výsledek je většinou horší, než integrovaný desktop - KDE) a 3) na KDE najdete spoustu vychytávek a utilit, které teprve vytvářejí atraktivitu tohoto prostředí. Takový knotes stačil k přijetí u uživatelů (je opravdsu skvělý)... Od KDE k widlím se blbě vrací...

Docela chápu, druhá možná varianta je zkusit Live CD z některé novější distribuce a ukázat na lepších mašinách, kterých sice moc není, ale najdou se.

Já bych zase neváhal vyzkoušet na tom stroji spustit Knoppix, viz: "http://www.knoppix.net/", stažení obrazu na: "ftp://ftp.gwdg.de/pub/linux/knoppix/", "ftp://ftp.knoppix.nl/pub/os/Linux/distr/knoppix/".Provozoval jsem SUSE 10.0 na Duronu 700MHz + 128 MB paměti, sice fvwm, ale KDE šlo spustit bez různých náhledů, atd. Problémem je spíše velikost paměti, než procesor.Knoppix jde instalovat na HDD a je postaven na Debianu + má QTParted na pohodlnou práci s disky. Vyhnul bych se obloukem různým *Ubuntu a pohrál si právě buď s Knoppixem, nebo rovnou s Debianem.

Pochopte přece, že tady je někdo, kdo zná jen widle. Ano, poladit se to dá, ale musí se to znát. A to se mi nejeví jako skutečnost. Prostě současný počítač cca 512 MB RAM, nVidia grafika, diskový oddíl tak 10GB, procesor cokoliv dnešního, čipová sada intel anebo via (kromě té nejnovější 890, raději se vyhnout nforce, ati neznám). Mezní variantou je alespoň 256(320) MB RAM - ta je opravdu nejdůležitější a cca 800 MHz - tady je důležitá rychlost sběrnice - pod 133 MHz bych nešel. Na to dát OpenSUSE 10.2, resp. Mandrivu 2007, resp Kubuntu 7, nechat při instalaci uvolnit část disku a instalovat plné KDE prostředí. Potom projít kcontrol, yast resp. alternativy a nabídku aplikací. Widle tam zůstanou a zůstanou funkční a bude tam i další systém - taky funkční, velice výkonný (budete překvapeni komparativní slabostí woken) a velmi atraktivní i pro wokenisty. Ale chce to svoje, tedy znát danou distribuci a pečlivě vybírat železo. Vše má svoje stinné i kladné stránky a dejte pozor, abyste při demostraci nepředvedl jen ty slabé.

Trošku bych si dovolil se ohradit... začínal jsem na ZX Spectru ... OK? DOS byl mým druhým učitelem ...

Já jsem také začínal na ZX Spectru. A v Linuxu je mi to houby platné...

Začínat jste klidně mohl na "pascalově sčítačce", ale pokud jste se nevěnoval počítačům kontinuálně jak se vyvíjely, potom je vám to na nic.

Taky jsem si říkal, že mě učil DOS a potom i OS/2. Ale teprve Linux mě usvědčil, že jsem znal kulové. DOS (windows) a Linux je jako Benzova tříkolka a dnešní Mercedes.

A není to spíš důkaz toho, že Linux prostě NENÍ pro běžné uživatele? Pokud s ním měl na začátku i "znalý" člověk takové problémy? Nechci se pouštět do diskuze (flame) ... nejsem zastánce žádného ze systémů ... dokážu se totiž přizpůsobit a naučit cokoliv :o)

Není. Má to několik aspektů:1) DOS/Windows a Linux, to jsou odlišné vesmíry. Tvrdím, že ten Linux je předvídatelnější, ale pojetí a ovládání je jiné - tady znalosti DOSu moc neznamenají. Kromě toho, tam, kde DOS končí, tam Linux teprve začíná.2) Ony se takové OpenSUSE, Mandriva, Kubuntu dají provozovat i sminimálními znalostmi. Ale s postupem seznamování se systémem velice poroste výkonnost systému - nebo spíše uživatele. A pro hravé a zvídavé děti je seznamování s tímro systémem lepší cesta, než střílečky anebo i třeba hokej (ten je lepší hrát s klukama venku). Moji kluci tuto cestu prodělali a naučilo je to hodně.

Nejhorší jsou pokusy o instalaci na zastaralé železo. Pak se začne tvrdit, že je linux na houby a je nepoužitelnej. Zkus si na ten krám nainstalovat milované Widle a pak dej vědět, jak to skvěle funguje.

Že je linux na houby,to vědí všichni a nemusí mít staré železo,stačí se podívat na stránky všech distribucí linuxu a přečti si,jaké problémy jsou i na novém železe.

Chytré. Mohu jen vyjádřit upřímnou soustrast.

Mno tak je linux nainstalovanej na nejvykonejsich pocitacich sveta. Ale co jako, stejne je to maximalne 5% vsech pocitacu sveta. Ono taky na takovyhle vypocetni PC davat win je silenost, asi hlavne z duvodu, ze ma grafiku integrovanou v jadru systemu. Na tehle strojich to asi stejne jen bezi v textovem rezimu. Ale taky davat nezkusenemu linuxaxu linux (jeste nekomu kdo je zvyklej na win) je stejna silenost. Problem linuxu je ten, ze se moc nepta a dela. viz napriklad: "rm -fr /" ve win se vas to 3x zepta a pak vam to stejne neco nedovoli smazat :D

"Problem linuxu je ten, ze se moc nepta a dela"No v příkazu "rm -fr /" to "f" znamená, že se nemá ptát...., je to takzvaný "force" mód.

Stačí se podívat na Windowsovskou část poradny a nebo fóra a řeší se tam úplně to samé.

A je, odborník promluvil. A na fórech o Windows problémy i na novém železe nejsou? Stačí se jen podívat. Ty jsou prostě všude, ale Linux může mít domácí uživatel zadarmo. A pro děti je to docela dobrá znalostní investice ...

Na této konkrétní stanici jsou nainstalovány W2000 a beží bez problémů (narozdíl od některých mladších a rychlejších počítačů). V pohodě ta běží 100procent programů od Silcomu a Terasoftu (výukové programy). Pouze Edison (fyzikální laboratoř) je mírně zbržděná (3D grafika holt neee).Samozřejmě, že počítač není nijak zvlášť svižný, ale zato běží spolehlivě od doby, kdy jsem tam všed nahodil (více než rok).

To bude asi tim ze windows 2000 jsou asi 8 let starej program.

Jestli ovládáš trochu angličtinu, tak tady najdeš, co potřebuješ.http://polishlinux.org/choose/linux-on-old-hardw... - neinstalovat staré verze Linuxu - je dost aktuálních verzích schopných práce na starém hardwaru.

Tak ja by som - na zaklade vlastnej skusenosti - odporucil Damn Small Linux. Je to graficke, ide to prepojit do siete, su tam vsetky zakladne komponenty a ma to cca 55MB. Bootuje to ako liveCD, da sa to nainstalovat na HDD aj na USB kluc (aj ked tato konkretna masinka asi boot z USB nebude podporovat ...), pokial najde minimalne 128MB RAM po boote sa cely natiahne do RAM a mechaniku uvolni.Nesplna to sice poziadavku cestiny (aspon sa mi tak zda), ale na tomto zeleze a s tymto mnozstvom RAM to bude chodit ako blesk (doslova, najpomalsie je spustenie Firefoxu - cca 4 sekundy, ostatne veci sa spustaju do 1 sek.). Ma vlastne repository aplikacii na internete, odkial sa daju doinstalovavat.Inak odkazy na mnozstvo distribucii (aj Damn Small Linux, momentalne na 8. pozicii stahovatelnosti, hned za Debianom) najdete na www.distrowatch.com.

tak nevim. Na 486DX2 75MHZ 24MB RAM mi behaly jak 95 tak 98 wokna a vy tady pisete ze na tom skoro zadny linux nepojede. momentalne testuju linux na VMWare a zacina se mi libit (jsem linuxovy zacatecnik).

Linux tam v klidu pojede, ale ne ty nejnovejsi distribuce s nejakym narocnym prostredim. Problem je, ze pokud ten system neznate, tak u toho narocneho prostredi (na prostredky) skoncite a budete nadavat.

len prosim vas ziadne stare distra! radsej aktualnu ako napr. slackware,gentoo, len preboha nie nejaku staru

myslim ze DeLi linux bol a je vyvijany pre stare pocitace a pre neznalych si fovolim zacitovat:The test computer is a 486 laptop with 16 MB RAM, and all apps which comes with DeLi Linux are running smoothly.http://delili.lens.hl-users.com/to zas bude prispevkov ze linux je len pre stare zelezo vhodne do kontajneru.

Výborná příležitost, jak těm dětem ukázat,že na takovém stroji se dneska nedá opravdu, ale opravdunic smyslupného dělat.

nedá

Tak jsem ty vaše příspěvky pročetl a připadám si, jako někdo, kdo se zeptal postupně všech lidí na světě, jestli je, nebo není bůh. Někdo tvrdí, že ano, většina tvrdí, že ne a ti, co tvrdí, že ano, mluví skoro každý o nějakém jiném. Jeden říká Kristus, další Buddha, další Alláh, původní Američané mají Manitoua, Austrálci zase Pungila a Nová Guinea a Indonézie by ze svých bohů mohly postavit armádu. A všichni ti bohové mají společné jen to, že nikdo nemůže jejich existenci dokázat. A z Linuxem je to podobné. Distribucí je několik desítek, každá má své zastánce i odpůrce a každá má spoustu bolístek. A pod žádnou nefungují programy od Adobe a když tak jen s pomocí různých berliček a nekvalitně.

Pak to chce ovsem masinu za cca 15000, ubuntu 7.04...perfektni verze i distribuce (moje zkusenost)a photoshop 7...No problemo.

A co Adobe Audition? Zatím nevím, že by pod nějakým linuxem fungoval korektně a specielně tohle je pro mne klíčové.

Taky jsem nic nenašel, tak asi nejede, tohle nestačí? http://www.abclinuxu.cz/software/alternativy/Adob... nevím nevyznám se v těchhle programech....

Dobrá otázka, pro tento program jsem ekvivalent nenašel. Kdyby někdo věděl, tak ať to napíše ..

Několik poznámek:1) Původní dotaz se týkal něčeho úplně jiného...2) Ano, distribucí založených na Linuxu je hodně, v našich podmínkách by však začátečník měl uvažovat pouze o několika (abecedně: Fedora, Kubuntu, Mandriva, OpenSUSE, PCLinuxOS, Ubuntu. Prvotním hlediskem by však měl být někdo, kdo svět otevřeného sw již zná.3) Uvedené distribuce se liší naprosto minimálně - funkčně prakticky totožné, liší se prakticky pouze administračními nástroji (nebo-li vzhledem klikátek) a částečně (někdy) grafickým prostředím (KDE, GNOME, ostatní).4) Že nejdou na Linuxu programy od Adobe? A na Adobe jste se obrátil?5) Co se týče bohů, rozlišujme Boha (Atona a jeho následníků - židovského, křesťanského a muslimského) a bohy - což bychom mohli přeložit jako specifické síly, pouze reprezentované určitými (symbolickými) postavami.

detailneji...amd 64 athlon na 2.2ghz, 1gb ram a grafika 128...booohate staci

jaj jaj takto im skazit zivot hned v zs. skuste z riadditelkou navrhnut microsoftu ze ak vam zadarmo dodaju nove pocitace tak budete pouzivat ich software only

To by bylo opravdu zajímavé to zkusit. A hlavně by bylo zajímavé, co by na to Mrkvosofti řekli.

Na starej počítač, jedině Damn Small Linux.

A chce to hodně RAM

Najradšej mám príspevky užívateľov ktorý nevedia na čo reagujú. DSL vyžaduje minimálne cpu 486DX a 16Mb RAM a pre maximálny komfort (beh z RAM Disku) 128Mb RAM.Takže nemyslím že podmienka 16Mb RAM znamená veľa.