» Poradna » Ostatní

Jaký je výsledek?

Příklad:

9+0+9+0+9x0+9 = ?

Je to 9 nebo 27?

Asi tak, že blb jako já napíše 9 a matematik 27.

Odpovědi na otázku

27 samozřejmě

Á, někdo čte blogy jisté paní.

Nemusi cist blogy, staci umet matematiku pro zakladni skolu

To byl blog té paní, co ten příklad hodila na net.

Nedal jsi tam ještě možnost 36 Ale když si dáš zadání 9+0+9+0+9*0+9= tak ti vyhodí správný výsledek a pro větší názornost i doplní závorky.

Vy jste ještě v matematice nebrali prioritu operací?

Já jsem si to přepočítal na kalkulačce co je součástí W XP a vyšlo mi 9.
Priorita operací je IMHO věcí dohody.

To mi vyšlo, když jsem zvolil "Zobrazit - Standardní".
Když jsem zvolil "Zobrazit -Vědecká", tak mi vyšlo 27.

Priorita operací není věcí dohody, je přesně daná. Obyč WinXP kalkulačka si nepamatuje celý výpočet tak, jak ho tam zadáváš, ale pracuje pouze s výsledkem předchozí operace, takže proto to mohlo vyjít špatně.

Čím konkrétně je daná? Je na to nějaké nařízení vlády nebo zákon? Nebo nějaký přírodní zákon?

http://cs.wikipedia.org/wiki/Priorita_početních_o... ...

Proste je to jeden z matematickych zakladu. Urcite se to uci na zakladni skole. Myslim ze hned nekde na prvnim stupni, tak nekde ve 4te tride asi.
Nasobeni ma proste prednost pred scitanim.

Takže ta standardní kalkulačka ve woknech počítá špatně a neměla by se používat?
Nevyjde kvůli tomu nějaké nařízení EU?

Všechny "obyčejné" kalkulačky to spočítají špatně, protože nemají k tomu dělanou paměť a zadanou operaci provádějí okamžitě (platí i pro tu ve Win, kde kopíruje obyčejná schémata výpočtu). Proto vždy, když kupuji kalkulačku, tak ji testuji příkladem 1+1*2=, když vyjde 4, jedná se o levný šunt, když 3, tak je to OK.

Mimochodem, pamatujete si na souteze s kalkulackama, kdy byly davany komplikovane priklady a soutezilo se kdo je na kalkulacce drive spocita? Byl jsem na nejake takove olympiade v CSSR nekdy kolem roku 1980. Pak se ale prave zacaly sirit vedecke kalkulacky a samozrejme s tim prisel i konec techto soutezi. Alespon teda co pamatuju u nas.

Nepamatuju, ale asi před rokem jsem přinesl u nás do hospody logaritmické pravítko, které jsem před tím opatřil do sbírky. Známý na to chvíli čuměl, pak jsem mu ukazoval, jak se na tom násobí a on mě přerušil slovy: "Počkej, začni jednodušeji, jak se na tom sčítá?"

Ja jsem nasel to svoje pri uklidu pred cca 2-3 lety, ale uz na tom taky neumim.

Tady jsem našel článek z VTM "Logaritmické pravítko a ako s ním narábať":
http://www.ulozto.cz/12041612/logaritmicke-pra... ...

A doma mám knihu: D. J. Panov: Logaritmické pravítko v praxi, Státní zemědělské nakladatelství, 1971.

já už jsem logáro nezažil, ale ze zvědavosti jsem si koupil na aukru úplně nový logarex a učím se s ním zacházet (moc mi to nejde). Každý návod přijde vhod, takže díky za odkaz. V antikvaritátu jsem sehnal knihu Počítáme na logaritmickém pravítku od Jozífka a Nováka.

Ono na tom v zásadě nic není, kdo se učil na ZŠ se sčítacím pravítkem (nastavím nulu nad první sčítanec, nad druhým čtu výsledek), tak je to totéž, jen místo nuly nastavuju jedničku (nebo desítku) a bacha! odhadnu si řád výsledku, abych nepočítal blbosti. To je skoro vše.
Knížku Jozífek, Novák neznám, asi se po ní někde poohlédnu.

Na to je potřeba mít buď dvě stejná nebo se to na některých dá udělat na zadní straně, kde nejsou stupnice.

Mám tu překvapení: existuje metoda, jak na logaritmickém pravítku sčítat, hle:

http://2i.cz/1959b69c4f...

Na to je potřeba mít buď dvě stejná nebo se to na některých dá udělat na zadní straně, kde nejsou stupnice.

Priorita početních operací je dána dohodou. Stejně jako třeba to, že sčítání se značí křížkem a podobně. A je to proto, aby se daly výsledky spočítat jednoznačně, jinak by matematika ztratila exaktnost a použitelnost v praxi.
V programovacích jazycích je pak priorita dána dle těchto matematických pravidel.

a×b+c neznamená nic jiného, než že musím a-krát sečíst b a pak přičíst c
něco jako suma(bi, i=1, i=a), kde i znamená dolní index
anebo jinak:
1. do košíku vložím 5 jablek
2. do košíku vložím 5 jablek
3. do košíku vložím 5 jablek
4. do košíku vložím 2 jablka
kolik jablek je celkem v košíku- 17 nebo 21?
kolik je tedy 3×5+2?

unregistered: Měl jsi zvolit opačný pořadí - vložit 2 jablka a pak 3x po pěti. A určitě jich bude někdo v košíku hledat 25

pro pobavení či hořký pláč
http://img51.imageshack.us/img51/4585/finalaz.png... (převzato z blogu zmíněného výše)

Mám taky jeden tristní příklad: Jak to dopadne, když se do tajů matematiky pustí kulturní novináři? Aréna, ČRo6, 10. srpna 2011, Jan H. Vitvar z týdeníku Respekt a Jan Skřivánek z časopisu Art and Antigues.
Během diskuse došli k otázce, zdalipak "mínus a mínus je plus", nebo "mínus a mínus je mínus", po chvilce spekulací, zdali se mínusy vyruší nebo ne, došli k objevu, že v matematice platí to první a ve fyzice to druhé...

Důkaz: http://media.rozhlas.cz/_audio/2408226.mp3... a je to v čase 21:50 a dál.

Někde jsem četl, že ten výřez je jen přehled špatných odpovědí. Údajně tam těch odpovědí bylo přes 2000 a většina správně. Aspoň něco.

No, je celkem mazec, že tak triviální příklad dává vzniknout tolika dohadům. Připomíná mi to jeden film: Test inteligence - máte 2l kanystr a 5l kanystr. Kolik máte kanystrů?

Že je to napsané ve wikipedii, to ještě neznamená, že to musí vždy platit - je to věc dohody nebo návodu k použití (myslím, že alespoň někde platí, že vyšší prioritu než základní operace má výpočet funkcí). Proto je dobré při programování takový případ ošetřit, třeba závorkami nebo dílčími výpočty, abychom se nedivili, co nám to vychází za hausnumera.

Nechci se pouštět do hlubších polemik. Jen vycházím z učiva základní školy:
Pořadí operací je určeno závorkami a pravidly přednosti. Např. 3+2^3*2=3+(2*2*2)*2=3+[(2*2*2)*2] apod.

Yarda: Je dobře, žes připomněl závorky - takže sám uznáváš, že závorky mají vyšší (vlastně nejvyšší) prioritu, než funkce, mocnina/odmocnina, násobení/dělení a sčítání/odčítání. Taky se to učí na základce, stejně jako že se výraz vyhodnocuje zleva doprava.

Jinak kalkulačka ve Win počítá samozřejmě správně. Kde to žiju, když už lidi ani neumí používat základní kalkulačku?

Nevim v cem to pocitas, ale obycejna kalkulacka ve WXP to nespocita. Vyhodi 9.

Ano, vyhodí 9 tomu, kdo neumí pracovat se základní kalkulačkou. Jelikož základní kalkulačka nerozpozná přednosti, musí se to do kalkulačky datlovat ručně v pořadí, které určují přednosti. Nevím jak kde, ale i toto nás na základni škole učitli. Je fakt, že kalkulačka Win je trochu zavádějící v tom, že na displayi zobrazuje "historii" mačkání tlačitek a ta vypadá jako příklad...

Jinými slovy, pokud je v příkladu závorka, či je třeba uplatnit přednost, začnu na kalkulačce vždy tím a pak použiju klávesu M+, nebo M- dle potřeby. Proto tam ty tlačítka "M" i jsou... Rovněž, pokud je ke kalkulačce návod, je to v návodu zmíněno a vetšinou i s příkladem.

Pokud to vim, tak to samozrejme logicky udelam, ale jak vidno, kvanta lidi vubec nezna zaklady aritmetiky a proto pokud jedou slepe bez znalosti pravidel, spocitaji to na obycejne kalkulacce blbe, a o tom to je. Vedecke kalkulacky uz maji tyto pravidla naprogramovana a i kdyz je uzivatel hlupak, spocitaji mu to dobre.

Pokud to pripodobnim, je to jako kdyz srovnavas dynamo na kole, kdy dynamo sice funguje, ale svetlo sviti jen za jizdy a jen pokud uzivatel dynamo priklopi na kolo. Jinak kolo sice pojede, ale svitit nebude... Uz jsem bohuzel zazil. Ta dnesni mladez je fakt v pr.eli.

...bohužel je to tak, což dokazuje i ten obrázek z FB. Myslím, že znalost předností sčítání,odčítání,násobení,dělení,umocňování a odmocňování by měla být tak samozřejmá, jako znalost, že + je znaménko pro sčítání.

Přibližně před 30 lety jsem přišel na to, že pokud má kalkulačka tlačítka se závorkami, umí podobné příklady i bez použití těchto tlačítek spočítat správně, pokud je nemá, tak špatně. Platilo to u klasických kalkulaček a dnes to platí i u kalkulačky windows 7 (standardní/vědecké zobrazení).

Testovával jsem kalkulačky, zda umí prioritu operací jednoduše: 2+3x4=. Když ukázala 20, neumí to, když ukázala 14, umí (to byly většinou dražší a chytřejší typy).
Viz např. Jiří Mrázek, Hry s kalkulátory, SPN 1988
http://knihy.inzertal.cz/inzerce/jiri-mrazek-hry-s... ...

Přesně tak, takhle jsem testoval kalkulačky 6 let před tím, než vyšla tato kniha. Že se po tolika letech objeví debata o tom, který výpočet je správně, mě dost překvapilo.

tleskám, že si někdo vzpomněl na tuhle bezva knížku, resp. ten test. Po celou dobu jsem se tímto testem řídil. Někde jsem ji měl doma, asi se po ní poohlédnu a zavzpomínám na odhad ropných zásob

jo, tak todle před pár dny řešilo na FB. nechápu, že 50% lidí to skutečně neví a ještě uráží ostatní, že to mají blbě. V druhé třídě na základce by měl dávat pozor každej...

Úroveň na FB mě nijak nepřekvapuje, ale tady kde je snad většina lidí tak nějak "od fochu" by polemizovat nebo se divit správnému výsledku snad neměl nikdo.

No lidi "nedovzdělaní" ani základní školou byli vždycky, jen má pocit, že díky internetu jsou tak nějak víc vidět. Jinak co je ta blog té paní? Není úplně b*bá?

mýlíš se, právě ona upozornila na ten příklad, screenshot jsem převzal od ní
http://cerovska.blog.idnes.cz/c/241186/Nejtezsi-matemat... ...
http://cerovska.blog.idnes.cz/c/241299/Nejtezsi-matemat... ...

Aha, tak to si jí omlouvám. No ale je to tragedie. Díval jsem se na tu skupinu na FCB, zajímavé jak pakl všichni chytře říkali, že je to přece jasné, že je výsledek 27, ale až po tom, co správce skupiny tento výsledek uvedl

A tohle byla ta prvni otazka u statnich maturit? Tj ta kterou melo asi 40% lidi spatne?

vysledok je 9