» Poradna » Programy

Jaký je rozdíl mezi 32 bit a 64bit programem?

Ahoj, zajímalo by mě jaký je rozdíl mezi 32 bit a 64 bit programem?Díky za váš čas.

Odpovědi na otázku

Hlavně by mě zajímalo jaký je rozdíl mezi programem PsPad 32bt a 64bit.

Rozdíl je přesně 32 bitů

64-32=32. Takže PSPad64 je přesně o 32 lepší, než PSPad32 :)

V pripade PsPadu je to asi dost jedno - pochybuju, ze na neco opravdu potrebuje 64bit instrukce/registry, ale vzdycky je lepsi pouzit nativni verzi programu pro dany OS - 32bit na 32bit OS a 64bit na 64bit OS.

jen dodam 32bit systém je schopen pojmout maximálně 4Gb paměti. Počítá se nejen RAM, ale i paměť grafické karty. Takže pokud máš paměti 2x1024Mb a 1024Mb grafickou kartu a v budoucnu už nebudeš rozšiřovat, bude ti stačit 32bit operační systém.

To není tak úplně pravda, 32bit systém pojme víc než 4GB (nutná je podpora PAE - již od Pentií) jen Windows nedokáže v 32bit variantě víc zobrazi viz: PAE (https://cs.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Ext... )

Pojmout může, ale už k tomu musíš použít techniky na stránkování paměti a je otázkou, zda to bude mís smysl vzhledem k režii, kterou tím přidáš.Jinak omezení pro proces u 32b systému je 2GB, ne 4GB. To nemá nic společného s tím, s kolika GB RAM umí systém pracovat.

https://en.wikipedia.org/wiki/2_GB_limit

64-bitový program můžeš spustit pouze v 64-bitovém operačním systému. 32- bitový program můžeš spustit jak v 32- , tak 64-bitovém OS (Windows over Windows).

Dnes se používají 64bit procesory, proto jsou i 64bit OS a 64bit programy. Zároveň odstraňuje 4GB limit na RAM.32bit programy určené pro staré CPU je stále možné používat díky zpětné kompatibilitě v CPU a ve Windows.

Výhodnější ale je, mít základ 64 bit a SW (například drahý nebo kvalitní 32 bitový) provozovat ve 32-bitovém virtuálu.

Zajímalo by mě, kde se vzala ta poučka o 4GB. PAE umí procesoru už od doby Pentium Pro (1995). Nějaké Pentium M kolem roku 2002 podporu nepropagovaly, ale měly.Co se OS týká, od Windows přinejmenším Windows XP umí PAE.Zůstává tam omezení 2GB na spuštěný program.A jestli mi tu někdo zase bude tvrdit, že PAE je nepoužitelný bazmek, použil ho někdy? Proč ho asi 32bit linuxová distra mají zapnutý by default?Co se zpětné kompatibility týká, nejde o tu ve Windows, ale o tu v CPU. 64bit architekturu bez podpory 32bit tu Intel měl, jmenovalo se to IA64, a AMD jej tehdy překonal s AMD64. Tzn. 64bit x86 CPU umí spouštět 32bit kód, což je klíčové, a zdaleka ne samozřejmostí.

O PAE málokdo ví a je to takové polovičaté, právě kvůli tomu 2GB limitu.Kompatibilitu CPU jsem zmínil taky. Na OS záleží taky, třeba v Linuxu je zpětná kompatibilita s 32b volitelnou vlastností.

Nechci kecat, ale pokud vím, tak u Linuxu zpětná kompatibilita s 32bit není volitelnou vlastností.Volitelná je instalace 32bit knihoven ("32bit šmejďárny"), ale binárky, co knihovny nepotřebují (32bit Hello World) by běžet měly.

Nový SW nebo upgrade staršího softwaru je zpravidla už jen 64bit. 32 bit systémy, tím pádem i SW, končí.

Pro záporáky:Pro Windows 10 už Intel bude vydávat jen nový typ ovladačů a pouze pro 64bitové edice

Našli by se tací, kteří tvrdí, že důvod pro používání 64bitové aplikace je rozdíl v rychlosti. A ano, např. 64bitový prohlížeč se spustí o několik drahých milisekund dříve než 32bitový

A víš kolik hodin navíc to je za 5 let například?

32b program je limitován systémem na 2GB paměti64b program tyto omezení nemá.

To není pravda na 64b systému může program alokovat 4GB paměti

Teoreticky:16 bit = 65, 536 bytes (64 Kilobytes)32 bit = 4, 294, 967, 295 bytes (4 Gigabytes)64 bit = 18, 446, 744, 073, 709, 551, 616 (16 Exabytes)Ale pamatuji si, že Microsoft kdysi cosi ve Windows úmyslně blokoval. Pro Linux platí výše uvedené hodnoty. Tabulka Microsoft:https://docs.microsoft.com/en-us/windows/desktop/mem...

Kde jsi přišel na to, že 64b proces je omezen 4GB RAM?

btw: mě by zajímalo, jak donutíte aplikaci co je 32bit a má 32bit knihovny, k tomu, aby uměla adresovat víc jak ty 4 GB +/- i kdybyste měli PAE, ta je to stejně k ničemu...

Aplikaci rozdělíme na více spuštěných souborů, které mezi sebou nějak komunikují. Limit 2GB paměti platí zvlášť na každý spuštěný soubor. Jen to tedy znamená spoustu programátorské práce, přitom je jednodušší aplikaci zkompilovat jako 64bitovou a nemusí se na tohle paměťové omezení brát zřetel.

32bit program může běžet na 32 i 64 bit systému, 64bit program jen na 64bit systému.32bit program má omezené možnosti alokace paměti, max 4GB na 64 bit systému, méně (3GB) na 32bit systému.64bit program může využívat 64bit instrukcí procesoru, pokud mu k něčemu jsou dobré.Z pohledu uživatele je to irelevantní pokud nenarážíte na paměťové omezení

Jak již tady bylo uvedeno, jde o max. velikost adresování paměti a rychlost výpočtů a tím i programu. Z tohoto důvodu poběží nové verze Windows už jen na 64 bitech. 64 bitový program např. umožňuje načíst celý 8 GB textový soubor do paměti a pracovat s ním, bez toho, aby program musel stále "sahat" na disk.