» Poradna » Windows (a jiné OS)

Jaký je nejlepší Linux?

Dobrý den, jsem student a umím trochu programovat v HTML a Pythonu. Koupil jsem si nový počítač bez OS a nevím, jaký Linux si do něj nainstalovat.Poradíte mi ???

Odpovědi na otázku

Ten, který TOBĚ nejvíce vyhovuje.

Inak povedane, ten co dokaze nainstalovat.

takže nejnovější UBUNTU, tím bych to tak uzavřel

HTML není programovací jazyk. HTML je opravdu neprogramuje. Jinak jaký Linux je nejlepší? Každá distribuce má své, záleží co od toho očekáváš.

jako začátečník zjevně očekává jen vstup do tohoto světa takže má smysl radit nějakou obvyklou distribuci s nějakým moderním uživatelským rozhraním ... nabízí se tedy logicky ubuntu nebo fedora.

pokud v další etapě ocení cokoliv jiného bude lepší když k tomu dospěje sám a ne že mu tady nějaký horlivý zastánce gentoo nebo čistého debianu bude věšet nějaké bulíky na nos

něco si tam dej a uvidíš co ti bude vyhovovat ne ? Všechno je v základu stejný. stáhneš na flashku za 10 min nainstaluješ, budeš den dva používata a pak dáš zase něco jinýho..Nikdo tě přece nezná tak neví co se tobě bude líbit..

Nejlepší je Debian. Používají ho i astronauti z NASA ve vesmíru.

Debian pro začátečníka podle mne moc vhodný není. Běžný uživatel potřebuje kodeky a další nonfree balíčky, což v Debianu dbajícím tak o "licenční čistotu" je kapku méně jednoduché než třeba v *buntu.

A můžu vědět jaké kodeky a nonfree balíčky máš na mysli? Teď jsem nahodil Debian do virtuálky a nazkusmo přehrál mp4 (AVC/AAC) v prohlížeči i přehravači videa a přehrálo mi to a když to přehrálo todle, tak to snad už přehraje všechno.

mno, staral jsem se pár let o několik notesů - jedny s Ubuntu s Gnome, pár s Debian Lenny, taky Gnome. Zvládl jsem oboje, ale nejsem začátečník a *buntu se prostě spravovalo pohodlněji. Pokud ty s Debianem nemáš problém, je to sice hezké, ale ani ty určitě nejsi začátečník.A provozovat víc prostředí na jednom systému taky není pro začátečníka vhodné - dřív nebo později si to nějak rozprasí. S ohledem na rychlost netu dneska není problém hodit si do separátních virtuálek Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu, Debian a vybrat si.A fakt nevidím jediný důvod začít zrovna s Debianem, když je to s *buntu mnohem snazší a pohodlnější. Pokud ho linux zaujme, může se propracovat třeba k LFS...

Takže ty kodeky a další nonfree balíčky co potřebuje běžný uživatel teda už problém nejsou? A co je snazší? Při instalaci klikám na Pokračovat, případně tam třeba doplním jméno a heslo a podobně... A se vším ostatním to bude předpokládám podobné.Podle mě je nesmyslné se ptát jaký linux je nejlepší. Přesně jak píšeš, nejepší je si nahodit všechny možné distribuce a vybrat jaká se komu líbí, já to taky tak udělal a vybral jsem Debian. Každému může ale vyhovovat třeba něco jiného.

sanžší je opravdu ubuntu, specializuje se na běžné uživatele, debian má tu specializaci opravdu jinou.

Nemá Debian starší programy? Pokud ano, pak to může dělat problémy. Když jsem chtěl používat Firefox ESR, tak jsem například zjistil, že přehrát videa na Horizon Go, v něm nejdou.

Debian má starší programy, třeba defaultně Firefox 60.3 z října, přičemž finálka 60 vyšla v v letošním květnu.A velmi velmi velmi bych se divil, kdyby v tom nešlo Horizon Go. Vyzkoušet nemám asi jak, Horizon Go účet nemám a vytvářet si jej tam nechci.

Zkoušel jsem tak před měsícem Firefox ESR, ve Windows a nešlo to. Nejdříve to chtělo povolit nějaký plugin a když jsem ho povolil, tak na mě vyskočila hláška, že Firefox je zastaralý a nemůže přehrát chráněný obsah. Jestli se tenhle problém objeví i v Linuxu, netuším, nezkoušel jsem.

https://www.upc.cz/pece-o-zakazniky/sluzby/t... V jakých webových prohlížečích je dostupná služba Horizon Go?Služba Horizon Go je dostupná ve webových prohlížečích Internet Explorer (verze 10 a vyšší), Mozilla Firefox od verze 25 a Safari od verze 7. Pokud tedy používáte například Internet Explorer nižší verze (8 nebo 9), je pro funkčnost služby třeba nainstalovat poslední verzi nebo využít jiný webový prohlížeč. Pro využívání služby Horizon GO je potřeba doinstalovat do prohlížeče MS Silverlight.Pro využití služby Horizon Go potřebujete odpovídající software (Flash Player nebo Widevine).A návody na Horizon GO jsou na netu i pro linux a určitě nebude problém v tom, že Debian má pár měsíců "starou" verzi firefoxu, když ty návody fungovali i před několika lety...

Já tě nepotřebují přesvědčovat, vím, jak to u mě bylo a to mi stačí. Ono to kolikrát ani nefunguje ve Vivaldi(jen načítá video), kdežto Explorer vždy bez problémů. To je ten rozdíl mezi teorií a praxí.

Já jen citoval krom posledního odstavce.A jestli ti nefunguje Horizon GO tak to je tím, co používá (Silverlight), např. na wiki je napsané: "Silverlight je zastaralá aplikační platforma" ... " Od r. 2012 není tato platforma dále rozvíjena. "... takže asi tak, řešit toto ve vlákně, kde se řeší "nejlepší linux" ... no nevim, no...

Když už systém na úrovni Debianu, tak bych spíš doporučil Devuan (je bez problémů se systemd) a také lze snadno povolit balíčky z conrtrib a nonfree.Jinak pro začátečníka bych spíš volil Mint, Manjaro, nebo *ubuntu. Mají pro jednodušší ovládání i instalaci programů. Např. Správce Softwaru v Mintu je proti Synapticu na úplně jiné úrovni co se týče přehlednosti výběru aplikace. Jinak při výběru nejlepšího distra je prostě potřeba si jich pár nahrát na flashku, nabootovat a odzkoušet (různá distra, různá prostředí,...). Mě třeba něčím nesedělo Xubuntu, ale Mint Xfce nebo Mate ano. Chce to prostě chvilku hledat. Třeba si otevřít distrowatch.com a kouknout o co je největší zájem a vyzkoušet to.

proboha mějte soudnost a nezatěžujte nováčka blábolením o systemd ...

pro běžného uživatele systemd opravdu žádný problém není.

z vlastní zkušenosti doporučím Kubuntu - klikací distribuce vhodná pro lidi zvyklé na Windows, co se nechtějí hrabat v příkazové řádce.ke staženíhttps://kubuntu.org/getkubuntu/tu máš video jako to vypadá v akci:https://www.youtube.com/watchakorát si to samozřejmě nainstaluje češtinu Instaluj s připojením k internetu - pak se ti nainstaluje jak čeština, tak aktualizace.

Na Debianu si můžu dát jaké chci prostředí a přepínat mezi nima jak se mi zachce. Třeba i todle to KDE Plasma, rozdíl je ten, že defautlně má v Debianu trošku jinou barvu a jiný obrázek na pozadí.

to můžete v jakémkoliv linuxu, v ubuntu samozřejmě také a při přihlášení si jen pod ozubeným kolečkem zvolíte do jakého prostředí se chcete zrovna přihlásit. to skutečně není specifikum debianu.

Napřed začni Mintem 19 s Cinnamonem, pak případně jinou grafickou nadstavbou, pak teprve Ubuntu a jeho odnože.Fedora pro začátečníka...kolegové srandují.

no ... ale jo souhlasím doporučení 1. Linux Mint, 2. Ubuntu, 3. Kubuntu, 4. Fedora, ... tak to má u nováčka asi nejlepší smysl. Jednička a dvojka by ale klidně snesla prohodit, tam není žádný propasný rozdíl a pro začátečníka je stejně vhodné obojí.

nebo https://www.opensuse.org/zde LEAP verze https://software.opensuse.org/distributions/leap

Pokud o Linuxu nic nevíš, tak si vyber distribuci, která má dobrou podporu: diskusní forum, kde se denně diskutuje. Dříve tam pak můžeš najít odpověd na své otázky, které rozhodně mít budeš. Můžeš si vybrat několik distribucí, přes bootovací flashku, si pak můžeš tyto distribuce zkoušet bez instalace Linuxu. Jen takhle zjistíš, která distribuce bude nejvíce vyhovovat.

Správně, to je smysluplná rada ... takže u nás můžeš použít třeba ubuntu.cz které je hodně čilé ale pokud najdeš podobné pro jinou distribuci kde ti poradí nenech se při výběru omezovat. Ta možnost komunikovat ale s někým zkušenějším kdo používá denně stejné distro je opravdu k nezaplacení.

Linux Mint má taky českou podporu. Nevím, jak je to u dalších distribucí, založených na Ubuntu. Kdo umí anglicky, tak má samozřejmě větší výběr.

Nejlepsi linux neexistuje, stejne jako neexistuje nejlepsi mobil, notebook nebo auto. Jako nejvhodnejsi linux pro bezneho cloveka nebo zacatecnika povazuju Mint nebo Ubuntu (a jeho derivaty). Jejich vyhodou je pomerne velka uzivatelska zakladna a to i zde v CR, takze pokud nekdo neovlada cizi jazyk, tak s nejvetsi pravdepodobnosti najde odpoved i na ceskem internetu...

pod to se podepisuji.

nebo si pořiď např Orange Pi za pár USD, nainstaluj ARMbian apod a naučíš se mnohem více včetne PHP, HTML i Pythonu např Zero vyjde cca 10USD má sice jen kompozitní video, ale přes vzdálenou plochu nebo telnet , ftp, ... se v něm můžeš hrabat dosytosti.https://drive.google.com/drive/folders/1hwQ84jeJL_...

"jsem student a umím trochu programovat v HTML a Pythonu".HTML se neprogramuje, a co trochu snažit sám? To dneska většina studentů čeká, že se za ně vše udělá? Linuxů je hromada, většina je zdarma, takže co brání je vyzkoušet? Dokonce netřeba instalovat, stačí spustit z flash disku...Osobně bych začal s něčím od ubuntu (Ubuntu, Xubuntu, Kubuntu). Dá se tam dobře zorientovat a je k tomu výborná komunitní podpora (prakticky vše co jsem kdy hledal už bylo na netu zodpovězeno). Osobně mám rád Xubuntu, je trochu lehčí, xfce mi vyhovuje a dobře se mi s ním dělá. Dávám to na starší kompy místo Windows.

> jsem studentVeľmi dôležitý je odbor štúdia a stupeň štúdia..Len veľmi aktívnych distribúcií GNU/Linux je 306https://distrowatch.com/dwres.phpLebo každá špecializácia má iné požiadavky...Existuje len najlepšia distribúcia na konkrétny účel. Globálne neexistuje..Ani nemôže, lebo každá je optimalizovaná na niečo iné. Intel si vyvíja Svoj ClearLinux, AMD sponzoruje opneSUSEhttps://www.phoronix.com/scan.phphttps://www.phoronix.com/scan.phphttps://www.phoronix.com/scan.phphttps://www.phoronix.com/scan.phpPotom je samozrejme voľba takej distribúcie, ktorú používa niekto vo Vašom okolí a teda Vám pomôže,. ak treba..

len pre poriadokAn Overview of Intel’s Clear Linux, its Features and Installation ProcedureLast updated May 9, 2018 https://itsfoss.com/clear-linux/Platinum sponsors of openSUSEAMDSilver Sponsors of openSUSEhttps://en.opensuse.org/Sponsors

hele já bych to zase až tak s tou údajnou specializací nedramatizoval. Víte sám že to tak úplně není. Velká skupina těch distribucí spíš než na okrajovou oborovou specializaci se snaží poskytnout řešení široce použitelné všemi. Něco jiného jsou skutečně specializovaná distra jako EduUbuntu nebo Ubuntu Studio které mají jasné zacílení a něco jiného jsou přece distra jako Ubuntu, Fedora, Linux Mint které mají mimořádně široké uplatnění a nemá smysl u nich nejaké speciální cílení vůbec řešit.

I pokud si nainstalujete ta specializovaná nakonec stejně zjistíte že máte úplně běžný obecně použitelný linux do kterého vám jen předinstalovali pár oborových aplikací, které byste si ale klidně mohl nainstalovat i v jakémkoliv jiném linuxu. Vybírejte tedy podle ani ne tak distribuce ale spíš desktopového prostředí které vám nejvíc vyhovuje což jsou GNOME, KDE, MATE, XFCE, LXDE, MATE, CINNAMON a podle toho které vám nejlépe pasuje zvolte právě tu distribuci která jej používá jako výchozí a současně je s tímto výchozím desktopem nejpopulárnější ... výrazně si tak usnadníte a zracioanlizujete výběr. Další podstatná věc kromě výchozího desktopu která linuxové distribuce odlišuje je balíčkovací systém kde spolu soupeří DEB a RPM, domnívám se že na tom ale v posledních letech už záleží stále méně a méně díky existenci univerzálních repozitářů SNAP a FLATPAK, které je snad jednou i z velké většiny nahradí a jsou použitelné opravdu na každé distrubuci ať už si vyberete kteroukoliv.

GNOME(fedora, ubuntu), KDE(kubuntu), MATE(ubuntu mate, linux mint mate), XFCE(xubuntu, , linux mint xfce), LXDE(lubuntu), CINNAMON (linux mint)

Co takhle přečíst si na Wikipedii něco o pár známých distribucích a pak si stáhnout třeba 5 "live" obrazů, z každého z nich si nabootovat, trochu se porozhlédnout a vybrat si? To by asi bylo nejlepší.Kdybych už musel střelit od boku jméno jedné distribuce pro někoho, kdo se hodlá učit programovat, vybral bych tu, která všechny ostatní drtivě porazí v disciplíně zvané "kolik projektů z GitHubu se podaří bez problémů přeložit": ArchLinux

BSD

Zvíře!

chudák začátečník